Mədənçilərin ölümü ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
2022-ci il yanvarın 30-na keçən gecə Mindel mədənində baş vermiş partlayış nəticəsində 9 nəfər xəsarət alıb. Onlardan biri xəstəxanaya aparıldıqdan sonra dünyasını dəyişib. Xalq müdafiəçisi baş vermiş hadisə ilə bağlı dərin hüznlə kədərləndiyini bildirir, mərhumun ailəsinə başsağlığı verir və yaralananların tezliklə sağalmasını arzulayır.
Yayılan məlumata görə, Daxili İşlər Nazirliyində mədən, tikinti və ya digər işlərin görülməsi zamanı təhlükəsizlik qaydalarını pozma maddəsi ilə cinayət işi başlanıb. Əmək müfəttişliyi də araşdırmalara başlayıb.
Təəssüf ki, dünənki fakt Tkibuli mədənlərində işçilərin xəsarət alması və ölməsi ilə bağlı ilk hadisə deyil. Əvvəlki illərdə orada baş verən qəzalarda xeyli insan həyatını itirmişdi.
Xalq Müdafiəçisi gələcəkdə oxşar halların baş verməməsi üçün Gürcüstanın Daxili İşlər və Əmək Nazirliyini hadisəyə vaxtında və effektiv reaksiya verməyə, o cümlədən faciənin səbəblərini müəyyən etməyə çağırır. O, həmçinin Əmək Müfəttişliyinə müraciət edir - cari yoxlama çərçivəsində bütün pozuntuları və riskləri müəyyən etmək və onların aradan qaldırılması üçün bütün qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş rıçaqlardan istifadə etmək lazımdır.
Eyni zamanda, Xalq Müdafiəçisi mövcud qanun pozuntularının vaxtında aşkar edilməsi və aradan qaldırılması üçün Tkibulidə və digər yüksək riskli obyektlərdə sistemli yoxlamaların aparılmasını vacib hesab edir.

Public Defender’s Statement on Miner’s Death
On the night of January 30, 2022, 9 people were injured in an explosion in the Mindeli mine. One of them died after being taken to hospital. The Public Defender expresses her deep sorrow over the incident, offers her condolences to the family of the deceased and wishes the injured a speedy recovery.
According to the reports, the Ministry of Internal Affairs launched a criminal investigation under the article pertaining to the violation of safety rules during mining, construction or other work. The Labour Inspectorate also launched an examination of the case.
Unfortunately, the above was not the first case of injury and death of the employees of Tkibuli mines. A number of people lost their lives in accidents in previous years.
The Public Defender calls on the Ministry of Internal Affairs and the Labour Inspectorate to respond to the incident in a timely and effective manner, including by identifying the causes of the tragedy, in order to avoid similar cases in the future. The Public Defender also calls on the Labour Inspectorate to identify all the violations and risks within the framework of the current inspection and to use all legal levers to remedy them.
At the same time, the Public Defender considers it important to conduct systematic inspections in Tkibuli and other high-risk facilities in order to timely identify and eliminate violations.