Xalq müdafiəçisi məhbus təqsirləndirilən şəxslərin vəkillərinə zəng etmək hüququnu bir daha məhdudlaşdırmamaq üçün parlamentə müraciət etdi
Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan parlamentinə qanunvericilikdə dəyişikliklər edilməsini təklif edib ki, həbsdə olan təqsirləndirilən şəxslər hətta telefon danışıqlarının məhdudlaşdırıldığı dövrdə belə tam şəkildə öz vəkillərinə zəng edə bilsinlər. Dəyişiklik təqsirləndirilən şəxslərin effektiv müdafiə hüququnu təmin etmək üçün zəruridir.
Cəzaçəkmə müəssisələrinə yerləşdirilmiş təqsirləndirilən şəxslərin apelyasiya şikayəti əsasında Cəzaçəkmə Müəssisələri müəyyən edib ki, qanunvericilikdə nöqsanlara yol verildiyinə görə, müstəntiq/prokuror tərəfindən təqsirləndirilən şəxsə məhdudiyyət qoyulduğu halda, cəzaçəkmə müəssisələrində təqsirləndirilən şəxslərin vəkilləri ilə telefonla əlaqə saxlamasına icazə verilmir.
Qeyd edək ki, müstəntiqin/prokurorun qərarına əsasən təqsirləndirilən şəxsin telefon hüququnun məhdudlaşdırılması təqsirləndirilən şəxsin bütün müddətinə - 9 aya qədər uzadıla bilər. Hər bir cəzaçəkmə müəssisəsindən alınan məlumatlar təsdiq edir ki, təqsirləndirilən şəxslər telefon danışığına məhdudiyyət qoyulsa, bu müddət ərzində vəkillərə zəng edə bilməzdilər. Buna səbəb vəkilin Həbs Məcəlləsinin müstəsna müştəriləri siyahısında yer almamasıdır.
Penitensiar müəssisələrdən verilən məlumata görə, 2020-2021-ci illər ərzində müstəntiq/prokurorun qərarı ilə 908 təqsirləndirilən şəxsə telefon danışığı hüququnun məhdudlaşdırılması tətbiq edilib ki, bu da qeyd edilən məsələnin vacibliyindən xəbər verir.
Telefon danışığı hüququ təqsirləndirilən şəxsin vəkillə əlaqə saxlaması, müdafiə strategiyası barədə razılığa gəlməsi və ya konkret addımlar atması üçün ən sürətli və təsirli üsuldur. Üstəlik, prosessual qanunda işin mahiyyəti üzrə baxılmasına qədər tərəflər tərəfindən sübutların təqdim edilməsi müddətləri ciddi şəkildə müəyyən edilir və bu müddət pozulmaqla təqdim edilmiş sübutlara bir qayda olaraq, məhkəmə tərəfindən baxılmır. Qeyd edək ki, ünvana çatdırılma müddəti və çatışmazlıqlar nəzərə alınmaqla poçt göndərişləri telefon rabitəsinə ekvivalent alternativ ola bilməz.
Baş Prokurorluğun Xalq Müdafiəçisinin mövqeyini bölüşməsi alqışlanır və onların fikrincə, təqsirləndirilən şəxsin telefon danışığının məhdudlaşdırılması vəkillə ünsiyyətə qadağa qoyulması demək deyil.
Ombudsman ümid edir ki, Gürcüstan parlamenti bu təkliflə razılaşacaq və hər il yüzlərlə məhbusun öz hüquq müdafiəçiləri ilə telefonla əlaqə saxlamasına icazə veriləcək.

Public Defender Appeales to Parliament not to Restrict Accused Prisoners’ Right to Call Lawyer
The Public Defender proposed to the Parliament of Georgia to make legislative changes in order to enable accused prisoners to call their lawyers any time, even when their right to make calls is restricted. The change is necessary to ensure the effective defence of the accused.
Based on the appeal of accused persons placed in penitentiary institutions, the Public Defender's Office found that due to the flawed legislative regulation, penitentiary institutions do not allow the accused to communicate with their lawyers by telephone, if the investigator/prosecutor has restricted their right to make calls.
It should be noted that by the decision of the investigator/prosecutor, the restriction of the right to make phone calls may last for the entire period of the defendant’s custody - up to 9 months. Information received from each penitentiary institution confirms that defendants could not call lawyers during the mentioned period when their right to make calls was restricted. The reason for this is that pursuant to the Imprisonment Code, a lawyer is not among the persons that the defendant may call as an exception during the restriction.
According to the information provided by penitentiary institutions, during 2020-2021, the restriction of the right to make phone calls was applied against 908 defendants by the decision of the investigator/prosecutor, which indicates the importance of this issue.
The right to make phone calls is the fastest and most effective way for a defendant to contact a lawyer, agree on a defence strategy, or take specific steps. This is especially important in the light of the fact that the procedural law strictly stipulates the time limits for the submission of evidence by the parties before the consideration of a case on its merits, and the evidence submitted in violation of this time limit is usually no longer considered by the court. It should be noted that sending messages by post cannot be considered an equivalent alternative to telephone communication taking into account the shortcomings related to the timeliness of delivery of postal messages.
It is welcome that the Prosecutor General's Office shares the position of the Public Defender and considers that the restriction of the defendant’s right to make calls does not imply a ban on communication with his/her lawyer.
The Public Defender hopes that the Georgian Parliament will endorse the proposal and each year hundreds of inmates will be allowed to contact their lawyers by telephone.