Bələdiyyələrin gender bərabərliyi siyasətinin qiymətləndirilməsi
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı bələdiyyələrin gender bərabərliyi siyasəti ilə bağlı xüsusi hesabat hazırlayıb. Tədqiqat yerli səviyyədə qadınların hüquqi statusunu, dəstəkləyici mexanizmlərin mövcudluğunu, onların qərarların qəbulu prosesinə cəlb edilməsini və iştirakını qiymətləndirir.
Tədqiqat istiqaməti bələdiyyə səviyyəsində gender bərabərliyi şuralarının fəaliyyəti və onların fəaliyyətinin əsas xüsusiyyətləri, mövcud siyasət sənədləri, ayrılmış məlumatlar və büdcə məsələləri, qadınların hüquqlarını dəstəkləyən mexanizmlər, o cümlədən qadınların qərarların qəbulu prosesində iştirakı və qoşulması olmuşdur.
Sənəddə müvafiq beynəlxalq standartlar və yerli səviyyədə mövcud qanunvericilik, siyasət və institusional çərçivələr təhlil edilir, fokus qrupların məlumatları daxil olmaqla.
Əvvəlki illərin fəaliyyət planlarından fərqli olaraq, gender bərabərliyi üzrə mövcud fəaliyyət planları dəqiqləşdirilmiş və yerli ehtiyaclara daha çox uyğunlaşdırılmış, bununla belə, bələdiyyələrin əhəmiyyətli bir hissəsinin qeyd olunan planların icrasının qiymətləndirilməsi/təhlilini həyata keçirməməsi problemdir. Gender bərabərliyi şuralarının səmərəli fəaliyyəti üçün bir sıra maneələr, o cümlədən qərar qəbul edənlərin və icraçıların dərin biliyi və təcrübəsi, maliyyə və insan resursları mövcuddur.
Tədqiqat nəticəsində yerli özünüidarəetmə orqanları üçün gender bərabərsizliyi və genderə həssas olmayan yanaşmaların aradan qaldırılması üçün nəzərə alınması vacib olan tövsiyələr hazırlanmışdır.
Bələdiyyələrin gender bərabərliyi siyasətinə dair xüsusi hesabat Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qadınlar Təşkilatı ilə əməkdaşlıq və Norveç Xarici İşlər Nazirliyinin dəstəyi ilə hazırlanıb.

Evaluation of Municipalities’ Gender Equality Policy
The Public Defender’s Office of Georgia has prepared a special report on the gender equality policy of the municipalities. The report evaluates the rights situation of women at the local level, existence of support mechanisms, women’s involvement and participation in the decision-making process.
The research areas were the functioning of gender equality councils at the municipal level and the main characteristics of their activities, existing policy documents, segregated data and budgeting issues, support mechanisms relating to women's rights, as well as women's involvement and participation in the decision-making process.
The document analyzes the relevant international standards and the existing legislative, policy and institutional frameworks at the local level, including information obtained from the focus groups.
In contrast to the previous years’ plans, the current gender equality action plans are more refined and adapted to local needs, however, it is still a challenge that a significant part of the municipalities have not evaluated/analyzed the implementation of the said plans. There are a number of barriers to the effective functioning of the gender equality councils, including in-depth knowledge and expertise of the decision-makers and executives, as well as financial and human resources.
As a result of the research, recommendations were developed for the local self-government bodies, which will be important to consider in order to address gender inequality and gender-insensitive approaches.
The special report on the gender equality policy of the municipalities was prepared by the Public Defender’s Office in cooperation with UN Women and with the support of the Ministry of Foreign Affairs of Norway.