Gürcüstanın Xüsusi İstintaq Xidməti haqqında qanun layihəsi ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Xalq Müdafiəçisi “Xüsusi Təhqiqat Xidməti haqqında” qanun layihəsinin Milli Məclisdə qısamüddətli baxılmasına münasibət bildirir və hesab edir ki, qanun layihəsinin məzmunu və onun hazırlanması və baxılmasının əsassız surətdə sürətləndirilməsi Xüsusi İstintaqın ehtiyaclarına cavab vermir. Gürcüstanın beynəlxalq insan hüquqları öhdəliklərinə xidmət edir və onlara ziddir.
“Xüsusi İstintaq Xidməti haqqında” qanun layihəsində böyük səyləri ilə ölkədə müstəqil istintaq mexanizminin yaradılmasına imkan verən Dövlət Müdafiəçisi, vətəndaş cəmiyyəti və beynəlxalq tərəfdaşlar cəlb olunmayıb. Qanun layihəsində Xidmətin institusional müstəqilliyinin artırılmasına yönəlmiş dəyişikliklər nəzərdə tutulmur və istintaq/prosessual hərəkətlərin aparılması üçün müstəntiqdən/prokurordan asılılıqdan azad fəaliyyət məkanının yaradılması nəzərdə tutulmur. Layihənin əksəriyyəti istintaq fəaliyyəti ilə bağlı deyil və yalnız təşkilati-texniki xarakter daşıyır[1].
Bununla belə, bu qanun layihəsi Dövlət Müfəttişliyinin 2021-ci ilin dekabrında təqdim etdiyi qanunvericilik təklifindən əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənir və müstəqil istintaq mexanizminin fəaliyyətinin səmərəli istintaqın səmərəliliyinə təsir edən bir sıra praktiki və qanunvericilik problemlərinə səbəb olacağı bir çox təminatları nəzərdə tutmur. Xüsusilə, Dövlət Müfəttişinin təqdim etdiyi qanun layihəsindən fərqli olaraq:
Qanun layihəsində istintaq funksiyası baxımından qanunvericilik səviyyəsində çatışmazlıqlar aradan qaldırılmır. Bununla bağlı yalnız iki müsbət dəyişiklik təklif olunur: (1) xidməti müstəntiqin cəzaçəkmə müəssisəsinə və müvəqqəti saxlama yerinə maneəsiz daxil olmaq hüququ; (2) xüsusi mühafizə tədbirinin səmərəli tətbiqi üçün prokurora təklif vermək;
Qanun layihəsində Xidmətin tabeliyindəki işə əhəmiyyətli dərəcədə aidiyyəti olan işin tam həcmdə Xidmətə verilməsi nəzərdə tutulmayıb. Maraqlıdır ki, bu problem İdarə tərəfindən araşdırılan işlərdə də müfəttişliyin cinayət tərkibi olmayan faktı/epizodu ümumiyyətlə araşdırılmamış qaldıqda aşkar edilmişdir;[2]
Qanun layihəsində cinayət təqibi tərəfindən xidməti vəsatətə baxılması müddətləri və prokurorun qərarını əsaslandırmaq öhdəliyi nəzərdə tutulmur;
Qanun layihəsində istintaq/prosessual hərəkətlərin aparılması ilə bağlı Xidmətin əsaslandırılmış təkliflərinə baxılması müddətlərinin azaldılması, habelə prokurorun qərarlarının əsaslandırılması öhdəliyi əksini tapmayıb;
Layihədə sübutların vaxtında və rəvan çıxarılmasını və mühafizəsini təmin etmək üçün əlavə təminatlar nəzərdə tutulmur; Qanun layihəsində sübutların Xidmətə təqdim edilməsi üçün müddət, Xidmətin sorğusu yerinə yetirilmədikdə isə imtinanın əsaslandırılması öhdəliyi müəyyən edilmir.
Bundan əlavə, qanun layihəsində maraqların toqquşması riski yüksək olan düzəliş də var. Mövcud reqlamentə əsasən, xidmətin əməkdaşı cinayəti araşdıran qurumun maddi-texniki ehtiyatlarından istifadə etmək qadağandır. Qanun layihəsinə əsasən, fövqəladə hallarda xidmətin digər qurumların maddi/texniki avadanlıqlarından istifadə etməsi mümkün olacaq.
