Mixail Saakaşvilinin sağlamlıq vəziyyətinin monitorinqinin nəticələrinə dair Xalq Müdafiəçisi tərəfindən yaradılmış mütəxəssis/ekspertlər qrupunun rəyi
Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin 16 noyabr 2021-ci il tarixli 157 saylı əmri ilə təqsirləndirilən/məhkum edilmiş Mixail Saakaşviliyə göstərilən tibbi xidmətlərin adekvatlığını və vaxtında olmasını qiymətləndirmək üçün mütəxəssis/ekspert qrupu yaradılıb.
16 noyabr 2021-ci il tarixində 18 saylı müəssisəyə aşağıdakı mütəxəssislərlə ekspert səfəri həyata keçirilmişdir: Aida Gözəlova, Tengiz Tsuladze, Giorgi Kaçarava, Nino Zavraşvili, Qriqoli Xurtsidze, Giorgi Qriqoliya, Giorgi Papiaşvili. Mütəxəssislər Mixail Saakaşvili ilə söhbət edib, onun sağlamlıq vəziyyətini yerindəcə qiymətləndirib, 18 saylı müəssisənin tibb müəssisələri ilə tanış olub, baş həkimlə söhbət edib, xəstənin səhhəti ilə bağlı məlumatlar ilə tanış olublar.
Səfərdən sonra monitorinqin nəticələrini müzakirə etmək üçün 17 noyabr 2021-ci il tarixində ekspertlər qrupu görüşdü. Ekspert Mamuka Maçaidze distant olaraq müzakirə prosesində iştirak edib. Qiymətləndirmələrdə mütəxəssis qrupu pasiyentin ən yaxşı maraqlarının təmin edilməsi prinsipinə əsaslanır.
I. Pasiyentin vəziyyətinin qiymətləndirilməsi
Cari statusu - kritik
Risk faktorları:
1. Aclığın 48 günü təstiq olunur
2. Wernicke ensefalopatiyası
3. Davamlı hipokalemiya - 08.11.2021-ci ildən
4. Anemiya - Talassemiya + mədə-bağırsaq qanaxmalarının yüksək ehtimalı
5. Tam müalicədən imtina edib
6. Yüksək stresli mühit
Yaxın gələcəkdə gözlənilən fəsadlar
1. Wernicke ensefalopatiyasının kəskinləşməsi - koma, epilepsiya vəziyyəti
2. Hipokalemiya, rabdomiyoliz, böyrək çatışmazlığı nəticəsində yaranan ölümcül aritmiya
3. Mədə-bağırsaq qanaxmaları
4. Hemoliz - talassemiya + hipofosfatemiya
5. Ağciyər emboliyası (immobilizasiya və susuzlaşdırma nəticəsində)
6. Ürək çatışmazlığı
7. Aclığın kəsilməsi halında, qidanın bərpası (rafininq) sindromu
II. Bu riskləri olan bir xəstənin müalicəəssisəsində bunlar olmalıdır:
1. Müvafiq avadanlıq və infrastruktur
2. Multidissiplinar tibb işçiləri
3. Kompleks xəstə idarəetmə komandası təcrübəsi
4. Multidissiplinar tibbi xidmətlərə 24 saat və təcili çıxış
III. Xəstənin yerləşdirilməsi müəssisəsinin vəziyyət təhlili:
1. Gördüyümüz bütün faktiki məlumatlar klinikanın hazırda formalaşma mərhələsində olduğunu göstə Tibbi avadanlıqların bir hissəsi funksionaldır, bir hissəsi sınaq rejimindən keçir. Bizə verilən məlumata görə, tibb işçilərinin işə qəbulu 3 həftə əvvəl başlayıb.
2. Yüksək texnoloji müayinənin bir hissəsi yerində deyil (məsələn, MRT, ürək kateterizasiyası laboratoriyası), qapalı döngənin bağlanmasını qeyri-mümkün edir.
(Klinik vəziyyəti ağırlaşdıqda xəstənin başqa klinikaya köçürülməsi ehtiyacının aradan qaldırılması deməkdir.)
1. Tibb işçiləri baxımından hazırda 24 saat fəaliyyət göstərən daxili xəstəliklər həkimi və reanimasiya briqadası fəaliyyət göstərir və xəstəyə potensial ehtiyacı olan bəzi mütəxəssislər daim yerində
2. Vəziyyətin mümkün ağırlaşması halında, xəstənin yerindəki qrup tərəfindən idarə olunması kifayət etməyəcəyi üçün bu məsələ ortaya çıxacaq. misal üçün:
• - Kəşf etdiyimiz Wernicke ensefalopatiyası nevroloqla müntəzəm məsləhətləşmə olmadığı üçün diaqnoz qoyulmadı.
• - Ehtiyac olmasına baxmayaraq, mümkün mədə-bağırsaq qanaxmalarının mümkünlüyünün araşdırılması zərurəti gündəmdə deyildi.
• - Hipokalemiya fonunda xəstənin davamlı kardiotelemetriyasına ehtiyac nəzərə alınmadı - xəstənin kardioloq tərəfindən düzgün qiymətləndirilməməsi səbəbindən.
