Gürcüstanın “Yol hərəkəti haqqında” Qanunu ilə nəzərdə tutulmuş məsafənin ölçülməsi metodologiyasının hazırlanmasına dair təklif
Hallardan birinin öyrənilməsi nəticəsində Xalq Müdafiəçisi dövlət idarəçiliyinin həyata keçirilməsində sistemli qüsur aşkar edib. Xüsusilə, Tbilisi Bələdiyyəsinin Nəqliyyat və Şəhərsalma Agentliyi tərəfindən bu məsafənin ölçülməsi üçün müvafiq cihazdan istifadə etmədən piyada və velosiped keçidlərində və onların qarşısında 5 metrdən yaxın məsafədə nəqliyyat vasitələrinin saxlanmasına görə fiziki şəxslərə hüquqi məsuliyyət kəsb etdiyi və/və ya qurumun müvafiq metodologiyasının olmadığı müəyyən edilib.
Belə nöqsanlı idarəçilik nəticəsində şərait lazımi qaydada öyrənilmədən və araşdırılmadan ayrı-ayrı şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilməsi barədə qərarlar qəbul edilib.
Agentlik Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin təklifini bölüşüb və onun verdiyi məlumata görə, qurum piyada və velosipedçi keçidi ilə onun qarşısında dayanmış nəqliyyat vasitəsi arasında məsafənin cihaz vasitəsilə ölçülməsi imkanının həyata keçirilməsini təmin edəcək. Xalq Müdafiəçisinin fikrincə, bu, bir çox şəxslərin işində halların düzgün araşdırılmasını və əsaslandırılmış və qanuni qərarların çıxarılmasını təmin edəcək.