Xalq Müdafiəçisi ərizəçiyə əlavə müayinə təyin etmək tövsiyəsi ilə “Milli İctimai Səhiyyə İnstitutunun Milli Qiymətləndirmə və İmtahan Mərkəzinə” müraciət edib
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi “Milli Təhsil və Mədəniyyət İnstitutunun Milli Qiymətləndirmə və İmtahan Mərkəzi”nin qərarını qanunsuz hesab edərək abituriyentlərdən birinin əlavə imtahana buraxılmasına icazə verməyib və 16 avqust 2023-cü il tarixdə S.B.-nin ali təhsil hüququnun təmin edilməsi tövsiyəsi ilə Milli Qiymətləndirmə və İmtahan Mərkəzinə müraciət edib.
Baxılan işin araşdırılması nəticəsində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi müəyyən edib ki, abituriyentin əlavə tarix testinə buraxılması məsələsinə baxılarkən “Milli Qiymətləndirmə və İmtahan Mərkəzi” ədalətli inzibati qaydanı pozub, prosedurları və "yaxşı idarəetmə" və ağlabatan müddət ərzində ərizəçiyə əlavə tarix testinin tarixi haqqında məlumat verməmişdir.
Xalq müdafiəçisi hesab edir ki, abituriyentin ali təhsil almaq hüququnu təmin etmək və Tbilisi Şəhər Məhkəməsinin İnzibati İşlər üzrə Kollegiyasının 27 iyul 2023-cü il tarixli müvəqqəti qərarını icra etmək üçün inzibati orqanın hələ vaxtı var. Bu hərəkətə mane olan obyektiv faktiki və hüquqi hallar yoxdur.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi inzibati orqanı gələcəkdə hüquqların məhdudlaşdırılması ilə bağlı hər bir işə baxarkən qanunun tələblərinə tam əməl etməyə və qərarın maraqlarına toxuna biləcək şəxsləri lazımi qaydada məlumatlandırmağa çağırır.

Public Defender Recommends National Assessment and Examinations Center to Appoint Additional Examination for Entrant
The Public Defender of Georgia considered the decision made by the National Assessment and Examinations Center LEPL and described it as illegal, as one of the entrants was not allowed to take an additional exam. On August 16, 2023, the Public Defender applied to the National Assessment and Examinations Center with a recommendation to immediately appoint an additional history exam in order to ensure S.B’s right to higher education.
As a result of the study of the case under consideration, the Public Defender of Georgia concluded that, while considering the issue of admission of the applicant to the additional history exam, the National Assessment and Examinations Center violated the principles of fair administrative proceedings and "good governance" and did not provide the applicant with information about the date of the additional history exam within a reasonable time.
The Public Defender believes that the administrative body still has time to ensure the entrant's right to higher education and to implement the provisional ruling of the Chamber of Administrative Cases of Tbilisi City Court issued on July 27, 2023. There are no objective factual or legal circumstances impeding the said action.
The Public Defender of Georgia calls on the administrative body to act in full compliance with the requirements of the law and to properly inform those whose interests may be affected by the decision made, when considering every case of restriction of rights in the future.