Xalq müdafiəçisinin nümayəndələri aksiyalar zamanı həbs edilən və xəsarət alan vətəndaşlara baş çəkməkdə davam edir
28-30 noyabr 2024-cü il tarixlərində Tbilisi, Batumi və Kutaisidə keçirilən etiraz aksiyaları zamanı həbs olunan/yaralanan 125 nəfərə Xalq Müdafiəçisi Aparatı baş çəkib. Onlardan 81 nəfərin vəziyyəti ilə bağlı artıq iki gün və iki gecə ərzində ictimaiyyətə ətraflı məlumat verilib.
İctimaiyyətin nəzərinə çatdırırıq ki, noyabrın 30-da Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri həbs edilmiş 44 nəfərə əlavə olaraq baş çəkib, onlardan 38-i polis tərəfindən düzgün rəftar edilmədiyini bildirib (11 nəfər cavab vermək istəməyib). 26 məhbus müxtəlif bədən xəsarətləri alıb, xəsarətlər əsasən üz nahiyəsində görünürdü.
Həbs olunan şəxslərin xüsusi təyinatlı dəstə üzvlərinin qəsdən qisas aldığını qeyd etmələri təşviş doğurur. Saxlanılanlardan bəzilərinin sözlərinə görə, onları mühasirəyə alıb, qaçmağa imkan verməyiblər, bu zaman asayiş keşikçiləri aksiya iştirakçılarına fərq qoymadan zərbələr endiriblər. Saxlanılanlardan bəzilərinin dediyinə görə, onlara nəinki həbs zamanı, hətta sonradan - avtomobildə qaldıqları müddətdə də nalayiq rəftar edilib.
Saxlanılan şəxslərin sözlərinə görə, mövcud təcrübəyə əsasən, onların həbsi və guya kobud rəftara məruz qalması xüsusi təyinatlı dəstənin əməkdaşları tərəfindən həyata keçirilib, sonra isə patrul polisi əməkdaşlarına təhvil verilib.
Qeyd edək ki, saxlanılanların xeyli hissəsi bundan sonrakı taleyi onlara məlum olmayan şəxsi əşyalarının (mobil telefon, noutbuk, içərisində pul olan pulqabı və s.) müsadirə olunduğunu göstərir.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı polis zorakılığının qurbanı olduğu iddia edilən şəxs haqqında Xüsusi İstintaq Xidmətinə məlumat verir. İdarə, həmçinin ictimai mənbələrdə təqdim olunan bir sıra videomateriallar və məlumatlarla xidmətə təqdim edilib, burada polis tərəfindən guya vətəndaşlara və jurnalistlərə qarşı nalayiq rəftar faktları aşkar edilib.
Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri həbs olunan şəxslərə, o cümlədən jurnalistlərə baş çəkməyə davam edəcək və nəticələr barədə ictimaiyyətə məlumat veriləcək.
Hüquqların pozulması halları ilə bağlı məlumat vermək üçün Xalq Müdafiəçisinin 14 81 qaynar xətti 24 saat işləyir.

Public Defender's Representatives Continue to Visit Citizens Detained and Injured during Protests
As of now, the Public Defender's Office has visited 125 individuals detained/injured at the protests held in Tbilisi, Batumi and Kutaisi on November 28-30, 2024. Detailed information about the condition of 81 of them has already been provided to the public over the past two days.
We would like to inform the public that Public Defender's representatives have additionally visited 44 individuals detained on November 30, 38 of whom indicated ill-treatment by the police (11 did not express a desire for their case to be responded). 26 detainees had various injuries to their bodies, mostly, visible injuries to the face.
It is alarming that the detainees indicate deliberate retaliation by members of the special forces. According to some of the detainees, they were surrounded, not given the opportunity to leave the area, and the law enforcement officers indiscriminately beat protesters. Some of the detainees say they were subjected to ill-treatment not only at the moment of their arrest, but also later - in the car.
According to the detainees, similar to the earlier practice, the arrest and alleged ill-treatment of them were carried out by members of the special forces, and then they were handed over to patrol police officers.
It is noteworthy that a significant part of the detainees indicate the seizure of personal belongings (mobile phones, laptops, wallets with money, etc.), the further fate of which is unknown to them.
The Public Defender's Office provided information to the Special Investigation Service about the detainee, who became an alleged victim of police violence. The Office has also provided the Service with a number of video footage and information spread by public sources, which reflect alleged ill-treatment of citizens and journalists by the police.
Public Defender's representatives continue to visit detained persons, including journalists, and the public will be informed about the results.
The hotline of the Public Defender's Office - 14 81 - operates 24 hours a day to receive notifications about human rights violations.