Tsalkada gender bərabərliyi məsələlərinə dair məlumat görüşləri
3 və 4 noyabr 2022-ci il tarixlərində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının əməkdaşları Sofio Rusetski və Mariam Qvidian Tsalkada və Tsalki bələdiyyəsinin Qumbati kəndində yaşayan eko-immiqrant qadınlar, müəllimlər və gənclərlə görüşdülər və onlarla tanış oldular. Onları Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin mandatına, xüsusilə gender bərabərliyi istiqamətində işin xüsusiyyətləri ilə tanış etdilər.
Görüşlərdə qadınlar və ailə daxili zorakılığı qurbanları üçün mövcud xidmətlər müzakirə edilib, yerli özünüidarəetmə orqanlarının rolu, bələdiyyədə səhiyyə xidmətlərindən istifadə imkanları və qadınların reproduktiv sağlamlığı ilə bağlı problemlər müzakirə edilib. Yerli əhalinin xüsusi narahatlığına səbəb onların ağır iqtisadi vəziyyətidir.
Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinin Tsalka rayon bölməsinin nümayəndələri ilə görüşdə Xalq Müdafiəçisi Aparatının nümayəndələri qadınlara qarşı zorakılıq və ailə daxili zorakılığı məsələlərindən danışıblar. Tərəflər zorakılığın aşkar edilməsi və yönləndirilməsi tendensiyalarını müzakirə edib və qadın və qızların müdafiə və dəstək xidmətlərinə çıxış imkanlarını müzakirə ediblər; Profilaktik tədbirlərin vacibliyi vurğulanıb.

Information Meetings on Gender Equality in Tsalka
On November 3 and 4, 2022, employees of the Public Defender’s Office, Sofio Rusetski and Mariam Gvidiani, met eco-immigrant women, teachers and young people living in Tsalka and the village of Gumbati of Tsalki municipality, and introduced them to the mandate of the Public Defender of Georgia, especially the work specifics in the direction of gender equality.
The services available for victims of violence against women and domestic violence, the role of local self-government, challenges relating to women's reproductive health and access to health care in the municipality were discussed at the meetings. The locals are especially concerned about their difficult economic situation.
At the meeting with representatives of the Tsalka district division of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the representatives of the Public Defender's Office spoke about violence against women and domestic violence. The parties discussed the trends of detection and reporting of the cases of violence, as well as access to the protection and support services for women and girls; the importance of preventive measures was also emphasized.