Tiflis İcra Bürosu Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının tövsiyəsini paylaşıb
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Tbilisi İcra Bürosunun Xalq Müdafiəçisi Aparatının tövsiyəsini tam nəzərə alan və ərizəçilərimizdən birinin xeyrinə LSI Dövlət Əmlakının Milli Agentliyinə qarşı məcburi icra prosesinə başlanmış qərarını alqışlayır.
İş materiallarının tədqiqi nəticəsində məlum olub ki, Tbilisi İcra Bürosu G.B.-nin xeyrinə məcburi əməyə cəlb edilmiş məbləğin ödənilməsi üçün icraata başlamamış ) məhkəmə tərəfindən müəyyən edilmiş vəzifəyə bərpa edilmişdir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı hesab edib ki, Büronun bu cür yanaşması əsassızdır və icra sisteminin məqsədinə uyğun gəlmir və yalnız borclu tərəfin maraqlarını nəzərə alır.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı hazırlanmış tövsiyədə vurğulayır ki, Tbilisi İcra Bürosu yığılmış girov məbləğinin Dövlət Əmlakının Milli Agentliyindən alınması üçün məcburi icra prosesinə dərhal başlamalıdır. Həmçinin, kreditorun tələbinə uyğun olaraq, icra icraatı prosesində borclunun işə bərpa edilməzdən əvvəl məcburi ödəniş məbləğini müəyyən olunmuş vaxtlarda borclundan geri almalı idi. Tbilisi İcra Bürosu Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının tövsiyəsini tam nəzərə alıb.

The Public Defender of Georgia welcomes the decision of Tbilisi Enforcement Bureau, which fully implemented the recommendation of the Public Defender's Office and started forced enforcement proceedings against the National Agency of State Property LEPL in favor of one of our applicants.
As a result of the study of the case materials, it was found that Tbilisi Enforcement Bureau was unwilling to launch proceedings to reclaim the lost earnings of G.B., as it believed that the obligation to reclaim the lost earnings would arose only after the illegally dismissed person (creditor) was reinstated in the job specified by the court.
The Public Defender’s Office of Georgia considered that such an approach of the Bureau was not justified, did not correspond to the goal of the enforcement system and considered only the interests of the debtor party.
The Public Defender’s Office of Georgia emphasized in the recommendation that Tbilisi Enforcement Bureau had to immediately start the forced enforcement process to reclaim lost earnings from the National Agency of State Property, and prior to the reinstatement, during the enforcement proceedings, to reclaim the lost earnings from the debtor at specified intervals in accordance with the creditor's request. Tbilisi Enforcement Bureau fully implemented the recommendation of the Public Defender’s Office of Georgia.