Bölgə veb-seminarı: Əlil şəxslərin pandemiya dövründə hüquqlarının qorunmasının monitorinqi
23 sentyabr 2020-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı, Avropa İnsan Hüquqları Təşkilatları Şəbəkəsi ilə (ENNHRI) birlikdə "Yeni Korona Virus Pandemiyası Şəraitində Əlil şəxslərin Hüquqlarının Müdafiəsi Monitorinqi" mövzusunda onlayn veb-seminar keçirdi.
Tədbir pandemiyaya həssas qruplardan birinin, əlil şəxslərin yerləşdirilməsi ilə bağlı ən yaxşı təcrübələrin müəyyənləşdirilməsinə və bu sahədə təcrübə mübadiləsinə həsr edilmişdir. Onlayn görüş əlillər hüquqlarının qorunmasını izləmək üçün məsul olan milli qurumların nümayəndələri üçün - pandemiya şəraitində izləmə qaydaları barədə məlumatı birbaşa BMT-nin Əlillər Hüquqları Komitəsindən, Avropa İşgəncələrin Qarşısının Alınması Komitəsi (CPT) və Avropa Əlillər Hüquqları Forumundan almaq imkan yaratdı.
Koronavirus pandemiyası şəraitində beynəlxalq insan hüquqları təşkilatları dəfələrlə fövqəladə hallarda əlill şəxslərin hüquqlarının qorunmasına nəzarət edilməsinin vacibliyini vurğulamışlar. Əlil şəxslərin yerləşdirildikləri yerlərdə hüquqlarının qorunmasının monitorinqi virusun qarşısının alınması çərçivəsində bir sıra məhdudiyyətlər qoyulduğundan bir çox Avropa ölkəsi üçün əsas problemlərdən biri halına gəldi.
"Əlillər üçün təşkilatların monitorinqi pandemiya şəraitində, o cümlədən karantin dövründə həyata keçirilməlidir və müvafiq səlahiyyətli qurumlar ziyarətçi kimi deyil, əlillərin hüquqlarını qorumaq üçün fəaliyyətləri zəruri olan monitorlar kimi qəbul edilməlidir" - Avropa İşgəncələrin Qarşısının Alınması Komitəsinin (CPT) prezidenti Mikola Qnatovski dedi.
Çexiya, Belçika və Gürcüstanın Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının nümayəndələri əlillərin hüquqlarının qorunması monitorinqi prosesində yerli səviyyədə olan problemlərdən və onlar tərəfindən tətbiq olunan ən yaxşı təcrübələrdən danışıblar.

Regional Webinar on On-site Monitoring of the Rights of Persons with Disabilities during Pandemic
On September 23, 2020, the Public Defender’s Office, in cooperation with the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI), organized an online webinar on the theme: "On-site Monitoring of the Rights of Persons with Disabilities during COVID-19 Pandemic”.
The main objective of the event was to identify and exchange information about the best practices of conducting monitoring visits to the facilities of persons with disabilities, who represent one of the most vulnerable groups in the context of the pandemic. The online meeting was an opportunity for representatives of national institutions responsible for monitoring the rights of persons with disabilities to receive information about guidelines on conducting monitoring visits during the pandemic from the representatives of the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities, European Committee for the Prevention of Torture (CPT) and European Disability Forum.
Since the start of the pandemic, international human rights organizations have repeatedly stressed the importance of monitoring the rights of persons with disabilities during emergency. On-site monitoring of the institutions for persons with disabilities has become one of the major challenges for many European countries due to a number of restrictions imposed during the pandemic.
"Institutions for persons with disabilities should be monitored during the pandemic, including quarantine, and relevant institutions should not be seen as visitors but as monitors, whose activities are necessary to protect the rights of persons with disabilities," said Mykola Gnatovskyy,President of the European Committee for the Prevention of Torture.
Representatives of the national human rights institutions of the Czech Republic, Belgium and Georgia spoke about the challenges related to the monitoring of the rights of persons with disabilities at the local level and their best practices.