Qoqa Razmadzenin işi ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin açıqlaması
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi yüksək ictimai marağı nəzərə alaraq, Qoqa Razmadzenin müalicəsi ilə bağlı qərarın qəbul edilməsi məsələsinə toxunur.
Artıq ictimaiyyətə məlum olduğu kimi, 30 oktyabr 2023-cü il tarixli qərara əsasən, Qoqa Razmadzenin Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyindən ona qarşı ayrı-seçkilik faktının müəyyən edilməsi ilə bağlı müraciəti təmin edilməyib və icraata xitam verilib.
Xalq Müdafiəçisi xüsusi olaraq qeyd edir ki, müraciətin araşdırılması zamanı Xalq Müdafiəçisi Aparatı qanunvericiliyə və Aparatda bərabərlik mexanizminin yaradılmasından indiyədək yaradılmış 9 illik vahid forma praktikasına tam uyğun fəaliyyət göstərib.
Bu halda, Xalq Müdafiəçisi İdarəsi bu illər ərzində bir çox başqa işlərdə istifadə edilən eyni sübut standartına istinad etdi. Qərarda izah edilib ki, təqib faktının olmadığını sübut etmək üçün sübut (ərizəçinin deyil) yükü olan Daxili İşlər Nazirliyi ərizəçinin təqdim etdiyi hər bir hal üçün təkzibedici arqumentlər təqdim edib.
Eyni zamanda, Xalq Müdafiəçisi ictimaiyyətə xatırladacaq ki, işlərin araşdırılması və ya qərarların qəbulu zamanı aparat Gürcüstanın “Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi haqqında” Üzvi Qanununa uyğun fəaliyyət göstərir, Gürcüstanın “Bütün növ ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması haqqında” qanununa və bir sıra beynəlxalq standartlara uyğun olaraq. Belə ki, işə baxılarkən ərizəçi tərəfindən təqdim edilmiş və ayrı-seçkilik faktının öyrənilməsi məqsədilə zəruri olan bütün mühüm faktiki hallar öyrənilmiş, qanunla nəzərdə tutulmuş iş üçün zəruri və əhəmiyyət kəsb edən tədbirlər həyata keçirilmişdir. Bundan əlavə, Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən əlavə izahatların alınması və şahidlərin dindirilməsi məsələsi müzakirə olunub, lakin buna ehtiyac müəyyən edilməyib.
Bundan əlavə, iş üzrə qərarın hüquqi hissəsində Xalq Müdafiəçisi təqibin beynəlxalq və yerli standartlarını ayrı-seçkilik forması kimi qiymətləndirmişdir; Bundan əlavə, ayrıca müzakirə polislərin ifadə azadlığı standartlarına, Avropa Ədalət Məhkəməsinin təcrübəsinin təhlilinə və Avropa Polis Etikası Məcəlləsinə həsr olunub.
Xalq Müdafiəçisi istənilən şəxsin ifadə azadlığına, o cümlədən ofisin fəaliyyətinə tənqidi münasibətə hörmətlə yanaşır, lakin obyektiv və qərəzsiz konstitusiya orqanı kimi öz qiymətləndirmələrində müstəqildir və yalnız faktların müvafiq sübutların təhlili və qərarlar əsasında qərarlar qəbul edir.
Qərarın tam ictimaiyyətə çatdırılması məsələsinə gəlincə, Xalq Müdafiəçisinin ərizəçinin şəxsi məlumatlarına hörmət etdiyini və qoruduğunu nəzərə alaraq, tam mətnin dərc olunmasını yersiz hesab edirik.

Considering the high public interest, the Public Defender of Georgia echoes the decision made regarding Goga Razmadze’s application.
As is already known to the public, according to the decision of October 30, 2023, Goga Razmadze's request regarding the determination of the fact of discrimination against him by the Ministry of Internal Affairs of Georgia was not satisfied and the proceedings were terminated.
The Public Defender emphatically points out that during the study of the application, the Public Defender’s Office fully acted in accordance with legislation and the 9-year uniform practice that has been established in the Office since the establishment of the equality mechanism.
In the mentioned case, the Public Defender's Office relied on the same standard of proof that has been used in many other cases over the years. The decision explained that the Ministry of Internal Affairs, which had the burden of proof (and not the applicant) to prove the absence of the fact of harassment, presented arguments disproving each circumstance provided by the applicant.
At the same time, the Public Defender reminds the public that when examining cases or making decisions, the Office acts in accordance with the Organic Law of Georgia on the Public Defender of Georgia, the Law of Georgia on the Elimination of All Forms of Discrimination and a number of international standards. Thus, during the consideration of the case, the Office studied all the important factual circumstances presented by the applicant and necessary for the purpose of examining the fact of discrimination, and implemented all the necessary and relevant measures provided for by the law. In addition, the Public Defender’s Office considered the need for seeking additional explanations and interviewing witnesses, however, no such need has been identified.
Additionally, in the legal part of the decision, the Public Defender evaluated the international and local standards of harassment as a form of discrimination; In addition, a separate discussion was devoted to the standards of police officer's freedom of expression, analysis of the practice of the European Court and the European Code of Police Ethics.
The Public Defender respects the freedom of expression of any person, including critical attitude towards the activities of the Office, however, as an objective and impartial constitutional body, it is independent in its assessments and makes decisions only on the basis of the analysis of facts and relevant evidence.
Regarding the issue of making the decision fully public, considering that the Public Defender respects and protects the applicant's personal data, we consider it inappropriate to publish the full text.