Xalq Müdafiəçisi Çiatura mədənçilərinin etirazına cavab verir
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi layiqli iş şəraiti tələb edən Çiatura mədənçilərinin etirazına cavab verir. Xalq müdafiəçisi şaxtaçılarla birbaşa görüşüb onların problemlərini dinləyib, onun nümayəndələri həm Çiaturada, həm də Tbilisidə onların təşkil etdiyi aksiyalarda iştirak ediblər.
Çiatura mədənçiləri hüquqlarını qorumaq üçün on gündən artıqdır ki, aclıq aksiyası keçirirlər. Həmçinin şirkətlə işçilər arasında mövcud fikir ayrılığı kəskin gərginliyə çatır və işçilər etirazın digər ifrat formalarına əl atırlar. Yayılan Məlumata görə, şaxtaçılardan birinin səhhəti pisləşdiyi üçün dünən klinikaya aparılmalı olub.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi vurğulayır ki, əmək hüquqlarının qorunması, təhlükəsiz və sağlam iş mühitinin təmin edilməsi layiqli əməyin, davamlı iqtisadi artımın və məhsuldar məşğulluğun təşviqi üçün vacibdir.
Xalq Müdafiəçisi qəti şəkildə hesab edir ki, vasitəçilik prosesi daha fəal aparılmalı, şirkət mümkün qədər işçilərin ədalətli tələblərini nəzərə almalı və onlara ən qısa müddətdə məqbul şərtlər təklif etməlidir razılığa gəlmək məqsədi ilə.

The Public Defender of Georgia is echoing the protest of Chiatura miners, who are demanding decent working conditions. The Public Defender met the miners personally and heard their problems, while his representatives were present at the rallies organized by them both in Chiatura and Tbilisi.
The Chiatura miners have been on hunger strike for more than ten days to protect their rights. The disagreement between the company and the employees is reaching acute tension and the employees are resorting to other extreme forms of protest. According to reports, one of the miners had to be taken to the clinic yesterday due to worsening of his health condition.
The Public Defender of Georgia emphasizes that protection of labour rights, provision of a safe and healthy working environment are essential for promoting decent work, sustainable economic growth and productive employment.
The Public Defender definitely believes that the mediation process should be conducted more actively, the company should take into account the fair demands of the employees as much as possible and offer them acceptable conditions in the shortest possible time in order to reach an agreement.