Xalq Müdafiəçisi ictimaiyyətin nəzərinə çatdırır ki, müstəqil istintaq mexanizminin yaradılması və səmərəli fəaliyyət göstərməsi həyat üçün təhlükə yaradan və pis rəftarla bağlı səmərəli araşdırmaların aparılması baxımından dövlətin vəzifələrindən biridir. Bu məsələlərlə bağlı suallara Avropa Birliyi Üzvlüyünün Özünü Qiymətləndirilməsi Sorğusunda da rast gəlinir. Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan parlamentində çıxış edərək onu yalnız müstəqil istintaq mexanizminin institusional gücləndirilməsinə yönələcək qanunvericilik dəyişikliklərini qəbul etməyə çağırıb.
[1] Xüsusi rütbələrin, silah daşımaq hüququ olan işçilərin, mənzil, nəqliyyat xərclərinin tənzimlənməsi; Reytinq, vakant yerlər, müsabiqələr, staj, intizam icraatı, həvəsləndirmə, işdən azad etmə, etik davranış kodeksi, sosial təminat təminatı, yazışma işlərinin tənzimlənməsi, məxfilik qaydaları və s.
[2] Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin Cinayət Ədliyyə Departamentinin 2021 Fəaliyyət Hesabatı, səh. 26-27< https://bit.ly/3vzFzQx > [Son baxılıb: 02.01.2022].

The Public Defender is echoing the hastened consideration of the draft law on the Special Investigation Service in the Parliament of Georgia and considers that the content of the draft law and the unreasonably accelerated nature of its preparation and con
The Public Defender is echoing the hastened consideration of the draft law on the Special Investigation Service in the Parliament of Georgia and considers that the content of the draft law and the unreasonably accelerated nature of its preparation and consideration do not meet the needs of the Special Investigation Service and contradict Georgia's international human rights obligations.
The process of drafting the law on the Special Investigation Service did not involve the Public Defender, civil society or international partners, whose great efforts made it possible to establish an independent investigative mechanism in the country. The draft law does not contain changes aimed at increasing the institutional independence of the Service and does not provide for the creation of an action space free from dependence on the investigator/prosecutor for conducting investigative/procedural activities. Most part of the draft law is not related to the investigative activities and is only organizational-technical in nature.[1]
In addition, the draft law differs significantly from the legislative proposal submitted by the State Inspector in December 2021 and does not provide for a number of guarantees, without which the functioning of an independent investigative mechanism will face a number of practical and legislative problems affecting the obligation of effective investigation. In particular, unlike the draft law submitted by the State Inspector:
• The draft law does not eliminate the shortcomings at the legislative level in terms of the investigative function. In this regard, it proposes only two positive changes: (1) the right of the investigator of the Service to enter penitentiary institutions and a temporary detention facilities without any hindrance; (2) submitting a proposal to the prosecutor with regard to the effective application of special protection measures;
• The draft law does not provide for the transfer of a case, which is substantially related to a case within the jurisdiction of the Service, by the Prosecutor’s Office to the Service in full. It is noteworthy that this problem was also revealed in the cases examined by the Office, when a criminal fact/episode outside the jurisdiction of the Inspector's Service remained uninvestigated;[2]
• The draft law does not provide for short time limits for the consideration of the request of the Service by the Prosecutor’s Office or the obligation of the prosecutor to substantiate decisions;
• The draft law does not provide for the reduction in the time limits for the consideration of reasoned proposals of the Service on conducting investigative/procedural activities, or the obligation of the prosecutor to substantiate decisions;
• The draft fails to provide for additional guarantees to ensure timely and smooth collection and protection of evidence; The draft law does not provide for short time limits for transferring evidence to the Service, and in case of non-fulfillment of the Service request - the obligation to substantiate the refusal.
In addition, the draft law contains a change that carries high risks of conflict of interest. According to the current regulation, the Service is prohibited from using the material and technical resources of the agency whose employee’s actions it is investigating. According to the draft law, in case of emergency, it will be possible for the Service to use material/technical equipment of other agencies.
The Public Defender reminds the public that the establishment and effective operation of an independent investigative mechanism is one of the responsibilities of the State in terms of effective investigation of cases of deprivation of life and ill-treatment. Questions related to these issues are included in the EU membership self-assessment questionnaire as well. The Public Defender has called on the Parliament of Georgia to adopt only those legislative changes, which are aimed at institutional strengthening of an independent investigative mechanism.
[1] Regulation of special ranks, employees with the right to bear arms, housing, transport costs; Ranking, vacancy, competition, internship, disciplinary proceedings, incentives, dismissals, code of ethics, social security guarantees, regulation of correspondence review, rules of access to secrets, etc.
[2] 2021 Activity Report of the Criminal Justice Department of the Public Defender of Georgia, pp. 26-27 <https://bit.ly/3vzFzQx> [Last accessed: 02.01.2022].