Dəyirmi Masa - Aİ-nin Genişlənməsində Ölkələrdə Qanunun Aliliyi, Demokratiya və İnsan Haqları üçün Yeni Tərəfdaşlıq
20 fevral 2024-cü il tarixində Gürcüstanın ictimai müdafiəçilərinin müavinləri Tamar Qvaramadze və Elene Quduşauri Brüsseldə, Avropa Parlamentində Aİ-nin genişləndiyi ölkələrdə qanunun aliliyinə həsr olunmuş işçi görüşdə iştirak etdilər. Söhbət demokratiya və insan hüquqlarının müdafiəsi məsələlərindən gedirdi. Tədbir dəyirmi masa formatında keçirilib.
İşçi görüşdə Aİ-nin genişlənmə paketinə daxil olan ölkələrdə fəaliyyət göstərən milli insan hüquqları institutlarının nümayəndələri Avropa Parlamentinin üzvlərinə qanunun aliliyi mövzusunda gördüyü işlər barədə məlumat veriblər.
Məruzə ilə çıxış edən Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaradze Xalq Müdafiəçisinin mandatını müzakirə edib, ofisin Avropa İttifaqı institutları ilə əməkdaşlığından, Avropa İttifaqına inteqrasiya prosesində iştirakından danışıb. O, həmçinin Xalq Müdafiəçisinin hər il qanunun aliliyi mövzusunda xüsusi məruzəsində əksini tapan əsas məsələlər, o cümlədən ədliyyə və müstəqil təsisatların fəaliyyəti barədə məlumat verib.

Roundtable - New Partnership for the Rule of Law, Democracy and Human Rights in the EU Enlargement Countries
On February 20, 2024, the Deputies of the Public Defender of Georgia, Tamar Gvaramadze and Elene Ghudushauri, took part in a working meeting held in Brussels, in the European Parliament, which dealt with the issues of the rule of law, democracy and human rights in the EU enlargement countries. The event was held in a roundtable format.
At the working meeting, representatives of the national human rights institutions operating in the countries with the EU enlargement package provided Members of European Parliament with information about their work in the direction of the rule of law.
In her speech, First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze discussed the mandate of the Public Defender and talked about the cooperation of the Office with the EU institutions and involvement in the process of integration into the European Union. She also informed the attendees of the main issues of the rule of law that are reflected in the Public Defender's special report every year, including the activities of the judiciary and independent institutions.