Xalq Müdafiəçisi qadın qətlinin qarşısının alınması və monitorinqi mövzusunda konfrans keçirib
26 noyabr 2024-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani gender zorakılığına qarşı 16 günlük kampaniya çərçivəsində “Qadın qətlinin qarşısının alınması və monitorinqi: 2022-ci ildə halların təhlili” mövzusunda konfrans keçirdi.
Xalq Müdafiəçisi çıxışında qadınlara qarşı zorakılıq və məişət zorakılığının qarşısının alınması, halların vaxtında aşkar edilməsi və effektiv cavablandırılması, o cümlədən regionlarda zorakılıq qurbanlarının xidmətlərə çıxışı və maarifləndirilməsi istiqamətində hələ də mövcud olan problemlərdən danışıb. O qeyd edib ki, qadın qətlinin əsas səbəbi hələ də qadınların cəmiyyətdəki rolu ilə bağlı stereotip baxışlar və ayrı-seçkilikdir.
O, həmçinin 2016-cı ildən qadınların qətl, qətlə cəhd və intihar hallarını cinsiyyətə görə təhlil edən, nöqsanları üzə çıxaran və müvafiq tövsiyələr hazırlayan Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının fəaliyyəti ilə tanış olub.
O, qurumlarla əməkdaşlığın yaxşı təcrübəsini və qadın cinayətlərinin monitorinqi metodologiyalarının mümkün qədər yaxınlaşdırılmasını müsbət qiymətləndirdi. Bununla belə, qanunvericilik və institusional tərəqqiyə baxmayaraq, gender motivli cinayətlərin bir sıra işlərdə istər istintaq, istərsə də məhkəmə mərhələsində hələ də problemli olduğu, qadınlara qarşı qətl/qəsdlərin çoxluğunun qabaqlayıcı tədbirlərin kifayət qədər olmamasından xəbər verdiyi vurğulanıb.
İclasda BMT-nin Qadınlar Təşkilatının Gürcüstandakı nümayəndəsinin müavini Tamar Sabedaşvili salamlama nitqi ilə çıxış edib.
Konfransda 2022-ci il qadın cinayətlərinin monitorinqi hesabatı və 2019-2022-ci illər üzrə qadın cinayətlərinin monitorinqinin aşkar etdiyi tendensiyalar təqdim edilib; Həmçinin, dövlət, qeyri-hökumət və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri gender motivli cinayətlərin qarşısının alınması yollarını müzakirə ediblər.
Tədbir Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən İsveçin dəstəklədiyi “Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Gender Bərabərliyi üzrə Birgə Proqramı” (UNJP4GE) layihəsi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində keçirilib.

Public Defender Holds Conference on Femicide Prevention and Monitoring
On November 26, 2024, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, as part of the 16 Days of Activism against Gender-Based Violence, held a conference on the topic - Femicide Prevention and Monitoring: Analysis of Cases of 2022.
In his speech, the Public Defender spoke about the challenges still existing in terms of prevention of violence against women and domestic violence, timely detection and effective response to the cases, including in the direction of awareness and access to services for victims of violence in the regions. He noted that the main causes of femicide remained stereotypical views and discrimination about the role of women in society.
He also reviewed the activities of the Public Defender's Office of Georgia, which has been analyzing cases of gender-based killings, attempted killings and triggered suicides of women since 2016, identifying gaps and developing relevant recommendations.
He positively assessed the good practice of cooperation with agencies and maximum harmonization of femicide monitoring methodologies. However, he emphasized that despite legislative and institutional progress, in a number of cases, both at the investigation and judicial stages, the classification of gender-based crimes was still problematic, and that the high number of killings of women/attempts indicated the insufficiency of prevention measures.
Tamar Sabedashvili, Deputy Representative of UN Women in Georgia, delivered a welcoming speech at the event.
The 2022 Femicide Monitoring Report and trends identified by the 2019-2022 femicide monitoring were also presented at the conference; in addition, representatives of governmental, non-governmental and international organizations discussed ways to prevent gender-based crimes.
The event was organized by the Public Defender's Office in cooperation with the Swedish-supported project - United Nations Joint Programme for Gender Equality (UNJP4GE).