Xalq Müdafiəçisinin autizm spektri olan uşaqların valideynləri ilə görüşü
23 oktyabr 2023-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani İliya Dövlət Universiteti nəzdində Uşaq İnkişafı İnstitutu tərəfindən terapevtik xidmətlər dayandırıldıqdan sonra lazımi reabilitasiya xidmətlərindən məhrum olmuş autizm spektrli uşaqların valideynləri ilə görüşüb.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı öz təşəbbüsü ilə işi öyrənməyə başlayıb və Tbilisi meriyasından, İliya Dövlət Universitetindən və Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərindən olan Məcburi Köçkünlərin Əmək, Səhiyyə və Sosial Müdafiə Nazirliyindən ətraflı məlumat istəyib. Bundan əlavə, Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri sentyabrın 19-da İlya Dövlət Universitetində olub və vəziyyətlə yerindəcə tanış olublar.
Görüşdə Levan İoseliani məsələnin öyrənilməsi nəticəsində əldə edilmiş məlumatları valideynlərə təqdim edib, onların problemlərini şəxsən dinləyib, dəstəyini bildirib və problemin həlli üçün müvafiq addımlar atmağa hazır olduğunu bildirib.
İctimaiyyətə məlum olduğu kimi, İliya Dövlət Universiteti autizm spektri olan uşaqlara və onların valideynlərinə xidmətin mümkün dayandırılması və ya mövcud alternativlər barədə ağlabatan müddətdə mərkəzin yay tətilindən sonra fəaliyyətini bərpa etməyəcəyi barədə məlumat verməyib. Vurğulamaq lazımdır ki, indiyədək müvafiq məsul qurumlar bu valideynlərlə kifayət qədər əlaqə saxlamayıb və onlara problemin həlli üçün konkret plan təklif etməyiblər. Nəticədə, uşaqlar bir aydan çox müddətə terapiyadan ayrılır ki, bu da onların psixo-emosional vəziyyətinə mənfi təsir göstərir və əldə edilmiş nəticələri itirmək riski yaradır.
Xalq Müdafiəçisi bildirir ki, məhdud imkanlı olan uşaqların hüquqlarının müdafiəsi və ictimai həyata tam inteqrasiyası prosesində onların reabilitasiyası həlledici əhəmiyyət kəsb edir. Autizm spektrində olan uşaqların fərdi ehtiyaclarından asılı olaraq, onların təhlükəsiz keçidi və xidməti mümkün qədər yaxın şəraitdə davam etdirmələri zəruridir. Buna görə də, terapiyanın bir məkanda və uşaqların emosional bağlı olduğu və benefisiarların inkişafının xüsusiyyətləri və əldə edilən irəliləyişlərlə artıq tanış olan terapevtləri cəlb etməklə davam etdirmək prioritetdir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi bir daha həm mərkəzi, həm yerli hakimiyyət orqanlarını, həm də digər aidiyyəti tərəfləri birgə səylərlə, bir-biri ilə əlaqələndirməklə, valideynlər və terapevtlərlə sıx ünsiyyətdə autizm spektri olan uşaqların ehtiyaclarını təcili ödəmək üçün bütün tədbirləri görməyə çağırır.

Public Defender’s Meeting with Parents of Children with Autism Spectrum Disorders
On October 23, 2023, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani met with the parents of children with autism spectrum disorders, who have been left without necessary rehabilitation services after the termination of therapeutic services by the Child Development Institute operating under Ilia State University.
The Public Defender’s Office started studying the case on its own initiative and requested detailed information from Tbilisi City Hall, Ilia State University and the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairsof Georgia. In addition, representatives of the Public Defender visited Ilia State University on September 19 and got acquainted with the situation on the spot.
At the meeting, Levan Ioseliani presented the parents with information obtained as a result of the study of the case, listened to their problems, expressed his support and readiness to take appropriate steps to resolve the issue.
As is known to the public, Ilia State University did not inform the children with autism or their parents about the termination of the service after the summer vacations, or any available alternatives in a reasonable period of time. It should be emphasized that the relevant responsible agencies have insufficient communication with the parents and have not offered a specific plan to resolve the issue. As a result, children have been left without therapy for more than a month, which negatively affects their psycho-emotional condition and creates a risk of losing the results achieved.
The Public Defender states that the rehabilitation of children with disabilities is of crucial importance in the process of protecting their rights and fully integrating them into public life. Depending on the individual needs of children with autism, it is necessary for them to have a safe transition and continuation of the service under conditions that are as similar as possible. Therefore, it is a priority to continue the therapy in one space, with the involvement of the therapists with whom the children have an emotional attachment and who are already familiar with the characteristics of the beneficiaries' development and progress achieved.
The Public Defender of Georgia once again calls on both the central and local authorities and other parties involved to take all measures to urgently meet the needs of children with autism spectrum disorders, with joint efforts, coordination with each other, close communication with parents and therapists.