Parlamentdə davam edən aksiya ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi parlament qarşısında vəziyyətin vaxtaşırı gərginləşdiyi, aksiya iştirakçıları ilə hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları arasında münaqişə ocaqlarının olduğu mitinqdə baş verənləri izləyir, eyni zamanda, Hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları səfərbər olunur, su reaktiv maşını da yerləşdirilir, bibər qazının istifadəsi ilə bağlı məlumatlar yayılır.
Xalq Müdafiəçisi vurğulayır ki, sərbəst toplaşmaq azadlığına müdaxilə yalnız aksiya zorakılıq və/və ya qanunsuz xarakter daşıdıqda yol verilə bilər, bu halda hakimiyyətin toplantıya xitam verməsi son çarə kimi istifadə olunmalı və güc tətbiq edilməlidir. Qeyd olunan çərçivədə ciddi zərurət və mütənasiblik sınağına cavab verməlidir.
Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin müşahidəsinə görə, hazırkı mərhələdə (29 aprel, saat 00:30) toplantının dayandırılması üçün heç bir şərt yoxdur və mitinqin dinc şəraitdə keçirilməsinə görə Xalq Müdafiəçisi Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət edir dinc toplantı iştirakçılarına qarşı zor tətbiq etməsin və onların konstitusiya ilə təmin edilmiş hüquqlarından istifadə etmələrinə mane olmasın.
Eyni zamanda, Xalq Müdafiəçisi mitinqin təşkilatçılarını və iştirakçılarını dinc toplantı çərçivəsindən kənara çıxmamağa çağırır.

The Public Defender of Georgia is watching the events developed at the rally underway in front of the Parliament, where the situation gets periodically tensed, with clashes between the participants in the rally and the law enforcement officers. At the same time, law enforcement officers are mobilized, water cannon is also deployed and reports say pepper spray may be used.
The Public Defender emphasizes that interference with freedom of assembly is permissible only if the assembly takes a violent and/or illegal nature, in which case the termination of the assembly by the authorities should be used as the last resort, and the use of force within the mentioned framework should meet the strict test of necessity and proportionality.
According to the observation of the Public Defender of Georgia, at this stage (April 29, 00:30) there is no prerequisite for terminating the assembly, as the rally is peaceful. Therefore, the Public Defender appeals to the Ministry of Internal Affairs not to use force against the peaceful demonstrators and not to prevent them from enjoying their rights guaranteed by the Constitution.
At the same time, the Public Defender calls on the organizers and participants in the assembly not to go beyond the scope of the peaceful assembly.