Fövqəladə Halların Koordinasiyası və Fövqəladə Yardım Mərkəzi Xalq Müdafiəçisinin tövsiyəsini nəzərə alıb
Fövqəladə Halların Koordinasiyası və Fövqəladə Hallar üzrə Yardım Mərkəzi Xalq Müdafiəçisinin tövsiyəsini nəzərə alaraq, işçilərə ixtisas imtahanları zamanı verilən sınaqlarla tanış olmaq imkanı verib.
2022-ci il mayın 1-dən etibarən mərkəzdə çalışan təcili tibbi yardım briqadasının bütün üzvləri 2 ildə bir dəfə məcburi imtahandan keçməli olacaqlar. Mərkəz imtahan verənlərə yalnız apellyasiya şikayəti verildiyi halda komissiyada baxılmaq üçün tamamlanmış test imtahanı ilə tanış olmaq imkanı verib. Buna səbəb imtahan testlərinin məzmununun qarşısının alınması və imtahan testlərinin kommersiya sirri hesab edilməsi olub.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi işçilərə imtahan sənədlərini bildirməkdən imtinanı informasiya əldə etmək hüququnun pozulması kimi qiymətləndirib.
Xalq Müdafiəçisinin qiymətləndirməsinə görə, imtahan verənin marağı - öz işinə çıxış əldə etmək - üstündür və imtahan testlərinin paylanmasının potensial risklərini üstələyir. Bununla belə, imtahan testləri məlumatların kommersiya sirri hesab edilməsi ilə bağlı qanunvericilik tələblərinə cavab vermədiyi halda Mərkəzin kommersiya sirri sayıla bilməz.
Xalq Müdafiəçisi Dövlət Polisinin Fövqəladə Halların Koordinasiyası və Təcili Yardım Mərkəzini məcburi imtahanların verilməsi ilə bağlı tənzimləmə qaydalarında dəyişiklik etməyə və işçilər üçün öz imtahan vərəqlərinin olmasını təmin etməyə çağırıb.

The Emergency Response Coordination and Urgent Assistance Centre of Georgia implemented the recommendation of the Public Defender and gave the employees access to the tests passed during qualification exams.
From May 1, 2022, all members of the ambulance crews employed at the Center have been obliged to pass a mandatory exam once every 2 years. The Center gave the examinees the opportunity to familiarize themselves with the completed test only in case of appeal, for the consideration by a commission. The reason for this was to prevent the spread of the content of the examination tests, as examination tests were considered trade secrets.
The Public Defender of Georgia considered the refusal to allow employees to see their exam papers as a violation of the right of access to information.
According to the Public Defender, the examinee's interest - to have access to his own work - is superior and outweighs the potential risks of making examination tests public. However, the examination tests cannot be considered trade secrets of the Center, as long as they do not meet the legal requirements for considering the information as trade secrets.
The Public Defender called on the Emergency Response Coordination and Urgent Assistance Centre to make changes to the regulatory rules for passing mandatory exams and to ensure the availability of exam papers for the employees.