Strasburq Məhkəməsi 20-21 iyun 2019-cu il tarixlərində keçirilən etiraz aksiyasının dağıdılması ilə bağlı İnsan Hüquqları Konvensiyasının 3-cü maddəsinin prosessual aspektinin pozulmasını müəyyən edib
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi [1] 20-21 iyun 2019-cu il tarixlərində mitinqin dağıdılması zamanı etirazçılara qarşı rezin güllələrdən və fiziki zorakılıqdan istifadənin səmərəsiz araşdırılmasına görə Konvensiyanın 3-cü maddəsinin prosessual aspektinin pozulmasını müəyyən edib.
Əhəmiyyətlidir ki, Avropa Məhkəməsi öz qərarında Xalq Müdafiəçisinin xüsusi və parlament hesabatlarının nəticələrinə və tövsiyələrinə istinad edir.
Məhkəmənin fikrincə, hələ 2019-cu ilin iyulunda və 2020-ci ilin martında Baş Prokurorluğun istintaq orqanlarının hadisələrin sistemli təhlili aparmasının vacibliyini vurğulamasına baxmayaraq, indiyədək belə bir təhlil aparılmayıb; Gələcəkdə oxşar hadisələrin qarşısını almaq üçün hadisələrin təfərrüatlı xronologiyasını, fəaliyyət bölgüsünün planlaşdırılması və həyata keçirilməsi mərhələlərini təsvir edən rəsmi hesabat da hazırlanmayıb. Xalq müdafiəçisinin açıq-aydın tövsiyələrinə baxmayaraq, rəhbər şəxslərin məsuliyyəti məsələsi düzgün müzakirə olunmayıb və qiymətləndirilməyib.
Avropa Məhkəməsi həmçinin dövlətin genişmiqyaslı polis tədbirlərinin planlaşdırılması və həyata keçirilməsi zamanı qanun pozuntusuna yol verməkdə şübhəli bilinən polis əməkdaşlarının müəyyən edilməsi imkanını təmin etmək öhdəliyinə diqqət yetirib. (Söhbət maskalı polislərin görünən şəxsiyyət nişanlarından gedir).
Konvensiyanın 3-cü maddəsinin əsas aspektinə gəlincə, indiki mərhələdə Avropa Məhkəməsi istintaqın hələ də davam etməsi səbəbindən qərar qəbul etməkdən yayınıb.
Məhkəmə qeyd edir ki, qərarın icrası üçün ilk növbədə Gürcüstan hakimiyyəti hazırkı istintaq çərçivəsində açıq qalan məsələlərlə bağlı müvafiq nəticələr çıxarmalıdır.
Xalq Müdafiəçisi hesab edir ki, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin qərarının icrası və istintaq orqanının mitinqin dağıdılması zamanı baş verən hadisələrin tam mənzərəsini yaratması və aidiyyəti şəxslərin məsuliyyət məsələsinə qiymət verməsi zəruridir.

Strasbourg Court Finds Violation of Procedural Aspect of Article 3 of Human Rights Convention relating to Crackdown on 20-21 June 2019 Protest Rally
The European Court of Human Rights[1] found a violation of the procedural aspect of Article 3 of the Convention relating to the ineffective investigation of the use of rubber bullets and physical violence against protestors during the dispersal of an assembly on June 20-21, 2019.
It is noteworthy that in its judgement the European Court refers to the findings and recommendations of the Public Defender reflected in the special and parliamentary reports.
According to the Court, despite the fact that the Public Defender's Office emphasized the need for the investigative bodies to conduct a systemic analysis of events in July 2019 and March 2020, such an analysis has not been done so far; No official report has been prepared either, describing the detailed chronology of events, the stages of planning and implementation of the dispersal of the rally – in order to prevent similar incidents in the future. Despite the clear recommendations of the Public Defender, the responsibility of the responsible persons has not been properly considered or evaluated.
The European Court also focuses on the obligation of the State to ensure the possibility of identifying police officers (through the visible identification signs of masked policemen) suspected of ill-treatment during the planning and implementation of large-scale police measures.
As for the essential aspect of Article 3 of the Convention, at this stage the European Court refrained from making a decision for the reason that the investigation is pending.
The Court points out that in order to implement the decision, first of all, the authorities of Georgia should draw appropriate conclusions regarding the issues that remain open within the framework of the ongoing investigation.
The Public Defender believes that it is necessary to execute the decision of the European Court of Human Rights and the investigative body must establish a complete picture of the events during the dispersal of the rally and assess the responsibility of the relevant persons.