Mixail Saakaşvilinin kliniki idarəetmə prosesinə ekspertlərin cəlb edilməsi ilə bağlı Səhiyyə Nazirliyinin xahişi ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
22 noyabr 2021-ci il tarixində Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərdən olan məcburi köçkünlər, əmək, səhiyyə və sosial məsələlər üzrə naziri Xalq Müdafiəçisinə müraciət edərək, Mixail Saakaşvilinin kliniki idarəetmə prosesində məsləhətləşmələr aparmaq və alternativ rəyi dinləmək üçün Xalq Müdafiəçisi tərəfindən dəvət olunmuş ekspertlərin cəlb edilməsini xahiş etdi.
Xalq Müdafiəçisi aydınlaşdırır ki, onun yaratdığı ekspertlər qrupu ilkin tərkibi və mandatı ilə dəyişməz olaraq fəaliyyətini davam etdirir. Çox profilli ekspertlər/mütəxəssislər qrupunun funksiyası Mixail Saakaşviliyə göstərilən tibbi xidmətləri yoxlamaq və nəticə/rəyləri Xalq Müdafiəçisinə təqdim etməkdir.
Qeyd edək ki, məhbusun sağlamlığının idarə olunması Xalq Müdafiəçisinin və onun dəvət etdiyi ekspertlərin səlahiyyətlərinə aid deyil. Bununla belə, Xalq Müdafiəçisi səhiyyə nazirinin müraciətini nəzərə alacaq və vaxtaşırı olaraq ekspertlər qrupunun rəy və tövsiyələrini qondarma qurumlarla ikinci rəy bildirmək üçün tam şəkildə bölüşəcək.
Yaxın vaxtlarda Xalq Müdafiəçisinin ekspert qrupunun Qori Hərbi Hospitalına səfəri baş tutacaq.
İctimaiyyətin nəzərinə çatdırırıq ki, Mixail Saakaşvilinin yerləşdirilməsi şərtləri və görülən təhlükəsizlik tədbirləri artıq 20 noyabr 2021-ci il tarixində Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri tərəfindən yoxlanılıb. İlkin yoxlama əsasında müəyyən məsələlər müəyyən edilib (gəzinti zonasında və pəncərələrdə problemlər qeyd olunub, tibbi manipulyasiyalar zamanı təhlükəsizlik işçiləri müşahidə olunub, video çəkiliş aparılıb), bununla bağlı müvafiq orqanlar ilə ani əlaqə saxlanılıb. Bir epizodda çəkilmiş videoçəkilişin qanunauyğunluğunu öyrənmək məqsədilə artıq Xalq Müdafiəçisi Aparatı Dövlət Müfəttişliyinə müraciət edib. Xalq müdafiəçisinin nümayəndələrinə Penitensiar Xidmətin nümayəndələri tərəfindən şəraitlə bağlı qeyd olunan məsələlərin cavablandırılması ilə bağlı müraciət daxil olub ki, onların da nəticəsi ağlabatan müddətdə yoxlanılacaq.

Public Defender’s Statement on Involvement of Experts in Mikheil Saakashvili's Clinical Management Process at the Request of Ministry of Health
On November 22, 2021, the Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia addressed the Public Defender and requested the involvement of experts invited by the Public Defender in Mikheil Saakashvili’s clinical management process for consultation and alternative opinion.
The Public Defender clarifies that the group of experts created by her continues its activities with its initial mandate and composition. The function of the multi-profile group of experts/specialists is to examine the medical services provided to Mikheil Saakashvili and to submit reports/opinions to the Public Defender.
It should be noted that the management of the prisoner's health does not fall within the mandate of the Public Defender or the experts invited by her. However, the Public Defender will take into account the request of the Minister of Health and will periodically, fully share the reports and recommendations of the group of experts with the Ministry for the so-called second opinion.
The group of experts will pay a visit to the Gori Military Hospital in the near future.
We would like to inform the public that the security measures and conditions of the facility where Mikheil Saakashvili is placed were checked by the Public Defender's representatives on November 20, 2021. The initial inspection revealed certain issues (problems with the walking area and windows, video recording, observation of part of medical manipulations by security guards). In connection with the above, we had instant communication with the relevant authorities. In order to study the legality of the video recording in one episode, the Public Defender's Office has already applied to the State Inspector's Office. With regard to conditions, the Public Defender's representatives were promised by representatives of the Penitentiary Service to respond to the problems identified, the results of which will also be checked within a reasonable time.