Köçkün qadınların hərəkətliliyinə maneələr və onların qadınların iqtisadi səlahiyyətlərinin artırılmasına təsiri barədə Tədqiqat təqdimatı
2022 Noyabrın 18-də Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı və Alman Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GIZ)/EPIC “Köçkün qadınların mobilliyinə maneələr və onların qadınların iqtisadi səlahiyyətlərinin artırılmasına təsiri” adlı tədqiqat təqdimatı təşkil edib.
Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze qadınların hərəkətliliyi problemlərindən danışıb və qeyd edib ki, Gürcüstanda bu məsələ ilə bağlı ilk araşdırma - “Qadınlar və Mobillik” 2021-ci ildə Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən hazırlanıb. Məhz ötən ilki araşdırmada müəyyən edilmiş problemlər müxtəlif ehtiyacları olan qadınlara diqqət yetirmək, onların üzləşdiyi maneələri işıqlandırmaq və ümumi mənzərəni formalaşdırmaq üçün zəmin yaradıb.
Bu dəfə tədqiqatda məcburi köçkün qadınların yerdəyişmə aspektləri və mobilliyin onların iqtisadi fəaliyyətinə və səlahiyyətlərinin artırılmasına təsiri təhlil edilir.
Araşdırmanın nəticələri göstərib ki, məcburi köçkün qadınların əksəriyyəti yalnız ev işləri və qayğı ilə bağlı işlər üçün köçürlər. Tədqiq olunan 47 obyektdən yalnız Tserovani və Zemo Etseridə yaşayan məcburi köçkün qadınlar digər gündəlik hərəkətliliyin səbəblərindən biri kimi təhsili qeyd ediblər. Təəssüf ki, dövlət məcburi köçkün qadınları xüsusilə həssas qrup kimi görmür və məşğulluq baxımından onlara xüsusi diqqət yetirmir.
Nəqliyyatın fiziki və maliyyə əlçatanlığı, uyğun olmayan cədvəllər, təyinatlar və əhatə dairəsi problemlər olaraq qalır.
Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini ümidvar olduğunu bildirib ki, bugünkü iclas məcburi köçkün qadınların mobilliyi məsələsinin müzakirəsinə töhfə verəcək və araşdırmaya daxil edilmiş tövsiyə və nəticələrin gələcəkdə nəqliyyat infrastrukturu siyasətinin planlaşdırılması prosesinə mühüm töhfə olacaq.
Görüşdə Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ) Gürcüstan ofisinin direktoru Sandra Şenke və Məcburi Köçkünlər, Emiqrantlar və Dolanışıq Təminatı Agentliyinin rəhbəri İrakli Mxeidze salamlama nitqi ilə çıxış ediblər.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının eksperti Mariam Caniaşvili araşdırmanın əsas nəticələrini təqdim edib. GIZ/EPIC gender və sosial inklüziv ekspert Ana İluridze görüşün moderatoru olub.
Tədqiqat Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GIZ) “Cənubi Qafqazda həssas vəziyyətdə olan köçkünlərin və yerli əhalinin iqtisadi və sosial inteqrasiyasının təşviqi” proqramının birgə səyləri ilə aparılıb.

Presentation of Study on Mobility Barriers Faced by Displaced Women and Their Impact on Women's Economic Empowerment
On November 18, 2022, the Public Defender’s Office and the German Society for International Cooperation (GIZ)/EPIC organized a presentation of the report “Mobility Barriers Faced by Displaced Women and Their Impact on Women's Economic Empowerment”.
Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, spoke about the problems relating to women's mobility and noted that the first study on this issue - "Women and Mobility" was prepared by the Public Defender’s Office in 2021. The very problems identified in the last year's report created the basis for focusing on women with different needs, highlighting the barriers encountered by them and forming a common picture.
This time, the study analyzes the mobility aspects of displaced women and the impact of mobility on women’s economic activity and empowerment.
The results of the study revealed that the majority of displaced women move only for domestic and care-related work. Out of the 47 facilities studied, only the displaced women living in Tserovani and Zemo Etseri named education as one of the reasons for their daily mobility. Unfortunately, the State does not see the displaced women as a particularly vulnerable group and does not pay special attention to their employment.
Physical and financial accessibility of transport, inconsistent schedules, destinations and coverage area remain challenges.
The First Deputy Public Defender expressed hope that today's meeting will contribute to the discussion of the issue of mobility of displaced women and that the recommendations and findings of the report will be an important contribution to the planning of transport infrastructure policy in the future.
Sandra Schenke, Director of the Georgia Office of the German Society for International Cooperation (GIZ), and Irakli Mkheidze, Head of the IDPs, Ecomigrants and Livelihoods Agency, delivered welcome speeches at the meeting.
Mariam Janiashvili, an expert of the Public Defender’s Office of Georgia, presented the key findings of the report. GIZ/EPIC gender and social inclusion expert Ana Iluridze moderated the meeting.
The study was conducted by the joint efforts of the Public Defender of Georgia and the GIZ project "Economic and Social Participation of Vulnerable Displaced and Local Population in the South Caucasus".