Xüsusi hesabat "Psixiatriya və Dövlət Baxımı Müəssisələrində Qadınların Cinsi və Reproduktiv Sağlamlığının Vəziyyəti və Hüquqlarının Müdafiəsi"
13 iyul 2020-ci il tarixində Gürcüstanın xalq müdafiəçisi onlayn olaraq xüsusi hesabat təqdim etdi "Psixiatriya və Dövlət Baxımı Müəssisələrində Qadınların Cinsi və Reproduktiv Sağlamlığının Vəziyyəti və Hüquqlarının Müdafiəsi".
Hesabat 12 psixiatrik stasionar müəssisədə, 3 əlil qocalar evində və 6 icma təşkilatında aparılan monitorinqin nəticələrinə əsaslanır və Gürcüstanda bu istiqamətdəki mövcud problemləri təqdim edir.
"Gürcüstanda ilk dəfə oxşar istintaq aparıldı və, nəticədə psixiatriya və dövlət qayğı müəssisələrində qadın faydalananların cinsi və reproduktiv sağlamlıq və hüquqları istifadə baxımından qarşılaşdıqları sistematik problemləri müəyyənləşdirildi," - deyə Gürcüstanın xalq müdafiəçisi Nino Lomcaria onlayn təqdimatdakı salamlama nitqində dedi.
"BMT Əhali Fondu üçün ən vacib prioritet Cinsi və reproduktiv sağlamlığa dəstək və reproduktiv hüquqların həyata keçirilməsidir. Xalq müdafiəçisi ilə uzun illər davam edən əməkdaşlıq nəticəsində, Gürcüstanda bütün qadınların həyati xidmətlərdən istifadə etmələrini təmin etmək üçün bir sıra təsirli addımlar atdıq. Bu gün təqdim etdiyimiz araşdırma mövcud problemləri vurğulayır və işin hansı istiqamətdə gücləndirilməsi lazım olduğunu açıq şəkildə göstərir.” - deyə UNFPA-nın Gürcüstan Ofisinin rəhbəri Lela Bakradze bildirdi.
Gürcüstanın İşğal olunmuş ərazilərdən olan məcburi köçkünlər, əmək, səhiyyə və sosial məsələlər nazirinin müavini Tamar Qabunia, öz açılış nitqində, psixiatriya və dövlər qayğı müəssisələrində cinsi və reproduktiv sağlamlıq və hüquqların qorunmasının vacibliyini vurğuladı. O, nazirlik adından həm dərhal qərar vermə, həm də uzunmüddətli siyasət yolu ilə araşdırma hesabatının tapıntılarına uyğun cavab verməyə hazır olduğunu bildirdi.
Xalq Müdafiəçisi Aparatının əməkdaşı Nino Valikov və mütəxəssislər Lela Şenqelia və Marine Kurataşvili araşdırmanın nəticələrini təqdim etdilər.
• Psixiatriya və dövlət qayğı müəssisələri tərəfindən idarə olunan klinik təlimatlar və protokollar, əksər hallarda, köhnəlmişdir; Onlarda cinsi və reproduktiv sağlamlığın tərkib hissələrini əks etdirmirlər
• Reproduktiv yaşda bir qadın üçün dərman təyin edərkən, bu müalicə metodunun reproduktiv sağlamlığa mümkün mənfi təsirindən asılı olmayaraq həmişə zehni vəziyyəti idarə etməyə üstünlük verilir
• Həm işçilərin, həm də müəssisədə yerləşdirilən xəstələrin qadınların cinsi və reproduktiv sağlamlıq ehtiyacları barədə məlumatlılığının aşağıdır
• Ginekoloqla məsləhətləşmələr əksər hallarda formal və səthi xarakter daşıyır
• Laboratoriya testlərinə giriş problemlidir
• Çətinlik, müəssisələrdəki faydalananlar arasında baş verən şiddət hadisələrini müəyyənləşdirmək və müəssisələrdəki mpvcud gigiyenik / sanitar vəziyyətləri və onlara müvafiq cavab verməkdir
• Qadınların reproduktiv sağlamlığı ilə bağlı problemləri həll etmək üçün tibbi sənədlərin hazırlanmasında da çatışmazlıqlar aşkar edilmişdir.
Xalq müdafiəçisi, əlaqədar qurumların araşdırma nəticəsində hazırlanmış və psixiatriya və dövlət qayğı müəssisələrində qadınların hüquqi vəziyyətini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıracaq tövsiyələri nəzərə alacağına ümid edir.
Hesabat, İsveç Hökuməti tərəfindən maliyyələşdirilən BMT-nin "Cinsi Bərabərlik üzrə" birgə proqramının himayəsi altında Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Əhali Fondunun (UNFPA) dəstəyi ilə hazırlanmışdır.

Special Report on Women's Sexual and Reproductive Health and Rights in Psychiatric and State Care Institutions
On July 13, 2020, the Public Defender of Georgia held an online presentation of the special report - Situation of Women's Sexual and Reproductive Health and Rights in Psychiatric and State Care Institutions.
The report relies on the results of the monitoring conducted in 12 psychiatric inpatient facilities, 3 boarding houses for persons with disabilities and 6 community organizations. The report outlines the challenges in the mentioed area.
"The systemic problems faced by female beneficiaries of psychiatric and public care facilities in terms of exercising their sexual and reproductive health and rights have been studied for the first time in Georgia," - Public Defender Nino Lomjaria said in her opening remarks.
"Support for sexual and reproductive health and rights is a top priority for the United Nations Population Fund. As a result of our many years of cooperation with the Public Defender, we have taken a number of effective steps to ensure that all women in Georgia have access to the services that are vital to their lives. The study that we’ve presented today highlights the existing problems and clearly shows the directions in which efforts need to be strengthened,” said Lela Bakradze, Head of UNFPA Georgia Country Office.
In her welcoming speech, Tamar Gabunia, Deputy Minister of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia, emphasized the importance of protecting sexual and reproductive health and rights in psychiatric and public care institutions. She expressed readiness on behalf of the Ministry to respond to the findings of the report by making immediate decisions, as well as pursuing long-term policies.
Nino Valikova, an employee of the Public Defender's Office, and experts Lela Shengelia and Marine Kuratashvili presented the findings of the report.
• Clinical guidelines and protocols used by psychiatric and public care facilities are mostly outdated; they do not reflect the components of sexual and reproductive health
• When prescribing medications to women of reproductive age, preference is always given to managing their mental condition, regardless of the possible adverse effects of the treatment on their reproductive health
• Low levels of awareness of both staff and patients about women's sexual and reproductive health needs
• Consultations with a gynecologist are mostly formal and superficial
• Access to laboratory examinations is problematic
• Identification of and proper response to the cases of violence among beneficiaries, as well as the hygienic/sanitary conditions in the institutions, represent a challenge
• Deficiencies were also identified in terms of reflecting issues relating to women's reproductive health in the medical documentation.
The Public Defender hopes that the relevant agencies will take into account the recommendations developed as a result of the study, which will significantly improve the rights situation of women in psychiatric and state care institutions.
The report was prepared with the support of the United Nations Population Fund (UNFPA) within the framework of the UN Joint Programme on Gender Equality, which is funded by the Government of Sweden.