Xalq Müdafiəçisi - Ditsi və Kordi kəndlərinin sakinləri ilə görüşdü
2024-cü il noyabrın 19-da Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani işğal xətti boyu sakinlərin vəziyyəti ilə tanış olmaq üçün Şida Kartliyə gedib və Ditsi və Kordi kəndlərinin sakinləri ilə görüşlər keçirib.
Görüşlərdə əhali əsasən təhlükəsizlik və infrastruktur problemlərindən danışıb. Diqqətə çatdırılıb ki, digər problemlərlə yanaşı, kəndlərdə daxili yollar da qeyri-mütəşəkkildir, suvarma suyu kanallarının yenilənməsinə ehtiyac var, aptek yoxdur, ictimai mərkəzlər də fəaliyyət göstərmir. Nəticədə gənclərin miqrasiyası yüksəkdir ki, bu da ərazilərin əhalisinin azalmasına səbəb olur.
“İşğal xəttinə yaxın kəndlərə baş çəkməyi, burada yaşayan sakinlərlə görüşləri davam etdirirəm. Daim müxtəlif növ problemlərlə, o cümlədən təhlükəsizliklə üzləşən insanların vəziyyəti ilə tanış olmaq, onların yanında olmaq mənim üçün çox vacibdir.
Bu yaxınlarda iki nəfər qanunsuz həbs edilib. Hesab edirəm ki, belə təhlükəli şəraitdə yaşayan insanlara dövlət tərəfindən xüsusi qayğı göstərilməlidir. Ona görə də düşürəm, onlarla görüşürəm, birbaşa vəziyyətləri ilə tanış oluram.
Hər bir görüş bizə imkan verir ki, mövcud problemləri, insan hüquqlarının pozulmasının növlərini ətraflı təsvir edək və onların aradan qaldırılması yollarını görək. “Daimi monitorinq bizə nəticə çıxarmağa kömək edir, biz onları sonradan müvafiq məsul dövlət strukturlarına təqdim edirik, həmçinin illik və ya xüsusi hesabatlarımızda əks etdiririk”, - deyə Xalq Müdafiəçisi bildirib.

Public Defender Meets with Population of Villages Ditsi and Kordi
On November 19, 2024, Public Defender Levan Ioseliani arrived in Shida Kartli to receive information about the situation of the people living along the occupation line. The Public Defender held meetings with the residents of the villages of Ditsi and Kordi.
The locals mainly talked about security and infrastructural problems. According to them, among other issues, the internal roads of the villages are problematic, the irrigation water channels need to be renewed, there is no pharmacy, and neither are the public centers functioning. As a result, the migration of young people is high, which leads to the depopulation of the territories.
"I continue to visit the villages located near the occupation line and meet with people living there. It is very important for me to get to know the situation of people who constantly face various types of problems, including security issues, and to stand by them.
Two people have recently been arrested illegally. I think it is necessary for the State to show special care to the people living in such a dangerous environment. That's why I come here, meet them and personally receive information about their situation.
Each meeting gives us the opportunity to thoroughly outline the existing problems and the types of human rights violations and to find solutions. "Continuous monitoring helps us to draw conclusions, which we subsequently provide to the relevant responsible state structures and also reflect in our annual or special reports," said the Public Defender.