16-17 aprel kampaniyasının monitorinqinin ilkin nəticələri
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi 2024-cü il aprelin 16-dan 17-nə keçən gecə parlamentin yaxınlığında hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşlarının güc və xüsusi vasitələrdən istifadə etməsi faktlarına səslənir və monitorinqin ilkin nəticələrini dərc edir:
Sərbəst toplaşmaq azadlığının pozulması
Aparılmış monitorinqlər əsasında dinc toplaşmaq azadlığına əsassız müdaxilə halları müəyyən edilib:[1]
• Aprelin 16-da axşam saatlarında hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları xüsusi çıxış təşkil etməklə deputatların ərazidən çıxarılmasını təmin etdikdən sonra mitinq iştirakçılarına arxa girişə yaxınlaşmaq və etirazlarını bu yolla bildirmək qadağan edilib. ; Xalq Müdafiəçi izah edir ki, sərbəst toplaşmaq azadlığının ən mühüm elementlərindən biri toplantının keçiriləcəyi yeri seçmək azadlığıdır və konkret yer/qurum etiraz obyekti olduqda buna xüsusi əhəmiyyət verilir. Yaxud konkret məkanla bağlı fikir bildirmək rəy və ya etirazın ünvanına çatmağın ən təsirli yoludur. Xüsusi məhdudiyyətin qoyulması üçün öhdəsindən gəlmək mümkün olmayan səbəblər istisna olmaqla, bütün hallarda bu standarta riayət edilmə
• Aprelin 16-da axşam saatlarında aksiya zamanı bir neçə dəfə vəziyyət gərginləşib, bu zaman asayiş keşikçiləri etirazçılara qarşı zorakılıq olmadan yaxınlaşsa belə, bibər qazından istifadə ediblər . Həmçinin Dinc iştirakçıların ərazini tərk etməyə məcbur etmək üçün təqib edilməsi halları da olub. Həmçinin Dinc iştirakçıların ərazini tərk etməyə məcbur etmək üçün təqib edilməsi halları da olub.[2] Xalq Müdafiəçi qeyd edir ki, bu cür hərəkətlər açıq şəkildə sərbəst toplaşmaq azadlığına əsassız müdaxilədir;
• Bibər qazından istifadə edildikdən sonra etirazçılara xəbərdarlıq siqnalı[3] verilib və Daxili İşlər Nazirliyi etirazçıları dağılışmağa çağırıb. Nazirliyin xəbərdarlığı zamanı mitinq dinc xarakter daşıyıb və iştirakçıları dağılmağa çağırmağa əsas olmayıb. Xalq Müdafiəçisi xüsusilə qeyd edir ki, mümkün zorakılığın təcrid olunmuş hadisələri bütün toplantını zorakılıq hesab etmək üçün kifayət deyil. Belə bir xəbərdarlıq sərbəst toplaşmaq azadlığından istifadə etməkdə “soyuqdəymə” effektinə malikdir, ümumi ideya və maraqları olan insanları öz fikirlərini açıq ifadə etməkdən çəkindirə bilə Bundan əlavə, qeyd etmək lazımdır ki, əsassız güc tətbiqi halları vəziyyətin süni şəkildə gərginləşməsinə gətirib çıxarır.
İddia edilən pis rəftar və saxlanılanların hüquqları
Kütləvi informasiya vasitələrində yayılan görüntülərdə xüsusi təyinatlıların vətəndaşlara qarşı qeyri-mütənasib güc tətbiq etməsi açıq-aydın görünür.[4]
Xalq müdafiəçisi vurğulayır ki, hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşlarının qanun pozuntularının qarşısının alınması üçün mütənasib güc tətbiq etmək səlahiyyətlərindən mitinq iştirakçılarını cəzalandırmaq və ya qorxutmaq məqsədilə sui-istifadə edilməməli və zorakılıq xarakteri daşımamalıdır.
Yuxarıda deyilənlərin əksinə olaraq, yayılan bəzi görüntülərdə hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən vətəndaşlara qarşı aktiv zorakılıq müşahidə oluna bilər ki, bunun ardınca vaxtında və səmərəli araşdırma aparılmalıdır.
Bundan əlavə, aprelin 16-dan keçən gecədən aprelin 17-nə keçən gecə xalq Müdafiəçisi və onun nümayəndələri müvəqqəti təcridxanaya yerləşdirilən məhbuslarla fəal şəkildə görüşüb, aprelin 16-da keçirilən mitinq zamanı həbs olunan bütün şəxslərə baş çəkiblər. O cümlədən, Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri 16 nəfərə baş çəkib (onlardan ikisi başçəkmə zamanı klinikada olub və aparatın məlumatına görə, onlar əl ilə buraxılıblar). Bundan əlavə, aprelin 17-də xalq müdafiəçisi 15 aprel mitinqində həbs olunanlar da daxil olmaqla, 18 nəfərə şəxsən baş çəkib.
