Xalq Müdafiəçisinin Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə bağlı bəyanatı
1 iyun Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günüdür. Bu günün qeyd olunması uşaq hüquqları ilə bağlı məlumatlılığın artırılması üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu gün Gürcüstanın Uşaq Hüquqları Konvensiyasını ratifikasiya edərək, uşaq hüquq və azadlıqlarını qorumaq öhdəliyini üzərinə götürməsindən 30 il keçir. Ona görə də ölkədə uşaqların hüquqi statusunu, qeyd olunan prosesdə hər birimizin rolunu bir daha qiymətləndirmək vacibdir.
Son illərdə əldə edilən irəliləyişlərə və irəliyə doğru atılan çoxlu addımlara baxmayaraq, ölkə hələ də uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində bir çox mühüm problemlərlə üzləşir. Uşaqların sosial hüquqlarının müdafiəsi məsələsi xüsusilə diqqətəlayiqdir, çünki Gürcüstanda fəaliyyət göstərən proqramlar hələ də uşaqların və onların ailələrinin uzunmüddətli dəstəklənməsini və möhkəmlənməsini - onların gələcək müstəqil həyatına nail olmaq üçün lazımi səviyyədə təmin edə bilmir. Həmçinin uşaqlarla işləyən mütəxəssislərin çatışmazlığını, reabilitasiya xidmətlərinin və ya uşaqların fərdi ehtiyaclarına yönəlmiş xidmətlərin azlığını və onların coğrafi əlçatanlığını qeyd etmək lazımdır.
Uşaqlara qarşı zorakılığın qarşısının alınması, hallara vaxtında, əlaqələndirilmiş, uşaqlara uyğun və effektiv reaksiya verilməsi, uşaqların özlərinin və ya cəmiyyətin uşaq hüquqları və onların müdafiə mexanizmləri haqqında məlumatlı olmaması hələ də problem olaraq qalır.
Burada uşaqların rifahının təmin edilməsi prosesində xidmət göstərən təşkilatların xüsusi rolu qeyd edilməlidir ki, onların dəstəyi və gücləndirilməsi ümumi məqsədə - uşaq hüquqlarının səmərəli müdafiəsinə xidmət edir. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Hüquqları Komitəsi ölkənin son zamanlar atdığı addımları təhlükəli və Konvensiyanın məqsədləri ilə bir araya sığmayan addımlar kimi qiymətləndirib. Xüsusilə xarici təsirin şəffaflığı haqqında qanunun qəbulu ölkədə onsuz da qeyri-kafi olan xidmətlərin daha da azalması riskini yaradır və bu, Gürcüstanda uşaqların hüquqi statusuna mənfi təsir göstərə bilər.
Uşaq hüquqlarından danışarkən uşaqların fikirlərinin dinlənilməsi, iştirakı və ifadə edilməsi ilə bağlı Gürcüstan Konstitusiyası, Uşaq Hüquqları Konvensiyası və Uşaq Hüquqları Məcəlləsi ilə təmin edilən hüquq və azadlıqların təşviqini xüsusilə vurğulamaq lazımdır. Uşaqlar onlara təsir edən bütün qərarların qəbulu proseslərində iştirak etməli və öz fikirlərini onlar üçün məqbul formada ifadə edə bilməlidirlər. Və dövlətin borcudur ki, hər bir qərar qəbul edərkən və hər bir hərəkəti həyata keçirməzdən əvvəl qeyd olunanların uşaqların rifahına təsirini qiymətləndirmək və yalnız bu əsasda uşaqların mənafeyinə uyğun qərar qəbul etməkdir.
Son zamanlar ifadə azadlığına əsaslanan uşaqlar təhdidlərin, nifrət və təhqiramiz çağırışların, ləkələyici bəyanatların ünvanına çevrilib. Vətəndaş fəallarının, müxalifətçilərin və iqtidar partiyalarının siyasətçilərinin azyaşlı uşaqlarının hədə mesajlarının alıcısına çevrilməsi yolverilməzdir. Bu, bir daha ölkədə uşaqların təhlükəsizliyi, onların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı mövcud vəziyyəti və bu prosesdə ictimaiyyətin iştirakının rolunu göstərir, çünki uşaqların təhlükəsizliyi və onların müdafiəsi dövlətimizin əsas dəyərlərindən və hər birimizin öhdəliklərindən biri olmalıdır.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi uşaqları Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə təbrik edir və onlara Avropa ölkəsində, təhlükəsiz və güvənli şəraitdə, onların hər birinin hüquq və azadlıqlarının bərabər və eyni şəkildə qorunduğu şəraitdə yaşamalarını arzulayır.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı istər fərdi, istərsə də sistemli səviyyədə uşaqların hüquqi vəziyyətinin qiymətləndirilməsini və onların qeyd-şərtsiz müdafiəsi məqsədilə öz səlahiyyətləri daxilində müvafiq tədbirləri həyata keçirməkdə davam edir.

June 1 is World Children's Day. Celebrating this day is of special importance for raising awareness of children's rights. Today, it has been 30 years since Georgia, by ratifying the Convention on the Rights of the Child, undertook to protect the rights and freedoms of the child. Therefore, it is important to once again evaluate the rights situation of children in the country and the role of each of us in the mentioned process.
Despite the progress and many steps taken in recent years, the country still faces many important challenges in terms of protecting children's rights. The protection of children's social rights is particularly noteworthy, because the programmes operating in Georgia still cannot adequately provide long-term support or strengthening of children and their families - to achieve their further independent life. The lack of specialists working with children, the scarcity of rehabilitative services or services focused on the individual needs of children, as well as their geographical accessibility, are also worth noting.
Prevention of child abuse, timely, coordinated, child-friendly and effective response to cases, lack of awareness of children themselves or society about children's rights and their protection mechanisms are still problematic.
The special role of service provider organizations in the process of ensuring children's well-being should be mentioned. Supporting and strengthening them serve the common goal - effective protection of children's rights. The United Nations Committee on the Rights of the Child assessed the recent steps taken by the country as dangerous and incompatible with the goals of the Convention. In particular, the adoption of the law on transparency of foreign influence, which creates the risk of further reducing the already insufficient services in the country, can negatively affect the rights situation of children in Georgia.
When talking about children's rights, it is particularly important to emphasize the promotion of the rights and freedoms guaranteed by the Constitution of Georgia, the Convention on the Rights of the Child and the Code on the Rights of the Child relating to the child’s right to be heard, to participate and to express his/her opinion. Children should be able to participate in all decision-making processes that affect them and should be allowed to express their opinions in a form that is acceptable to them. And it is the obligation of the State, when making every decision and before implementing every action, to evaluate the impact of the mentioned on the well-being of children and only on this basis to make a decision in accordance with the best interests of the child.
Recently, in relation to the realization of freedom of expression, children have become the addressees of threats, hateful, insulting and stigmatizing statements. It is unacceptable when the children of civil activists, opposition and ruling party politicians become recipients of threatening messages. This once again indicates the current situation of children's safety, protection of their rights in the country and the role of public involvement in this process, because the safety of children and their protection should be one of the main values and obligations of each of us.
The Public Defender of Georgia congratulates children on the World Children’s Day and wishes them to live in a European country, in a safe and secure environment, where the rights and freedoms of each of them will be equally and equally protected.
The Public Defender’s Office, both at the individual and systemic level, continues to assess the rights situation of children and implement appropriate measures within the scope of its authority, in order to protect children unconditionally.