Xalq Müdafiəçisi Mixail Saakaşvilinin N18 Müəssisəsinə yerləşdirmə kardlarının yayılmasına cavab verdi
11 noyabr 2021-ci il tarixində Ədliyyə Nazirliyi/Xüsusi Penitensiar Xidmət 18 saylı Tibb Müəssisəsinə yerləşdirdiyində Mixail Saakaşviliyi onun könüllü iradəsi olmadan, ona qarşı güc tətbiq edilməsini əks etdirən kadrları yaymaqla məhkumların şərəf, ləyaqət və toxunulmazlıq hüquqlarını pozub.
Maraqlıdır ki, videogörüntülər müvafiq epizodu tam və davamlı şəkildə əks etdirmir, halbuki tərtibə daxil olan bir neçə epizodda məhbus yarıçılpaq, ləyaqəti alçaldan vəziyyətdə təsvir edilir. Bundan əlavə, videoyazıların təhlili Mixail Saakaşvilinin 8 noyabr 2021-ci ildə Xalq Müdafiəçisinin bildirdiyi 18 saylı müəssisəyə saxtakarlıqla və onun iradəsinə zidd olaraq köçürüldüyünü təsdiqlədi.
Ədliyyə nazirinin sözlərinə görə, videogörüntülər toplusunun yayılması vəkilin Mixail Saakaşvili ilə pis rəftara məruz qalması ilə bağlı dediklərini təkzib etmək məqsədi daşıyıb.
Məlum olduğu kimi, Dövlət Müfəttişliyi Mixail Saakaşviliyə qarşı pis rəftara məruz qalması faktını araşdırır. Dövlət müfəttişinin sözlərinə görə, istintaqın tələb etdiyi video çəkilişlər indiyədək Penitensiar Xidmət tərəfindən təqdim edilməyib. Odur ki, videomaterialın niyə ictimailəşdirildiyi və tam şəkildə istintaq orqanına təqdim edilməməsinə qərar verildiyi anlaşılmazdır.
Xalq Müdafiəçisi hesab edir ki, mücərrəd qanuni məqsədə işarə edərək, məhbus Mixail Saakaşvilinin görüntülərini tamamilə qeyri-proporsional və təhqiramiz şəkildə yaymaqla onun şərəf, ləyaqət və şəxsi toxunulmazlıq hüququ pozulur. Vəkilin mövqeyini etibarsız hesab etmək üçün istintaq üçün qeyd olunan videomaterialların tam təmin edilməsi ilə yanaşı, hüququ daha az məhdudlaşdıran digər vasitələrin də seçilməsi mümkündür.
Xalq Müdafiəçisi tələb edir ki - Ədliyyə Naziri və Xüsusi Penitensiar Xidmət məhbusların hüquqlarına hörmət etsin və Mixail Saakaşvilinin şəxsi məlumatlarına, şərəf və ləyaqətinə toxunmağa son qoysun.

Public Defender Responds to Release of Footage Showing Mikheil Saakashvili’s Placement in Establishment No. 18
On November 11, 2021, the Ministry of Justice/Special Penitentiary Service violated the prisoner’s right to honor, dignity and privacy by releasing the footage showing the placement of Mikheil Saakashvili in Medical Establishment No. 18 against his will.
It should be noted that the footage does not fully or continuously reflect the relevant episode, while in several episodes included in the compilation, the prisoner is semi-naked, in degrading condition. In addition, the analysis of the footage makes it clear that Mikheil Saakashvili was transferred to Medical Establishment No. 18 fraudulently, against his will, which was stated by the Public Defender on November 8, 2021.
According to the Minister of Justice, the release of the footage was aimed at refuting the lawyer's statements regarding the alleged ill-treatment of Mikheil Saakashvili.
As it is known, the State Inspector's Office is investigating the alleged ill-treatment of Mikheil Saakashvili. According to the State Inspector, the video recordings requested by the investigation have not been provided by the Penitentiary Service so far. Therefore, it is unclear why it was decided to make the footage public and not to provide it in full to the investigative body.
The Public Defender believes that by pointing to an abstract legitimate purpose and disseminating the footage of prisoner Mikheil Saakashvili in a completely disproportionate and insulting manner, his right to honor, dignity and privacy was violated. For the purpose of refuting the position of the lawyer, in addition to fully providing the mentioned video materials to the investigation, it was possible to select other means that would have been less restrictive of the right.
The Public Defender demands that the Minister of Justice and the Special Penitentiary Service respect the rights of prisoners and stop violating Mikheil Saakashvili's personal data, honor and dignity.