„Start to Talk“ - idmanda uşaqlara qarşı cinsi təcavüz və şiddətə qarşı bir kampaniya
10 dekabr 2020-ci il tarixində Gürcüstanın xalq müdafiəçisi müavini Yekaterine Sxiladze, idmanda uşaqlara qarşı cinsi təcavüz və şiddətə qarşı „Start to Talk“ kampaniyasının açılışında iştirak etdi.
Xalq müdafiəçisi müavini çıxışında, Gürcüstanda uşaq zorakılığının problemlərinə, o cümlədən cinsi zorakılığın qurbanlarının qarşısının alınması, aşkarlanması, qorunması və yardımından bəhs etdi və bu cür kampaniyaların - tabuların pozulması, təcrübə və biliklərin paylaşılması, münasibətlərin dəyişdirilməsi və uşaq idmanına qarşı şiddət hadisəsinə vaxtında və təsirli cavab verilməsinin vacibliyini vurğuladı.
“Bu öhdəlik artıq beynəlxalq müqavilələr çərçivəsində Gürcüstan tərəfindən götürülüb. Xüsusilə, "Avropa Şurasının Uşaqları Cinsi İstismara və Cinsi Zorakılığa Qarşı" Mübarizə Konvensiyası, dövləti, uşaqlarla, o cümlədən idman sahəsində mütəmadi təmasda olan insanlar tərəfindən uşaqların və onların hüquqlarının qorunması barədə məlumatlılığı artırmaq üçün lazımi qanunvericilik və ya digər tədbirləri görməyə məcbur edir", - deyə xalq müdafiəçisi müavini qeyd etdi ki, kampaniya ilə paralel olaraq etik kodekslərin hazırlanması və mövcud qaydaların aparılması və incəldilməsi vacibdir. Ayrıca, risk qiymətləndirmə mexanizmlərinin tətbiqi və uşaqların yüksək səviyyədə bir qayğı və yardımdan istifadə etmələrini təmin etmək üçün bildiriş prosedurlarını inkişafı.
Start to Talk kampaniyası Gürcüstanın Təhsil, Elm, Mədəniyyət və İdman Nazirliyi tərəfindən Avropa Şurasının təşəbbüsü və köməyi ilə həyata keçirilir.

"Start to Talk" Campaign against Sexual Harassment and Abuse of Children in Sports
On December 10, 2020, Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia, took part in the opening of the "Start to Talk" campaign against sexual harassment and abuse of children in sports.
In her speech, the Deputy Public Defender spoke about the challenges in the field of child abuse in Georgia, including the prevention and detection of sexual harassment, protection of and assistance to victims of sexual violence. She stressed the importance of similar campaigns for breaking taboos, sharing experiences and knowledge, changing attitudes and timely and effectively responding to abuse of children in sports.
"The above-mentioned commitment has already been undertaken by Georgia within the framework of international agreements. In particular, the Council of Europe Convention on the Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse obliges States to take the necessary legislative or other measures to raise awareness of the protection of children and their rights among persons who have regular contact with children, including in sports“, the Deputy Public Defender said, adding that along with the campaign, it was important to develop codes of ethics and conduct and to refine existing regulations, as well as to introduce risk assessment mechanisms and develop reporting procedures to enable children to enjoy the high standard of protection and assistance.
“Start to Talk” campaign is being implemented by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia on the initiative and with the assistance of the Council of Europe.