1. Müəssisədə daimi reanimatoloqa müraciət reallığa uyğun gəlməyən təhlükəsizlik hissi yaradır. Xəstənin kifayət qədər tükəndiyini nəzərə alsaq, ehtiyac yaranarsa, reanimasiya tədbirləri çox güman ki, təsirsiz olacaqdır.
2. Bəzi həyati təhlükəsi olan ağırlaşmalar (məsələn, infarkt, insult, tromboemboliya) baş verdikdə, yerli işçilərin fikrincə, xəstənin başqa tibb müəssisəsinə köçürülməsi planlaşdırılır, bu da xəstənin vəziyyətinə görə vaxt itkisi ilə bağlıdır, bu da xəstənin həyatı üçün kritik təhlükə yaradır.
3. Xəstənin xüsusiyyətlərinə əsaslanaraq təcili köçürmə qərarının qəbul edilməsi müxtəlif əlaqələr arasında uzun koordinasiya tələb edir.
Nəticə
Xəstənin vəziyyəti kritik olduğundan onun müalicəsinin dərhal yaxşı işləyən və təcrübəli poliprofilaktik xəstəxanada, xüsusən də şəraiti 18 saylı müəssisənin klinikası tərəfindən yerinə yetirilməyən reanimasiya şöbəsində davam etdirilməsi tövsiyə olunur.

Conclusion of Group of Specialists/Experts relating to Monitoring of Mikheil Saakashvili’s Medical Condition
On the basis of Order No. 157 of the Public Defender of Georgia of November 16, 2021, a group of specialists/experts was established to assess the adequacy and timeliness of the medical services provided to accused/convicted Mikheil Saakashvili.
On November 16, 2021, experts - Aida Gozalova, Tengiz Tsuladze, Giorgi Kacharava, Nino Zavrashvili, Grigoli Khurtsidze, Giorgi Grigolia, Giorgi Papiashvili - paid a visit to Establishment No. 18. They talked to Mikheil Saakashvili, assessed his medical condition, viewed the medical capabilities of Establishment No. 18, talked to the chief doctor and received information about the patient's health data.
Following the visit, the group of experts held a meeting on 17 November 2021 to discuss the monitoring results. Expert Mamuka Machaidze remotely participated in the discussion. The evaluations made by the group of specialists are based on the principle of ensuring the best interests of the patient.
I. Assessment of the patient's condition
Current status – critical
Risk factors:
1. 48 days of hunger strike confirmed
2. Wernicke encephalopathy
3. Persistent hypokalemia - since 08.11.2021
4. Anemia - thalassemia + high probability of gastrointestinal bleeding
5. Refusal of full treatment
6. Highly stressful environment
Expected complications in the near future
1. Aggravation of Wernicke encephalopathy – with coma, epileptic status
2. Lethal arrhythmia caused by hypokalemia, rhabdomyolysis, renal failure
3. Gastrointestinal bleeding
4. Hemolysis - thalassemia + hypophosphatemia
5. Pulmonary embolism (due to immobilization and dehydration)
6. Heart failure
7. Refeeding syndrome in case of calling off the hunger strike
II. The medical facility treating a patient with the above risks should have:
1. Relevant equipment and infrastructure
2. Multidisciplinary medical personnel
3. Teamwork experience in complex patient management
4. Urgent and 24-hour access to poly-profile medical services
III. Situational analysis of the medical facility treating the patient:
1. All the factual data we saw indicate that the clinic is currently at the formation stage. Part of the medical equipment is functional, while some are at the testing stage. The facility started hiring medical staff, according to the information provided to us, three weeks ago.
2. Part of high-tech examinations are not available on site (e.g. MRI, cardiac catheterization lab), making it impossible to create a closed cycle (meaning the removal of the need to transfer the patient to another clinic in case of aggravation of his clinical condition).
3. In terms of medical personnel, currently an internal medicine doctor and a resuscitation brigade are available 24 hours a day, while some of the specialists potentially needed for the patient are not constantly present on site.
In the event of possible aggravation of the patient’s condition, the above issue will be problematic as the management of the patient by the on-site team will not be sufficient. For example:
• - The Wernicke encephalopathy discovered by us had not been diagnosed due to the lack of regular consultation with a neurologist.
• - The necessity of exploring the probability of possible gastrointestinal bleeding, despite the need, has not been on the agenda.
• - The need for continuous cardio telemetry of the patient against the background of hypokalemia has not been considered - due to the lack of examination of the patient by a cardiologist.
1. The permanent availability of a resuscitator in the facility creates a feeling of safety, which does not correspond to reality. Given that the patient is quite depleted, resuscitation measures will most likely be ineffective if such a need arises.
2. In the event of life-threatening complication (e.g., heart attack, stroke, thromboembolism), according to the local staff, it is planned to transfer the patient to another medical facility, which would be a lost time given his condition, which in turn may pose a critical threat to the patient's life.
3. Given the patient’s specifics, making a decision on his emergency transfer will require lengthy coordination between various links.
Conclusion
Due to the critical condition of the patient, it is recommended to immediately continue his treatment in a well-functioning and well-experienced poly-profile hospital, in particular in an intensive care unit, the conditions of which cannot be provided by the clinic of Establishment No. 18.