Mixail Saakaşvilinin saxlanma şəraiti ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Xalq Müdafiəçisi Aparatı artıq bir neçə dəfə N12 cəzaçəkmə müəssisəsinə yerləşdirilmiş Gürcüstanın üçüncü prezidenti Mixail Saakaşvilini ziyarət etmişdir. Onun sağlamlıq vəziyyətini və cəzaçəkmə müəssisəsindəki şəraiti ətraflı şəkildə müşahidə edirik. Penitensiar sistemin rəhbərliyi ilə, habelə məhkumun razılığı ilə sağlamlıq vəziyyəti ilə əlaqədar - tibb işçiləri ilə sıx ünsiyyətimiz var.
Qeyd etmək lazımdır ki, üçüncü prezidentin yaşayış şərtlərinin təmin edilməsi ilə bağlı indiyə qədər heç bir pozuntu qeydə alınmamışdır, həmçinin cəzaçəkmə müəssisəsinin tibb işçiləri tərəfindən ona lazımi diqqət göstərilir.
Eyni zamanda, Xalq Müdafiəçisi Xüsusi Penitensiar Xidmətin Mixail Saakaşvilinin səhhəti (qan təzyiqi, nəbzi, saturasya, qlükoza) və digər şəxsi məlumatları (onun aldığı əşyalar) haqqında yaydığı məlumatlara cavab verir. Ölkənin üçüncü prezidentinin sağlamlığı ilə bağlı ictimai marağın yüksək olduğu aydın olsa da, agentlik ictimaiyyəti yalnız ağlabatan həddə məlumatlandırmaq öhdəçiliyinə malikdir. Sağlamlıq məlumatları xüsusi bir məlumat kateqoriyasına aiddir və şəxsin icazəsi olmadan ətraflı şəkildə açıqlanması bir tərəfdən qanun pozuntusu riski yaradır, digər tərəfdən- məhkumun cəzaçəkmə sisteminə, o cümlədən tibb işçilərinə inamsızlığının artmasına kömək edə bilər.
Penitensiar xidmətin və ya yüksək rütbəli siyasi məmurların bu cür açıqlamalar verməsi, aclıq edən məhbusun da tibbi yardım almaqdan imtina etməsi ilə bağlı əlavə risk yaradır. Bu səbəbdən, məhkumu daha ağır bir şəkildə aclığa məcbur edən və təqsirləndirilən / məhkumun sağlamlıq vəziyyətini daha da ağırlaşdıran hər hansı bir ifadəni mənfi qiymətləndiririk.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı Gürcüstanın üçüncü Prezidentinin hüquqi vəziyyətini izləməyə davam edəcək və vaxtaşırı ictimaiyyətə müvafiq məlumatlar təqdim edəcək.

The Public Defender's Office has visited the third President of Georgia, Mikheil Saakashvili, who is placed in Penitentiary Establishment No. 12, several times. We have been observing in detail the state of his health and conditions in the penitentiary establishment. We have intensive communication with the administration of the penitentiary system, as well as medical personnel, regarding Saakashvili’s health condition, with the consent of the latter.
It should be noted that no breaches have been reported so far in terms of provision of living conditions for the third President; adequate attention is paid to him by the medical staff of the penitentiary facility.
At the same time, the Public Defender of Georgia would like to respond to the information spread by the Special Penitentiary Service about Mikheil Saakashvili's health condition (blood pressure, pulse, saturation, glucose) and other personal data (items purchased by him). While it is clear that there is a high public interest in the health condition of the third President of the country, the agency has an obligation to inform the public only within reasonable limits. Health-related information belongs to special category data and its disclosure in detail, without the permission of the person concerned, poses a risk of violation of the law on the one hand and may contribute to the prisoner’s distrust towards the penitentiary system on the other hand, including towards the medical personnel.
The issuance of such statements by the Penitentiary Service or high political officials poses an additional risk that the prisoner, who is on a hunger strike, may also refuse to receive medical care. Therefore, we negatively evaluate any statement that pushes the prisoner to resort to a more severe form of hunger strike and further aggravates his health condition.
The Public Defender's Office will continue to monitor the rights situation of the third President of Georgia and will periodically provide information to the public.