ATƏT-in Demokratik İnstitutlar və İnsan Hüquqları Ofisinin Seçki Müşahidə Missiyasının rəhbəri ilə görüş
16 oktyabr 2020-ci il tarixində Gürcüstanın xalq müdafiəçisi Nino Lomcaria ATƏT-in Demokratik İnstitutlar və İnsan Hüquqları Ofisinin (ATƏT / DTİHB) Seçki Müşahidə Missiyasının rəhbəri Cillian Stirk ilə görüşdü.
İclasda xalq müdafiəçi ATƏT / DTİHB Seçki Müşahidə Missiyasının seçki məsələləri ilə bağlı İnstitutunun mandatını təqdim etdi və Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət etmək hüququnu müzakirə etdi. Qonaq, Kovid 19 pandemiyasının seçki prosesinə təsiri, əlillər, milli azlıqlar, məcburi köçkünlər və digər həssas qrupların səs hüquqlarının həyata keçirilməsinə xüsusi maraq göstərdiyini bildirdi; Öncəki seçki kampaniyası zamanı aşkar edilmiş pozuntular və Aparat tərəfindən görülən əlavə tədbirlər haqqında. Dövlət qurumlarının - Mərkəzi Seçki Komissiyası, Prokurorluq və istintaq strukturları, məhkəmə sisteminin müstəqilliyindən bəhs etdilər.
İclasda ictimai müdafiəçinin müavinləri - Tamar Qvaramadze və Qiorqi Burcanadze, ATƏT-in hüquq məsələləri üzrə analitiki Marla Mori və köməkçi Anna Kakalaşvili də iştirak etdilər.

Meeting with Head of OSCE/ODIHR Election Observation Mission
On October 16, 2020, Public Defender Nino Lomjaria met with Jillian Stirk, head of the election observation mission of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights.
The Public Defender briefed the head of the mission on the mandate of the institution relating to the election issues, including the right to apply to the Constitutional Court. The guest showed particular interest in the impact of the COVID-19 pandemic on the election processes and the realization of the right of persons with disabilities, national minorities, IDPs and other vulnarable groups to vote; violations detected in the pre-election period and the steps taken by the Public Defender’s Office in response to the violations. The parties also talked about the degree of independence of state institutions – Central Election Commission, Prosecutor’s Office, investigative agencies and the judiciary.
The meeting was also attended by Deputies of the Public Defender Tamar Gvaramadze and Giorgi Burjanadze., OSCE legal analyst Marla Morry and assistant Ana Kakalashvili.