Xalq Müdafiəçisi uşaqların sinir-inkişaf mərkəzinə baxış keçirib
27 dekabr 2023-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani “Eveks” klinikalarının yeni açılmış “Çadır” uşaq sinir-inkişaf mərkəzinə baş çəkdi.
"Çadır" psixo-sosial reabilitasiyaya ehtiyacı olan azyaşlı benefisiarlara davranış və emosional çətinliklərə yönəlmiş terapevtik xidmətlər təklif edir.
Mərkəzin benefisiarları arasında İlyauni adına “Uşaq İnkişaf İnstitutu” tərəfindən terapevtik xidmətin dayandırılması nəticəsində reabilitasiya xidmətlərindən məhrum olmuş autizmli uşaqların da olması xüsusilə vacibdir.
Uşaq İnkişaf İnstitutunun xidmətləri dayandırıldıqdan sonra, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların lazımi reabilitasiyasının davamlılığını təmin etmək üçün Xalq Müdafiəçisi uşaqların eyni məkana köçürülməsi və onlarla illərlə işləmiş terapevtlərlə fəal şəkildə müdafiə etdi.
Mərkəzdə incəsənət və musiqi, fiziki və duyğu, nitq və davranış terapiyaları fəaliyyət göstərir. “Çadır”da “Valideynlər məktəbi” də fəaliyyət göstərir ki, burada onlar maarifləndirici və yardımçı tədbirlərdə iştirak etmək imkanı əldə edirlər.

On December 27, 2023, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani visited the newly opened children's neurodevelopment center Karavi of Evex clinics.
Karavi offers therapeutic services focused on behavioral and emotional difficulties of minor beneficiaries in need of psycho-social rehabilitation.
It is especially important that the center's beneficiaries include children with autism, who have been left without rehabilitation services as a result of the termination of therapeutic services by the Child Development Institute that had been operating under Ilia University.
After the suspension of the services of the Child Development Institute, in order to ensure the continuity of the necessary rehabilitation for children with disabilities, the Public Defender actively advocated for the children to be transferred together to one space and with the therapists who had worked with them for years.
The center provides art and music, physical and sensory, speech and behavioral therapies. There is also a Parents' School in Karavi, where parents have the opportunity to participate in educational and support activities.