16 nəfərdən 11-i pis rəftar, qeyri-mütənasib güc tətbiq edildiyini bildirib və cavab tələb edib. Baş Prokurorluq bütün hallar barədə dərhal Xüsusi İstintaq Xidmətinə məlumat verib və idarə istintaqın səmərəliliyinə nəzarət edəcək.
Bundan əlavə, 3 nəfər məlumatın məxfi saxlanılmasını xahiş etsə də, cavab verməkdən imtina etsə də, düzgün olmayan rəftarın hallarını qeyd edib.
Jurnalistlərə qarşı zorakılıq faktları
Mitinqdə ayrı-ayrı jurnalistlərə qarşı fiziki zorakılıq faktları, eləcə də “İmedi” teleşirkətinin jurnalistlərinin işlərinə müdaxiləsi faktları narahatlıq doğurur. Yayılan məlumata görə, xüsusi təyinatlı dəstənin əməkdaşları “Publica” nəşrinin jurnalisti Aleksandre Keşelaşviliyə fiziki təzyiq göstərərək telefonunu əlindən alıblar, sonradan telefon geri qaytarılıb. Yayılan video kadrda jurnalistin necə döyüldüyü açıq-aydın görünür. Həmçinin, “Tabula”nın jurnalisti Giorgi Badridzenin fiziki zorakılığa məruz qalması və telefonunun əlindən alınması və “Aprel Media”nın jurnalisti Giorgi Basxajaurinin döyülməsi və şifahi söyülməsi barədə məlumatlar yayılır.
Xüsusi vurğulanmalıdır ki, jurnalistlərə öz fəaliyyətlərini fasiləsiz həyata keçirmək imkanı yaradılmalıdır, o cümlədən toplantı iştirakçıları tərəfindən. Gürcüstan Cinayət Məcəlləsinin 154-cü maddəsinə əsasən, jurnalistin peşə fəaliyyətinə qanunsuz müdaxiləsi cəzalandırılır. Jurnalistlərin işlərinə görə onlara qarşı fiziki qisas almasına görə cinayət daha da ağırlaşır. Bu cür faktlar ölkədə media azadlığının keyfiyyətinə ciddi təhlükə yaradır, media nümayəndələrinin fəaliyyətlərinə görə qisas ala biləcəyinə dair təhlükəli mesaj ehtiva edir və beləliklə, onların ifadə azadlığının həyata keçirilməsinə zəiflədici təsir göstərir.
Xalq müdafiəçisi Xüsusi İstintaq Xidmətini yuxarıda qeyd olunan bütün faktlara operativ və ciddi şəkildə reaksiya verməyə və araşdırmanın gedişi barədə ictimaiyyətə məlumat verməyə çağırır. İstintaq orqanlarının müvafiq reaksiyası həm ayrı-ayrı işlərdə qanunun aliliyinin təmin edilməsi, həm də kütləvi informasiya vasitələri nümayəndələri və ümumilikdə aksiyanın dinc iştirakçıları üçün təhlükəsiz mühitin yaradılması baxımından həlledici əhəmiyyət kəsb edir.
[1] “Dinc toplantı” hər kəsi qıcıqlandıra və ya incidə bilən, yaxud üçüncü şəxslərin fəaliyyətinə müvəqqəti mane olan və ya müdaxilə edən fəaliyyətləri əhatə edəcək şəkildə şərh edilməlidir. BMT-nin İnsan Haqları Komitəsinin tərifinə görə, bu, toplantı zamanı zorakılıq, o cümlədən sadə itələmə və ya əl sıxma kimi qəbul edilməməlidir. Qeyd etmək lazımdır ki, etirazı intensiv formada ifadə etmək çox vaxt hökumətin və/və ya cəmiyyətin diqqətini cəlb etmək üçün yeganə və ya ən təsirli üsuldur. İctimai yerdə hər hansı bir toplantı adi həyat ritminin müəyyən dərəcədə pozulmasına səbəb ola bilər, lakin bu fakt özlüyündə hüquqa müdaxiləyə haqq qazandırmır. Ona görə də dinc toplantı olanda dövlət buna müəyyən dərəcədə tolerantlıq göstərməlidir.

