Konstitusiya Məhkəməsi Gürcüstan Müdafiə Nazirliyinin balansındakı əmlakın verilməsi ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin Konstitusiya iddiasını təmin edib
28 may 2025-ci ildə Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsi 17 iyul 2020-ci il tarixli 445 nömrəli Qərarla təsdiq edilmiş müddəaya etiraz edən Xalq Müdafiəçisinin 1606 saylı Konstitusiya iddiasını təmin etdi, buna görə yaşayış və qeyri-yaşayış sahələri (Gürcüstan Müdafiə Nazirliyinin müvafiq balansında olan dövlət torpaq sahəsi ilə birlikdə) Gürcüstan vətəndaşlığı olmayan şəxsə verilir.
Xalq Müdafiəçisinin sözlərinə görə, mübahisəli norma ayrı-seçkilik xarakteri daşıyır, çünki Gürcüstan vətəndaşlarından fərqli olaraq, dövlət mülkiyyətində olan torpaq sahəsinin Gürcüstan vətəndaşlığı olmayan şəxsə verilməsini istisna edirdi, hətta həmin şəxs torpağın qanuni sahibinin varisi olsa belə, həmin şəxs torpaq üzərində faktiki mülkiyyət hüququnu təsdiqləmiş və torpağın verilməsi üçün tələb olunan sənədlər Nazirliyə təqdim edilmişdir. Xalq Müdafiəçisinin sözlərinə görə, bu cür differensial rəftarın ağlabatan izahı yox idi.
Baxılan işdə Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsi müqayisəli şəxslər kimi bir tərəfdən Gürcüstan vətəndaşlığı olmayan, varisi Gürcüstan Müdafiə Nazirliyinin balansında olan əmlaka qanuni sahiblik edən və sağlığında qeyd olunan torpaq üzərində mülkiyyət hüququnu qeydiyyatdan keçirməyən şəxsi, digər tərəfdən isə Gürcüstan vətəndaşı olan, eyni zamanda onun mülkiyyətində olduğu müddətdə mülkiyyət hüququnu ömür boyu rəsmiləşdirə bilməyən Gürcüstan vətəndaşını ayırmışdır. Konstitusiya Məhkəməsi bu hüquq münasibətinə münasibətdə müqayisə olunan şəxsləri mahiyyətcə bərabərhüquqlu subyektlər hesab etmişdir. Konstitusiya Məhkəməsi izah etdi ki, müəyyən hüquqi münasibətdə Gürcüstan vətəndaşının hüquqi statusu əcnəbinin statusundan fərqlənir, lakin baxılan işdə müəyyən edilmiş hüquq münasibəti kontekstində vətəndaşlıq vərəsələrin qanuni maraqlarının xarakterini dəyişməyib.
Konstitusiya Məhkəməsinin fikrincə, bu işdə mahiyyətcə bərabər şəxslərə fərqli münasibət məhdud dövlət resurslarına qənaət etmək marağı ilə əsaslandırıla bilməz. Diferensiasiyanı əsaslandırmaq üçün təkcə resursların hamı üçün yetərli olmadığını əsaslandırmaq yox, həm də differensasiyanın özünün rasionallığını nümayiş etdirmək lazım idi. Məhkəmə həmçinin mübahisəli tənzimləməni vətəndaşları müdafiə və təhlükəsizlik sahəsində fəaliyyətə təşviq edən mexanizm hesab etməyib. O cümlədən, Konstitusiya Məhkəməsinin rəyinə görə, torpağın vərəsə keçməsi heç bir vərəsəlik şərti olmadan həyata keçirilib. Müvafiq olaraq, sonuncunun əmlakı əldə etməsi onun müdafiə sahəsində iştirakına zəmanət vermədi və ya hər hansı şəkildə bu cür gözləntiləri artırdı. Müvafiq olaraq, Konstitusiya Məhkəməsi mübahisələndirilən normanı ayrı-seçkilik hesab edib və Gürcüstan Konstitusiyasının 11-ci maddəsinin 1-ci bəndinə münasibətdə onu konstitusiyaya zidd elan edib.

Constitutional Court Grants Public Defender’s Constitutional Lawsuit regarding Transfer of Property on Balance Sheet of Ministry of Defense
On May 28, 2025, the Constitutional Court of Georgia granted Public Defender’s constitutional lawsuit No. 1606, which challenged the regulation approved by Decree No. 445 of July 17, 2020, according to which the residential and non-residential premises in state ownership on the balance sheet of the Ministry of Defense of Georgia was not allowed to be transferred to a person who did not have Georgian citizenship.
According to the Public Defender, the disputed norm was discriminatory in nature, since, unlike Georgian citizens, it excluded the transfer of state-owned land to a person who did not have Georgian citizenship, even if the person was the heir of the legal owner of the land, the person had proved the actual ownership of the land and the documentation required for the transfer of the land had been submitted to the Ministry. According to the Public Defender, such differentiated treatment had no reasonable explanation.
In the case under consideration, the Constitutional Court of Georgia compared a person who did not have Georgian citizenship, whose legator lawfully owned the property on the balance sheet of the Ministry of Defense of Georgia, and who had failed to register the ownership of the said land during his lifetime, and a citizen of Georgia, whose legator lawfully owned the said property and who had also failed to register its ownership during his lifetime. The Constitutional Court, in relation to the given legal relationship, considered the comparable persons to be essentially equal subjects. The Constitutional Court explained that in a certain legal relationship the legal status of a citizen of Georgia differed from the status of a foreigner, however, in the context of the legal relationship identified in the case under consideration, citizenship did not change the nature of the legal interest of the heirs.
According to the Constitutional Court, in the given case, different treatment of essentially equal persons could not be justified by the interest of saving limited state resources. In order to justify the differentiation, it was necessary to substantiate not only that the resources were insufficient for everyone, but also to demonstrate the rationality of the differentiation itself. The Court did not consider the disputed regulation to be a mechanism encouraging citizens to engage in the field of defense and security either. In particular, according to the Constitutional Court, the transfer of the land to the heir was made without any condition of succession. Accordingly, the latter’s acquisition of the property did not constitute a guarantee of his involvement in the field of defense or in any way increased such expectations. Accordingly, the Constitutional Court considered the disputed norm to be discriminatory and declared it unconstitutional in relation to paragraph 1 of Article 11, of the Constitution of Georgia.