Mzia Amaglobelinin tibbi vəziyyətinin monitorinqinin nəticələrinə dair Xalq Müdafiəçisi tərəfindən yaradılmış Mütəxəssislər/Ekspertlər Qrupunun Nəticəsi
Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin 6 fevral 2025-ci il tarixli 21 nömrəli əmri ilə təqsirləndirilən Mzia Amaqlobeliyə göstərilən tibbi xidmətlərin adekvatlığını və vaxtında olmasını qiymətləndirmək üçün mütəxəssis/ekspert qrupu yaradılmışdır.
Jurnalist Mzia Amaglobeli izah edir ki, o, 2025-ci il yanvarın 12-dən (həbs edildikdən sonra) yemək almayıb.[1] O, cəzaçəkmə müəssisəsinə daxil olduğu vaxtdan (yanvarın 14-dən) yemək almayıb.[2] 2025-ci il yanvarın 21-dən rəsmən tam aclıq aksiyası elan edilib.[3] O, ilkin olaraq 5 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsinə yerləşdirilib, 2025-ci il fevralın 4-də araşdırma və müalicə məqsədi ilə Vivamed klinikasına köçürülüb.
Tibb qrupunun iki üzvü, Giorgi Gvilia (qastroenteroloq, kardioloq, daxili xəstəliklər) və Elene Giorgadze (endokrinoloq, dietoloq, pediatrik endokrinoloq, ictimai səhiyyə və səhiyyə təşkilatı) 7 fevral 2025-ci il tarixində Vivamed klinikasında Mzia Amaglobelini ziyarət etdi, 2 fevral 2025-ci ildə isə Dr. Giorgihalmoloq xəstəni ziyarət etdi.
Həkimlər Mzia Amaqlobeli, klinikanın və penitensiar xidmətin tibb işçiləri ilə danışıb, xəstənin tibbi sənədlərinə baxıblar.
Giorgi Qviliya və Elene Qiorqadze tərəfindən aparılan monitorinqin nəticələri:
Klinikada olduğu müddətdə, o cümlədən fevralın 7-də xəstə bütün əsas tibbi müayinələrdən keçib və vəziyyətindən və müayinələrin nəticələrindən asılı olaraq praktiki olaraq tam tibbi müdaxilə edilib. Bununla bağlı bizim həkim şurasının üzvlərinin klinikanın tibb işçilərindən heç bir şikayətimiz və ciddi iradımız yoxdur.
Demək olar ki, aclıq aksiyasının 27-ci günündə xəstənin ümumi vəziyyəti tibbi baxımdan aclıq aksiyasının bu müddətində ola biləcəyi qədər ciddi deyildi. 7 fevral 2025-ci ilə qədər bədən çəkisinin itirilməsi ilkin kütlənin 10% -dən çox olmamışdır. Aclıq ketozu mərhələsi yox idi. Testlər ağır anemiya və ya ağır dəmir çatışmazlığı aşkar etməyib. Asidozun laboratoriya sübutu yox idi. Glomerular filtrasiya sürətində heç bir azalma müşahidə edilmədi, kreatinin və sidik turşusu səviyyəsi normal idi. Serum protein və albumin normanın aşağı həddində idi, glisemik profil əhəmiyyətli dərəcədə pozulmadı və qaraciyər funksiyası testlərində heç bir dəyişiklik olmadı. Exokardioqrafik məlumatlar normal həddə idi (ağır aclıq üçün xarakterik olan ürək ölçüsündə heç bir azalma olmamışdır). Sinus ürək ritmi, sərhəd bradikardiya, dəqiqədə 60 döyüntü ilə bradikardiyaya meyl qeyd edildi. Xəstədə hipotermiya yox idi, yüngül fiziki güc və ya danışıq zamanı nəfəs darlığından şikayət etmədi (yalnız ümumi zəiflik və yavaşlama, lakin tamamilə adekvat nitq diqqətəlayiq idi). O, görmə, eşitmə və ya iybilmə qabiliyyətinin pozulması barədə məlumat verməyib. O, adekvat, şifahi olaraq maye (su) qəbul edirdi. Su udduqda o, özofaqoqastroduodenoskopiya ilə müəyyən edilmiş reflü ezofagit LA-C variantı (yemək borusunun distal hissəsində birləşməyə meyilli iri, dərin eroziyalar) diaqnozuna baxmayaraq, ağır ezofagitə xas olan yemək borusu boyunca heç bir ağrı hiss etməyib.
