Xalq Müdafiəçi Aparatının əməkdaşları “Uşaq və Polis” layihəsinin ikinci mərhələsini başa vurublar
2023-cü il mayın 15-dən iyunun 8-dək olan müddətdə Xalq Müdafiəçilərinin Aparatı Gürcüstanın müxtəlif bölgələrində “Uşaq və Polis” mövzusunda görüşlər keçirib. Layihənin məqsədi məktəblilərə öz hüquqları, xüsusən də polislə bağlı ətraflı məlumat vermək olub.
Layihə çərçivəsində Xalq Müdafiəçi Aparatının Cinayət Ədliyyəsi Departamentinin əməkdaşları Qərbi və Şərqi Gürcüstan bölmələri ilə əməkdaşlıq edərək Tbilisi, İmereti, Sameqrelo, Raça, Samtsxe-Cavaxeti, Şida Kartli və Kaxeti məktəblərində olublar. Şöbənin nümayəndələri 54 müxtəlif məktəbdən 1650 şagirdlə görüşüblər. Həmçinin bir kollecin 10 tələbəsi ilə görüş keçirilib.
Layihənin birinci mərhələsində olduğu kimi, polisin müxtəlif əməliyyatları zamanı da uşaq hüquqlarına xüsusi diqqət yetirilib. Məktəblilərə sorğu-sual, şəxsiyyətin müəyyən edilməsi (uşaqların polis tərəfindən fotoşəkilinin çəkilməsi), yerüstü yoxlama və s. kimi hərəkətləri həyata keçirərkən onların hansı hüquq və vəzifələri olduğunu izah edilib. Tələbələrə hüquqlarının pozulması halında müraciət edəcəkləri səlahiyyətli qurumlar barədə məlumat verilib və onlara ətraflı əlaqə məlumatları verilib.
Vətəndaşların, o cümlədən yetkinlik yaşına çatmayanların hüquqlarının mümkün qədər geniş şəkildə çatdırılması məqsədi ilə Xalq Müdafiəçisi Aparatı bu tipli məlumat xarakterli görüşlərin/təlimlərin keçirilməsini davam etdirəcək. Xalq Müdafiəçisi uşaqların vətəndaşlıq təhsilinə olan yüksək marağını xüsusilə alqışlayır və görüşlərdə fəal iştiraklarına görə onlara təşəkkür edir. Həmçinin, səmərəli əməkdaşlığa və layihənin həyata keçirilməsinə verdiyi dəstəyə görə müəllimlərə və məktəb rəhbərliyinə təşəkkür edirik.

Employees of Public Defender’s Office Complete Second Stage of "Child and Police" Project
In the period from May 15 to June 8, 2023, the Public Defender’s Office held meetings on the topic "Child and Police" in different regions of Georgia. The goal of the project was to provide schoolchildren with detailed information about their rights, especially in the context of their communication with the police.
Within the framework of the project, employees of the Criminal Justice Department of the Public Defender’s Office, in cooperation with the Western and Eastern Georgian Divisions, visited the schools of Tbilisi, Imereti, Samegrelo, Racha, Samtskhe-Javakheti, Shida Kartli and Kakheti. Representatives of the Department met with a total of 1,650 students from 54 schools and 10 students of one of the colleges.
Like the first stage of the project, special attention was paid to the rights of the child during various police activities. Schoolchildren were informed of their rights and responsibilities during interviews, identification (photographing of children by the police), surface inspection, etc. Students were informed of the authorized agencies they can contact in case of violation of their rights and were provided with detailed contact information.
The Public Defender’s Office will continue holding similar informational meetings/trainings in order to inform citizens, including minors, about their rights as much as possible. The Public Defender particularly welcomes the high interest of children in civic education and thanks them for their active participation in the meetings. We also thank the teachers and school administrations for their effective cooperation and support for the implementation of the project.