Xalq Müdafiəçisinin Rustaveli prospektində baş verən hadisələrlə bağlı açıqlaması
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi, Rustaveli prospektində və "sircxvilia(ayıbdır)" hərəkatının ofisinin yanında bu anda davam edən şiddətli hadisələri son dərəcə narahat edici hesab edir. Medianın yaydığı görüntülərdə zorakı qrupların "Ləyaqət marşı" tərəfdarlarına və jurnalistlərə necə hücum etdikləri açıq şəkildə görünür. Yaradılan mühit media nümayəndələrinin həyatı və sağlamlığı üçün real təhlükə yaradır və jurnalist fəaliyyətinin həyata keçirilməsində ləngimələrə səbəb olur.
Dinc etirazlara görə məsuliyyətə keçid Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvilinin yürüşü vətəndaş qarşıdurmasına səbəb kimi qələmə verən və Qürurun arxasındakı "revanşist və radikal" siyasi qüvvələrin olduğunu söyləyən onsuz da gərgin açıqlaması ilə daha da şiddətləndi.
Ombudsman bir daha yüksək səviyyəli məmurlara dinc ifadə və sərbəst toplaşmaq azadlığının qorunması, o cümlədən nümayişçilərin şiddət hərəkətlərinə cavab verilməsi ilə dövlətin konstitusiya borcu olduğunu xatırladır və hüquq-mühafizə orqanlarını ictimai yerlərdə iddia edilən cinayətkarları uzaqlaşdırmaq üçün qanuni mexanizmlərdən istifadə etməyə çağırır.
Xalq Müdafiəçisi Daxili İşlər Nazirliyini vətəndaşların həyatları və sağlamlıqları üçün təhlükə yaradan ictimai məkanda davam edən şiddəti dayandırmağa çağırır. Ayrıca, fiziki təhqir və şifahi istismara qarşı qanuni tədbirlər görməyə çağırır.

Public Defender’s Statement on Events Developing on Rustaveli Avenue
The Public Defender of Georgia considers the ongoing violent events on Rustaveli Avenue and near the office of the Shame Movement extremely disturbing. The footage released by the media clearly shows how violent groups are attacking the supporters of the March of Dignity and journalists. The situation poses a real threat to the life and health of representatives of the media and hampers their journalistic activities.
By shifting responsibility onto the peaceful demonstrators, Georgian Prime Minister Irakli Gharibashvili further exacerbated the already tense situation, after he described the March of Dignity as a cause for civil confrontation and said that "revanchist and radical" political forces were behind the Pride.
The Public Defender once again reminds senior officials that the protectioon of freedom of peaceful expression and assembly, including by responding to counter-demonstrators' violent actions, is a constitutional obligation of the State and calls on the law enforcement agencies to use legal mechanisms to remove alleged offenders from public spaces.
The Public Defender calls on the Ministry of Internal Affairs to address the ongoing violence in public space, which poses a threat to the lives and health of citizens, and to take legal action in relation to physical assaults and verbal abuse.