İoseb Qoqaşvilinin işi ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Xalq Müdafiəçisi xüsusi ictimai marağı nəzərə alaraq, İoseb Qoqaşvilinin işi üzrə davam edən araşdırmanın nəticələri barədə ictimaiyyəti məlumatlandırır.
İoseb Qoqaşvili və vəkilləri 2022-ci il avqustun 11-də 12 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində edilən təhdidlərlə bağlı açıqlama veriblər. Onların məlumatına görə, Qoqaşvili daxili işlər naziri ilə mobil telefonla danışarkən vanna otağında hədələnib.
Təqsirləndirilən şəxs Xalq Müdafiəçisinin nümayəndəsi ilə şəxsi müsahibəsi zamanı qeyd olunan məlumatı təsdiqləyib və cinayət əməlinin həyata keçirilməsinin konkret müddətlərini 28 iyul - 5 avqust 2022-ci ili göstərmişdir. Xalq Müdafiəçisi araşdırmaya başlamaq üçün Xüsusi İstintaq Xidmətinə zəng vurub və həmin gün 12 saylı müəssisənin müvafiq perimetrindəki videokameraların qeydlərinin arxivə götürülməsini istəyib.
Xüsusi Penitensiar Xidmətdən 23 avqust 2022-ci il tarixli məktubda qeyd olunub ki, qeyd olunan tarixlərdə 12 saylı Cəzaçəkməəssisəsində səsyazma aparatlarının sıradan çıxmışdı və bu səbəbdən də Xalq Müdafiəçisinin Aparatınaın video çəkilişlərin arxivləşdirilməsi ilə bağlı tələbi yerinə yetirilə bilmədi.
Xalq Müdafiəçisi hesab edir ki, Xüsusi Penitensiar Xidmətin cavabının etibarlılığı müəyyən suallar yaradır və eyni zamanda, 24 saat elektron nəzarətdə olmalı olan məhkumun fiziki təhlükəsizliyinin qorunmasını sual altına qoyur. Eyni zamanda qeyd etmək yerinə düşər ki, Xalq Müdafiəçisi Aparatı geniş ərazini (İoseb Qoqaşvilinin hərəkət marşrutu, hücrə, ümumi məkan, dəhliz müəyyən tarixlərdə) əhatə edən videokamera yazılarının arxivləşdirilməsini xahiş edib. Alınan cavabdan belə görünür ki, 12 saylı müəssisənin videomüşahidə sisteminin böyük bir hissəsi faktiki olaraq işləmir ki, bu da cəzaçəkmə müəssisəsinin idarə edilməsinin səmərəliliyini və məhkumların təhlükəsizliyini şübhə altına alır.
Müvafiq olaraq, Xalq Müdafiəçisi Xüsusi İstintaq Xidmətini qeyd olunan müddətdə N12 obyektində videokameraların nasazlığının səbəblərini öyrənməyə çağırır ki, kameraların süni şəkildə zədələnməsi və ya müvafiq qeydlərin silinməsi ilə bağlı şübhələri istisna onunsun və ya təsdiqlənsin.
Burada ictimaiyyətin nəzərinə çatdırırıq ki, İoseb Qoqaşviliyə qarşı işin materiallarını tam öyrənmək üçün Xalq Müdafiəçisi Gürcüstanın Baş Prokurorluğuna müstəsna qəbulla bağlı müraciət edib. Təəssüflər olsun ki, Baş Prokurorluğun 23 avqust 2022-ci il tarixli 13/53158 saylı məktubu ilə Xalq müdafiəçisi idarəsinə materiallarla tanış olmaqdan imtina edilib. Belə ki, Müdafiə tərəfinin təqdim etdiyi materiallarla tanışlıq nəticəsində Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən müvafiq hüquqi tədbirlər görüləcək.

Considering the high public interest, the Public Defender would like to inform the public about the results of examination of the case of Ioseb Gogashvili.
Ioseb Gogashvili and his lawyers made a statement on August 11, 2022 regarding the threats made in Penitentiary Establishment No. 12. According to them, Gogashvili was threatened in the bathroom while talking to the Minister of Internal Affairs on a cell phone.
The defendant confirmed the mentioned information during a personal interview with the representative of the Public Defender and indicated the specific time periods of the criminal acts from July 28 to August 5, 2022. The Public Defender called on the Special Investigation Service to launch an investigation and on the same day requested to archive the recordings of the cameras installed on the relevant perimeter of Penitentiary Establishment No. 12.
In a letter of 23 August 2022, the Special Penitentiary Service informed the Public Defender’s Office that on the dates indicated, the recording devices were out of order in Penitentiary Establishment No. 12, which is why the request of the Public Defender’s Office regarding the archiving of video recordings could not be fulfilled.
The Public Defender believes that the reliability of the above response of the Special Penitentiary Service raises certain questions and, at the same time, calls into question the protection of physical safety of the prisoner, who should have been under electronic surveillance for 24 hours. At the same time, it is worth noting that the Public Defender's Office requested the archiving of the recordings of the cameras covering quite a large area (Ioseb Gogashvili's movement route, cell, shared space and corridor). According to the response received, a large part of the video surveillance recording system of Establishment No. 12 is not functioning, which calls into question the effectiveness of the management of the penitentiary establishment and the safety of prisoners.
Accordingly, the Public Defender calls on the Special Investigation Service to study, within the framework of the investigation, the reasons for the malfunctioning of cameras during the above-mentioned period, in order to rule out or confirm the suspicion that the cameras were artificially damaged or the relevant records were deleted.
We would also like to inform the public that in order to fully study the materials of the case of Ioseb Gogashvili, the Public Defender applied to the Prosecutor General of Georgia and requested exceptional access to the case materials. Unfortunately, by letter No. 13/53158 of 23 August 2022, the request was rejected. Thus, the Public Defender’s Office will have appropriate legal reaction after receiving the case materials from the defence.