Xalq Müdafiəçisi yanında Dinlər Şurasının üzvlərinin Gürcüstanın Avropa perspektivi ilə bağlı bəyanatı
Dinlər Şurasının Üzvləri olan Dini Qurumlar Gürcüstanın Avropa İttifaqında öz yerini tutmaq istəklərinə tam dəstəyimizi bir daha bəyan edir. Biz avropalı dostlarımızdan ən vacib qərarı gözləyirik - Gürcüstana Avropa Birliyi üzlüyünə namizəd statusunun verilməsi.
Avropa Gürcüstanın tarixi, siyasi və mədəni inkişafını müəyyən edən təbii vektordur, Gürcüstan əhalisinin böyük əksəriyyətinin iradəsi Avropa İttifaqında öz yerini yaratmaq məqsədi ilə bağlı dəfələrlə ifadə olunub.
Çoxmillətli və çoxkonfessiyalı gürcü xalqı bu məqsədə çatmaq üçün bu yolda çox çalışıb. Bizim ümumi fikrimiz ondan ibarətdir ki, Avropa Birliyi üzvlüyü statusunun qazanılması Gürcüstandakı ağır siyasi və sosial problemlərin, o cümlədən Avropa Parlamentinin qətnaməsində qeyd olunan problem və çağırışların həllinə daha da töhfə verəcək.
Namizəd statusunun əldə edilməsi demokratiyanın və qanunun aliliyinin möhkəmlənməsinə güclü təkan verəcək, vətəndaş inteqrasiyasını dərinləşdirəcək, insan hüquqlarının vəziyyətini yaxşılaşdıracaq, cəmiyyətimizin dinc və tolerant inkişafı üçün əlavə ilkin şərait yaradacaq, dini etiqad azadlığı və bərabərlik üçün.
Avropa Birliyi möhkəm və etibarlı sülhdür!
Burada bir daha Ukrayna xalqına öz minnətdarlığımızı bildiririk. Məhz onların qəhrəmancasına mübarizəsi nəticəsində ölkəmizin, cəmiyyətimizin gələcəyini müəyyən edəcək bu mühüm məsələ ilə bağlı qərarların qəbulunu sürətləndirmək mümkün oldu.

Statement of Council of Religions on Georgia’s European Perspective
We, religious associations, members of the Council of Religions of the Public Defender of Georgia, reiterate our full support for Georgia's aspirations to establish its place in the European Union. We expect a very important decision to be made by our European friends - to grant EU candidate status to Georgia.
Europe is a natural vector defining the historical, political and cultural development of Georgia. The will of the vast majority of the population of Georgia has been repeatedly expressed in connection with the goal of establishing a place in the European Union.
The multi-ethnic and multi-confessional Georgian people have worked hard on the path of achieving this goal. Our common view is that gaining the EU status will further contribute to resolving serious political and social problems in Georgia, including the problems and challenges mentioned in the European Parliament resolution.
Obtaining the candidate status will give a strong impetus to the consolidation of democracy and the rule of law, deepen civic integration, improve human rights situation, create an additional precondition for peaceful and tolerant development of our society, protection of religious freedom and equality.
The EU is a firm and reliable peace!
We once again express our gratitude to the Ukrainian people. It was as a result of their heroic struggle that it became possible to accelerate decision-making on this crucial issue that will determine the future of our country, our society.