7 fevral 2025-ci il tarixinədək qlükoza məhlulunun infuziyası ilə xəstənin enerji balansı, sistematik elektrolit infuziyası ilə isə elektrolit balansı saxlanılıb. Anemiya dəmir və B vitaminlərinin (B1; B2; B6 və B12) infuziyaları ilə müalicə edildi. Ağır dəmir və ya B12 vitamini çatışmazlığı və ya ağır anemiya yox idi. Mümkün Wernicke ensefalopatiyasının qarşısını almaq üçün B1 vitamini verildi (7 fevral 2025-ci il tarixinə xəstədə bu sindromun simptomları yox idi).
Əzalarının hərəkəti sərbəst idi, palatada yavaş-yavaş hərəkət etsə də, köməksiz təkbaşına hərəkət edə bilirdi. O, qarın ağrısından şikayət etməyib, qastroezofagial reflüks simptomları da yox idi (bunun üçün ona PPI və antasidlər təyin olunub).
7 fevral 2025-ci il tarixinə xəstənin vəziyyəti narahat olsa da, qənaətbəxş qiymətləndirilir. Belə hallarda xəstənin vəziyyətinin sürətlə pisləşməsi riski yüksəkdir, xüsusən aclığın ikinci mərhələsi - ketoz və üçüncü - geri dönməz protein katabolizmi - tez bir zamanda baş verə bilər. Bu zaman çox orqan çatışmazlığı və həyat üçün real təhlükə çox tez inkişaf edə bilər. Bütün bunları xəstəyə ətraflı izah etdik, ona orucunu dayandırıb xüsusi göstərişlərə əsasən yeməyə başlamağı və ya orucu dayandırmasa (bu onun qərarı idi) klinikada müşahidə və müalicəni davam etdirməyi tövsiyə etdik.
Giorgi Javrişvilinin apardığı monitorinqin nəticələri:
Xəstə Vivamed klinikasında oftalmoloji diaqnostikadan keçib. Diaqnoz qoyuldu: Hər iki gözdə III dərəcəli keratokonus.
Bir neçə il əvvəl sol gözüm keratokonusdan əməliyyat olundu - bir cüt linza taxıldı.
Hal-hazırda xəstə görmə narahatlığını və quru gözləri bildirir ki, bu da orucluq dövründə bədənin ümumi vəziyyətinə uyğundur.
Quru göz sindromunun konservativ müalicəsi davam etdirilir.
Diaqnoz və dərman müalicəsi taktikası ilə bağlı həmkarlarımla tamamilə razıyam.
Mütəxəssislər/ekspertlər qrupunun üzvləri:
Giorgi Qviliya
Elene Giorgadze
Giorgi Cavrişvili
[1] 5 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində 31 yanvar 2025-ci il tarixli IV-200-5/a xəstənin müayinə vərəqəsi.
[2] 5 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsində 1 fevral 2025-ci il tarixdə həkimlərin konsultasiyasının nəticələrinə dair sənəd.
[3] Xüsusi Penitensiar Xidmətin Tibb İdarəsinin 30 yanvar 2025-ci il tarixli 26177/01 nömrəli məktubu.

Conclusion of Specialists/Experts’ Group Created by Public Defender for Monitoring Mzia Amaglobeli’s Medical Condition
By Order No. 21 of the Public Defender of Georgia of February 6, 2025, a group of specialists/experts was created to assess the adequacy and timeliness of the medical services provided to defendant Mzia Amaglobeli.
Journalist Mzia Amaglobeli explains that she has not received food since January 12, 2025 (after her arrest).[1] She has not received food since the moment of her admission to the penitentiary institution (January 14).[2] She has officially declared a complete hunger strike since January 21, 2025.[3] Initially, she was placed in penitentiary institution No. 5, and on February 4, 2025, for the purpose of treatment - in the VivaMedi clinic.
