“Xarici qüvvələrin maraqlarını daşıyan təşkilatların reyestrinin tərtibi, maliyyə bəyannaməsinin təqdim edilməsi və monitorinqi prosedurları” haqqında dövlət müdafiəçisinin bəyanatı
İctimaiyyətə məlum olduğu kimi, 2024-cü il avqustun 30-da Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi ümumi təkliflə , Ədliyyə Nazirinə müraciət edib ki, müvafiq sərəncamda dəyişiklik edilsin ki, bəyannamədə qeydiyyatdan keçmək öhdəliyi olan subyektlər tərəfindən təqdim edilsin. Xarici dövlətin maraqlarını həyata keçirən təşkilatların reyestrində ictimaiyyətə açıqlanmaq üçün fiziki şəxslərin şəxsi məlumatları (adı, soyadı, şəxsi nömrəsi və bank hesabının nömrəsi və s.) olmamalıdır.
Ədliyyə naziri 20 sentyabr 2024-cü il tarixdə Xalq Müdafiəçisinin ümumi təklifini qismən nəzərə alaraq müvafiq əmrdə dəyişiklik edib, nəticədə dövlətin maraqlarını həyata keçirən təşkilatların reyestrində qeydiyyatdan keçmək öhdəliyi olan təşkilatlar yaradılıb. Xarici qüvvələr işçilərinin, habelə digər müqavilə münasibətlərində olan şəxslərin və benefisiarların və digər şəxslərin şəxsi nömrələri, bank hesablarının nömrələri və maliyyə qurumları öz əksini tapdıqda, hər il açıqlanan maliyyə bəyannamələrini təqdim etmələri tələb olunmur.
Xalq Müdafiəçisi qeyd olunan dəyişiklikləri müsbət qiymətləndirir ki, bu da reqlamentin fərdlərə mənfi təsirini əhəmiyyətli dərəcədə azaldacaq, baxmayaraq ki, bu, Xalq Müdafiəçisinin verdiyi təklifi tam əks etdirə və məqsədə çata bilməsə də, qeydiyyatdan keçmək öhdəliyi olan təşkilatların təqdim etdikləri bəyannamə blanklarında hələ də şəxslərin adları və soyadları göstərilmişdir. Buna görə də, ayrı-ayrı şəxslərin şəxsi məlumatlarına müdaxilənin qarşısını almaq üçün Xalq Müdafiəçisinin ümumi təklifinin tam şəkildə paylaşılması vacibdir.
Ümumi təklifin tam həyata keçirilməsi üçün Xalq Müdafiəçisi Ədliyyə Nazirliyi ilə bundan sonra da əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirir.

Public Defender’s Statement on Procedures for Production of Register of Organizations Pursuing Interests of a Foreign Power, Submission of Financial Declaration and Monitoring
As is known to the public, on August 30, 2024, the Public Defender of Georgia addressed the Minister of Justice with a general proposal to make changes to the relevant order so that the personal data of individuals (name, surname, personal number, bank account number, etc.) are not publicly published in the declarations to be submitted by the entities obliged to register as organizations pursuing the interests of a foreign power.
On September 20, 2024, the Minister of Justice partially approved the general proposal of the Public Defender and made changes to the relevant order, as a result of which, organizations with the obligation to register as organizations pursuing the interests of a foreign power are no longer required to reflect the personal numbers, bank account numbers and financial institutions of its employees, persons in other contractual relationships with them, beneficiaries and other persons in declarations to be annually submitted and publicly published.
The Public Defender positively evaluates the mentioned changes, which will significantly reduce the negative impact of the regulations on individuals, although it cannot fully reflect and achieve the goal of the proposal issued by the Public Defender, since the names and surnames of individuals are still indicated in the declaration forms submitted by the organizations with the obligation to register. Therefore, in order to prevent the encroachment of personal data of individuals, it is important that the general proposal of the Public Defender be fully implemented.
In order to fully implement the general proposal, the Public Defender expresses his readiness for further cooperation with the Ministry of Justice.