Cənubi Koreya Respublikasına səfər ilə
22-23 noyabr 2022-ci il tarixlərində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze və qərargah üzvü Nino Şalamberidze Seulda (Cənubi Koreya Respublikası) Qocaların və Yaşlıların Hüquqları üzrə Müvəkkil tərəfindən təşkil olunmuş Beynəlxalq İnsan Hüquqları Konfransında olmuşlar. İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi, həmçinin İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi Milli İnstitutlarında Qlobal Alyansın (GANHRI) İşçi Qrupunun iclasında - Yaşlanma və İnsan Hüquqları[1].
Səfər çərçivəsində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini hesabat təqdim edib və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qocalıq üzrə Açıq İşçi Qrupunda (OEWGA) və İnsan Hüquqları Şurasının (HRC) nəzdində Xalq Müdafiəçisi Aparatının təcrübəsini Milli İnsan Hüquqları İnstitutunun Qlobal Alyansının üzvləri ilə bölüşüb. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Açıq İşçi Qrupu İnsan Hüquqları Şurasına daxil olmayan yeganə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının hökumətlərarası orqanıdır ki, milli insan hüquqları institutlarına onun işində və fəaliyyətlərində iştirak etməyə və fəal iştirak etməyə imkan verir.
Qocalar və Yaşlıların Hüquqları üzrə Beynəlxalq Konfransda yaşlıların hüquqları ilə bağlı problemlər və Yaşlıların Hüquqları Konvensiyasının mətni üzərində işin nəticələri müzakirə olunub.
[1] Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı 2018-ci ildən Avropa regionundan İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi üzrə Milli İnstitutların Qlobal Alyansının işçi qrupunun seçilmiş üzvüdür.

On November 22-23, 2022, Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, and Nino Shalamberidze, a representative of the Public Defender’s Office, visited Seoul (Republic of South Korea) and attended the International Conference on Aging and the Rights of Older Persons organized by the Human Rights Commissioner, as well as the GANHRI Working GroupMeeting onthe Rights of Older Persons and Ageing.[1]
Within the framework of the visit, the First Deputy Public Defender of Georgia presented a report and shared information with members of the Global Alliance of National Human Rights Institutions about the participation of the Public Defender’s Office in the work of the United Nations Open-Ended Working Group on Ageing (OEWGA) and the Human Rights Council (HRC). The United Nations Open-Ended Working Group is the only UN intergovernmental body outside the Human Rights Council that allows national human rights institutions to engage and actively participate in its work and activities.
The International Conference on Aging and the Rights of Older Persons discussed challenges related to the rights of older persons and the results of the work on the text of the Convention on the Rights of Older Persons.
[1] The Public Defender’s Office has been an elected member of the Working Group of the Global Alliance of National Human Rights Institutions from the European region since 2018.