Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi “Qürur Həftəsi” nə səslənir
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi “Qürur Həftəsi” ilə səslənir və qeyd edir ki, planlaşdırılan tədbirlərin zorakılıqdan azad bir mühitdə baş tutması və LGBT+ icmasının və onların tərəfdarlarının hüquqlarının müdafiəsi ən mühümdür.
Ölkəmizdə ifadə və sərbəst toplaşma azadlığı Gürcüstan Konstitusiyası ilə qorunur. Müəyyən dəyərlər və inanclar cəmiyyətin hər hansı bir hissəsi üçün nə qədər qəbuledilməz olsa da, istənilən qrup təhlükəsiz mühitdə ifadə və toplaşma azadlığından istifadə edə bilməlidir.
Həmçinin, Xalq Müdafiəçisi ölkə vətəndaşlarına qanunla verilmiş hüquqların qorunmasına və həyata keçirilməsinə təhlükə yarada biləcək bütün açıq bəyanatları və təhdidləri pisləyir.
Məsul orqanların ictimai şəkildə yayılmış çağırışlara və zorakılıq hədələrinə lazımi reaksiya verməsi və qarşıdan gələn təhlükəsiz həftəni təmin etmək üçün qabaqlayıcı tədbirlər görməsi vacibdir.
Xalq müdafiəçisi Daxili İşlər Nazirliyini mümkün qanun pozuntularına operativ reaksiya verməyə, hər bir vətəndaşın təhlükəsizliyini və ifadə azadlığının reallaşdırılmasını mümkün qədər operativ şəkildə təmin etməyə çağırır.

The Public Defender of Georgia echoes the Pride Week and notes that it is most important that the planned events take place in a violence-free environment and that the rights of the LGBT+ community and their supporters are protected.
Freedom of expression and assembly is protected by the Constitution of Georgia. No matter how unacceptable certain values and beliefs are to any part of society, any group should be able to enjoy freedom of expression and assembly in a safe environment.
The Public Defender condemns all those public statements and threats that may endanger the protection and realization of the rights granted by law to the citizens of our country.
It is important that the responsible authorities respond appropriately to publicly disseminated calls and threats of violence and take preventive measures in order to conduct the upcoming week safely.
The Public Defender calls on the Ministry of Internal Affairs to promptly respond to possible violations of the law and ensure the safety of every citizen and the realization of freedom of expression as effectively as possible.