Two members of the medical team, namely Giorgi Gvilia (gastroenterologist, cardiologist, internal medicine) and Elene Giorgadze (endocrinologist, nutritionist, pediatric endocrinologist, public health and healthcare organization) visited Mzia Amaglobeli at the VivaMedi clinic on February 7, 2025, while doctor Giorgi Javrishvili (ophthalmologist) visited the patient on February 12.
The doctors spoke with Mzia Amaglobeli, the medical staff of the clinic and the penitentiary service, and checked the patient’s medical documentation.
Results of the monitoring conducted by Giorgi Gvilia and Elene Giorgadze:
During the period of her stay at the clinic, including February 7, the patient was provided with all basic medical examinations and, depending on her condition and the results of the examinations, complete medical intervention was performed. In this regard, we, the members of the medical council, have no complaints or serious remarks about the medical staff of the clinic.
It can be said that on the 27th day of the hunger strike, the patient's general condition was not as extremely severe from a medical point of view as it could have been during this period of hunger strike. By February 7, 2025, the loss of body weight did not exceed 10% of the initial weight. There was no so-called ketosis stage of hunger. The analyzes did not show severe anemia or severe iron deficiency. There were no laboratory data of acidosis. There was no decrease in glomerular filtration, the level of creatinine and uric acid was normal. Serum protein and albumin were at the lower limit of the norm, and the glycemic profile was not significantly abnormal, and there were no changes in liver function indicators. Echocardiographic data were within the normal range (no reduction in heart size, characteristic of severe starvation, was observed). A tendency to bradycardia was observed, heart was in sinus rhythm, borderline bradycardia, 60 beats per minute. The patient had no hypothermia, did not complain of shortness of breath during light physical activity or speech (only general weakness and slowed, but completely adequate speech were observed). She did not report impaired vision, hearing, or smell. She was taking fluids (water) adequately, orally. When swallowing water, she did not report pain along the esophagus characteristic of severe esophagitis, despite the fact that esophagogastroduodenoscopy had established the diagnosis of reflux-esophagitis variant LA-C (large, deep erosions prone to fusion in the distal part of the esophagus).
By February 7, 2025, the patient's energy balance was maintained by glucose solution infusion, electrolyte balance was maintained by systematic electrolyte infusion. Anemia was treated with iron and B group vitamin infusion (B1; B2; B6 and B12). There was no severe iron or B12 deficiency, severe anemia. Vitamin B1 was given to prevent possible Wernicke's encephalopathy (by February 7, 2025, the patient did not have symptoms of this syndrome).
Limb movement was free, she moved around the ward on her own, without assistance, however, she moved slowly. She did not complain of abdominal pain, she did not have pronounced symptoms of gastroesophageal reflux (for this, she was prescribed PPI and antacid).
By February 7, 2025, the patient's condition was assessed as satisfactory, although worth attention. In a similar condition, there is a high risk of rapid deterioration of the patient's condition, in particular, the second phase of starvation - ketosis and the third - irreversible protein catabolism - may occur rapidly. At this time, polyorgan failure and a real threat to life may develop very soon. We explained all this in detail to the patient, advised her to stop hunger strike and start eating according to special guidelines, or in case of refusal (which was her decision), to continue treatment and remain under observation at the clinic.
Results of the monitoring conducted by Giorgi Javrishvili:
The patient underwent ophthalmological diagnostics at the VivaMedi clinic. Diagnosis: keratoconus of the III degree of both eyes.
Several years ago, the left eye was operated on due to keratoconus - arc implantation was performed.
Currently, the patient reports visual discomfort and dry eyes, which is consistent with the general condition of the body against the background of starvation.
Conservative treatment of dry eye syndrome is underway.
I completely agree with my colleagues in the diagnosis and drug treatment tactics.
Giorgi Gvilia
Elene Giorgadze
Giorgi Javrishvili
[1] Report IV-200-5/a of January 31, 2025 on the examination of the patient in penitentiary institution No. 5.
[2] Document on the results of the consultation of doctors held in penitentiary institution No. 5 on February 1, 2025.
[3] Letter No. 26177/01 of the Medical Department of the Special Penitentiary Service of January 30, 2025.