Initial Monitoring Results of April 16-17 Protests
The Public Defender of Georgia echoes the use of force and special equipment by law enforcement officers in the vicinity of the Parliament on the night of April 16-17, 2024, and publishes the initial monitoring results:
Violation of freedom of assembly
The monitoring revealed cases of groundless interference with freedom of peaceful assembly:[1]
- In the evening hours of April 16, after law enforcement officers ensured, by arranging a special exit, that Members of Parliament could leave the Parliament area, protesters were restricted from approaching the back entrance and expressing their protest in this manner;[2] The Public Defender explains that one of the most important elements of freedom of assembly is freedom to choose the location of the assembly, which is especially important if the specific place/building is the object of the protest or if expressing views on a specific location is the most effective way to reach the addressee of the opinion or protest. This standard should be respected in all cases, unless there is an insurmountable reason for imposing a specific restriction.
- In the evening hours of April 16, the situation became tense several times. Law enforcement officers used the so-called pepper spray even when protesters approached them in a non-violent manner. In some cases, peaceful participants were chased in order to force them to leave the territory.[3] The Public Defender points out that such actions clearly constitute an unjustified interference with freedom of assembly;
- After the use of the so-called pepper spray, a warning signal[4] was issued and the Ministry of Internal Affairs called on the protesters to disperse. At the time of the warning, the rally had a peaceful character and there was no reason to call the participants to disperse. The Public Defender especially points out that isolated incidents of alleged violence are not enough to consider the entire assembly violent. Such a warning has a chilling effect on the enjoyment of freedom of assembly, as it can deter people with common ideas and interests from expressing their opinions openly. In addition, it should be noted that unjustified use of force lead to artificial escalation of the situation.
Alleged ill-treatment and the rights of the detainees
The footage spread by mass media clearly show the use of disproportionate force by the riot police against citizens.[5]
The Public Defender emphasizes that the authority of law enforcement officers to use proportional force to prevent violations of the law should not be misused for the purpose of punishing or intimidating participants in the rally and should not take on a violent nature.
Contrary to the above, some of the released footage show active violence against citizens by law enforcement officers, which must be necessarily followed by a timely and effective investigation.
In addition, during the night hours of April 16 and the daytime of April 17, the Public Defender and his representatives were actively meeting the detainees placed in temporary isolation centers. They visited all the persons detained during the April 16 rally. In particular, the representatives of the Public Defender visited 16 persons (two of them were in the clinic at the time of the visit and according to the information provided to the Office, they were released conditionally after signing the relevant papers). In addition, on April 17, the Public Defender personally visited 18 detainees, including those detained at the April 15 rally.
11 out of 16 people indicated ill-treatment, use of disproportionate force, and demanded a response. The Public Defender’s Office immediately reported all the cases to the Special Investigation Service about and the Office will monitor the effectiveness of the investigation.
In addition, 3 persons spoke about the circumstances of ill-treatment, although they requested to keep the information confidential and refused a response.
Violence against journalists
The cases of physical violence against individual journalists at the rally, as well as the interference with the activities of Imedi TV company journalists, are disturbing. According to reports, members of the special task force physically abused Publica journalist Aleksandre Keshelashvili and took away his phone, which was later returned to him. The footage clearly shows how the journalist was beaten. In addition, information was spread about physical violence against Tabula journalist Giorgi Badridze, whose phone was also taken away. Other reports refer to the beating and verbal abuse of Giorgi Baskhajauri, a journalist of April Media.
It should be emphasized that journalists should be given the opportunity to carry out their activities without obstruction, including from the participants in the assembly. According to Article 154 of the Criminal Law Code of Georgia, illegal interference with the journalist’s professional activities shall be punishable. The crime is even more serious when journalists are physically abused because of their work. Similar incidents pose a significant threat to the quality of media freedom in the country, contain a dangerous message that media representatives may be subject to retribution for their activities, and thus have a chilling effect on the exercise of freedom of expression by them.
The Public Defender calls on the Special Investigation Service to respond promptly and strictly to all the above-mentioned cases and to inform the public about the progress of the investigation. The appropriate response of investigative agencies is of crucial importance both for the enforcement of the rule of law in individual cases and for the creation of a safe environment for media representatives and peaceful protesters in general.
[1] "Peaceful assembly" shall be interpreted so that to include activities that may annoy or offend anyone, or to temporarily obstruct or interfere with the activities of third parties. According to the definition of the UN Human Rights Committee, for example, simply pushing a person should not be considered violence during the assembly. It should be noted that expressing protest in an intense form is often the only or most effective way to attract the attention of the authorities and/or society. Any assembly in a public place may cause a certain amount of disruption of the usual rhythm of life, however, this does not justify interference with the right. Therefore, when there is a peaceful assembly, the State should show some degree of tolerance towards it.