Psixiatriya müəssisələrinin nümayəndələri ilə iş görüşü/seminar
3-4 noyabr 2022-ci il tarixlərində Bakuriani şəhərində Xalq Müdafiəçisi Aparatının əməkdaşları psixiatriya müəssisələrinin nümayəndələri ilə iş görüşü/seminarı keçirmiş, burada psixiatriya müəssisələrinin problemlərini müzakirə etmişlər.
Xalq Müdafiəçisi Aparatının Milli Profilaktika Mexanizmi şöbəsinin əməkdaşları seminar iştirakçılarına Xalq Müdafiəçisinin mandatı, Milli Profilaktika Mexanizminin fəaliyyəti və psixiatriya müəssisələri ilə bağlı Xalq Müdafiəçisi tərəfindən hazırlanmış tövsiyələrlə tanış olublar.
Məhdud imkanları olan Şəxslərin Hüquqlarının Müdafiəsi Departamentinin əməkdaşları BMT-nin “ Məhdud imkanları olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyasının icrasının monitorinqi və mövcud BMT-nin “Psixi sağlamlıq hüquqları haqqında” Konvensiyasının standartı barədə danışıblar.
Seminar çərçivəsində aparılan müzakirələr zamanı görüş iştirakçıları psixiatriya müəssisələrinə yerləşdirilən şəxslərin hüquqi vəziyyəti ilə bağlı müzakirələr aparıb, bir-biri ilə məlumat mübadiləsi aparıblar.
Tədbir “Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı və ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) arasında Qrant Sazişinin USAID-PDO Tərəfdaşlıq Proqramı” tərəfindən dəstəklənib.

Working Meeting/Seminar with Representatives of Psychiatric Institutions
On November 3-4, 2022, in Bakuriani, employees of the Public Defender's Office held a working meeting/seminar with representatives of psychiatric institutions, where the topics of discussion were the problems in psychiatric hospitals.
Representatives of the Department of the National Preventive Mechanism of the Public Defender’s Office spoke about the mandate of the Public Defender, activities of the National Preventive Mechanism and recommendations developed by the Public Defender regarding psychiatric institutions.
Representatives of the Department of the Rights of Persons with Disabilities talked about the monitoring of the implementation of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities and the standard of the Convention relating to the right to mental health.
During the discussions held within the framework of the seminar, participants discussed the rights situation of persons placed in psychiatric institutions and exchanged information with each other.
The event was supported by the USAID-PDO partnership programme of the grant agreement between the Public Defender’s Office and the United States Agency for International Development (USAID).