Xalq Müdafiəçisində mövcud Tolerantlıq Mərkəzi və Dini Şuranın üzvü dini birliklərinin sızan gizli materiallara qarşı etirazı
Biz Təəccüblənirik və sızdırılmış gizli məlumatlara və orada təsvir olunan məlumatlara son dərəcə etirazımızı bildiririk.
Kütləvi informasiya vasitələrində yayılan məlumatlara görə, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti Dinlər Şurasının və Xalq Müdafiəçisində mövcud Tolerantlıq Mərkəzinin təaliyyətinin, bütün dini təşkilatların rəhbərlərinin, din xadimlərinin, dini icmaların, onların ailə üzvlərinin və yaxınlarınınç o cümlədən həddi buluğa çatmayanların, hər kəsin kim ki, onlarla bu və ya digər şəkildə əlaqəsi olan, hansı dini azlığa və ya çoxluğa mənsub olmasından asılı olmayaraq, fəaliyyətinə qanunsuz və hərtərəfli müdaxilə və müşahidə aparmışdır.
Eyni zamanda, yayılan materiallara görə, dini təşkilatların nümayəndələrinə və dini azadlıq müdafiəçilərinə qarşı fəaliyyətlərini və şəxsi həyatlarını gözdən salmaq üçün fövqəladə tədbirlər görüldüyü qənaətinə gələ bilərik.
Mətbuatda yayılan məlumatlara görə, müxtəlif dini qrupların və onların hüquq müdafiəçilərinin fəaliyyəti əks kəşfiyyat tədbirləri ilə, guya dövlətin və Gürcüstan Patriarxlığının nüfuzuna və birliyinə qarşı fəaliyyət kontekstində araşdırılıb.
Yayılan materiallar yalnız hökumətin təhlükəsizlik xidməti vasitəsi ilə xalqa, öz vətəndaşlarına, bütün dini birliklərə, vətəndaş cəmiyyətinə, Gürcüstan Konstitusiyasına, Gürcüstan dövlətinin demokratik və dünyəvi quruluşuna qarşı ən ağır cinayətlər törətdiyini göstərə bilər.
Məzmununda görünməmiş və hər şeyi əhatə edən bu hadisə, dini birliklərin və hüquq müdafiəçilərinin nümayəndələrinin, qanunsuz müşahidə və dinləmə qurbanları olan bütün insanların Gürcüstanda artıq özlərini qoruma altında və təhlükəsiz hiss edə bilməyəcəklərini söyləyir.
Dinlər Şurasının üzvləri hüquq və azadlıqlarımızı, təhlükəsizliyimizi qorumaq üçün tətbiq edə biləcəyimiz hüquqi yolları, beynəlxalq mexanizmləri müzakirə edirlər.
Eyni zamanda hər kəsi çağırıram: Gürcüstan hökumətini, müxalifət partiyalarını, insan haqları təşkilatlarını, dini birlikləri, KİV -i və ayrı -ayrı şəxsləri məxfi məlumatların yayılması üçün çox diqqətli olmağa çağırın, çünki içindəki məlumatlar ən ciddi və tamamilə tam ola bilər və haqsız, ədalətsiz və ədalətsiz, Hansı ən həyəcan verici - azyaşlılar üçün.
Ayrıca, qeyd olunan səbəblərə görə, paylaşılan faylların məzmununa girişi məhdudlaşdırmaq və şəxsi məlumatların bağlanmasını tam təmin etmək mümkün olduğu qədər təcili hesab edirik.
Nəhayət, bir daha bəyan edirik ki, dövlətin insanlara, günahsız və qanuna tabe olan vətəndaşlara və dini birliklərə qarşı törətdiyi ümumi pisliyi qəti şəkildə qınayırıq və etiraz edirik!

Religious Associations of Public Defender’s Council of Religions and Tolerance Center Express Protest against Released Secret Materials
We are astonished and express our extreme protest against the released secret materials and information contained in them.
According to media reports, the State Security Service conducted illegal and thorough wiretapping and surveillance of the activities of the Council of Religions and the Tolerance Center of the Public Defender of Georgia, leaders of all religious organizations, clergy, parishioners, their families, relatives and friends, including minors, everyone who were in any contact with them, regardless of whether they belonged to a religious minority or a majority.
At the same time, according to the spread materials, we can conclude that extraordinary measures were planned against representatives of religious organizations and defenders of religious freedom in order to discredit their activities and private life.
According to the media reports, the activities of various religious groups and their rights defenders were studied through counterintelligence measures, in the context of alleged activities against the reputation and unity of the Georgian Patriarchate and the State.
The released materials can only indicate that the Government, through the Security Service, committed the gravest crimes against its people, its own citizens, all religious associations, civil society, constitution, democratic and secular structure of the State.
As a result of this heaviest, unprecedented and large-scale move, representatives of religious associations and human rights defenders, all people who have become victims of illegal surveillance and wiretapping, can no longer feel protected or secure in Georgia.
Members of the Council of Religions are considering what legal and international mechanisms we can apply to protect our rights and freedoms, our security.
At the same time, we urge everyone: the Georgian Government, opposition parties, human rights organizations, religious associations, the media and private individuals to exercise extreme caution relating to secret information, as it may inflict the most serious, completely undeserved and irreparable harm on the security and reputation of each person, including minors, which is particularly alarming.
In addition, for the reasons mentioned above, we consider it urgent, as far as possible, to restrict access to the contents of the released files and to ensure full closure of any personal information.
Finally, we declare once again that we strongly condemn and protest against the total evil committed by the State against human beings, innocent and law-abiding citizens and religious associations!
It is vital that the perpetrator be held accountable for this heinous crime!
• Tolerance Center of the Public Defender
• Supreme Religious Administration of Georgia's All Muslims Transcaucasian Apostolic Administration of Latin Catholics