Qadınların hüquqları ilə bağlı jurnalistlər və qeyri-hökumət təşkilatları ilə treninqlər
2022-ci ilin sentyabrında Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının Gender Departamentinin nümayəndələri Sofio Rusetski və Ana Lobjanidze İmereti və Sameqreloda qadın qətlinin etik işıqlandırılması və qadın problemlərinin təbliği məsələlərinə dair görüşlər keçirdilər.
Sentyabrın 13-də Kutaisidə yerli televiziya, radio və onlayn nəşrlərin nümayəndələri üçün keçirilən treninqdə Ana Lobjanidze mediada gender problemlərinin etik işıqlandırılması prinsipləri, gender həssas dilin əhəmiyyəti və seksizmin təsirindən danışıb və müxtəlif mənbələrdən istifadə nümunələri müzakirə edilmişdir. Qadın qətlinin etik işıqlandırılması standartlarına, məsələn, materialın işıqlandırılmasının diqqət mərkəzində olması, ehtimal olunan qurbanın/təcavüzkarın müəyyən edilməsi və əyani materialdan istifadənin etik tərəfinə də çox diqqət yetirilib. Tədbir Soxumi Fondu tərəfindən təşkil olunub.
Sentyabrın 14 və 16-da Ana Lobjanidze və Sofio Rusetski Kutaisi və Zuqdidi bələdiyyələrində fəaliyyət göstərən qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri ilə qadın problemlərinin təbliği ilə bağlı işgüzar görüş keçiriblər.
Gürcüstanda qadın hüquqlarının müdafiəsi və davamlı monitorinqi üçün qeyri-hökumət sektorunun fəaliyyətinə və onların cəlb edilməsinə xüsusi önəm verilir. Bundan əlavə, insan hüquqları ilə bağlı maarifləndirmə işində və gender əsaslı zorakılığın qarşısının alınmasında qeyri-hökumət təşkilatlarının rolu ölçüyəgəlməz dərəcədə böyükdür. Müvafiq olaraq, seminarın məqsədi vəkillik kampaniyaları və hesabat prosedurları və imkanları üzrə regionda fəaliyyət göstərən QHT-ləri gücləndirmək idi. İclasda Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Konvensiyanın (CEDAW) əhəmiyyəti, hesabat vermə mexanizmləri və prosedurları müzakirə edilib. Həmçinin, həm yerli özünüidarəetmə orqanları səviyyəsində, həm də Xalq Müdafiəçisi Aparatı ilə gələcək əməkdaşlıq perspektivləri barədə danışılıb.
Görüş Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qadınlar Təşkilatının texniki dəstəyi ilə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının Gender Departamenti tərəfindən təşkil olunub.

Trainings on Women's Rights for Journalists and NGOs
In September 2022, representatives of the Gender Department of the Public Defender’s Office, Sopio Rusetski and Ana Lobzhanidze, held meetings in Imereti and Samegrelo on issues of ethical coverage of femicide and advocacy of women's issues.
On September 13, at the training held in Kutaisi for the representatives of local TV, radio and online outlets, Ana Lobzhanidze spoke about the principles of ethical coverage of gender issues, importance of gender-sensitive language and impacts of sexism. She also reviewed examples of the use of diverse sources and underlined the standards of ethical coverage of femicide, such as the focus of coverage, identification of alleged victims/perpetrators and ethical use of visual material. The event was organized by the Sokhumi Foundation.
On September 14 and 16, Ana Lobzhanidze and Sopio Rusetski held a working meeting on advocacy of women's issues with representatives of non-governmental organizations working in Kutaisi and Zugdidi municipalities.
Activities and involvement of the non-governmental sector has special importance for advocacy and continuous monitoring of women's rights in Georgia. In addition, the role of non-governmental organizations in raising awareness of human rights and preventing gender-based violence is immeasurably large. Accordingly, the working meeting aimed to strengthen regional NGOs in the direction of advocacy campaigns, as well as reporting procedures and capabilities. The importance of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (CEDAW), reporting mechanisms and procedures, as well as future cooperation prospects, both at the level of local self-governments and with the Public Defender’s Office, were also discussed at the meeting.
The meeting was organized by the Gender Department of the Public Defender’s Office with the technical support of UN Women.