5-6 İyul hadisələrinin təşkilatçılarının hərəkətlərinin istintaqı ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
12 iyul 2021-ci il tarixi vəziyyətiylə Tbilisidə 5 və 6 iyul tarixlərində baş verən şiddətli, nifrət motivli cinayətləri təşkil etdiyinə görə Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyi və Baş Prokurorluğu tərəfindən heç kim cinayət işinə cəlb olunmamışdır. Üstəlik, şəxslərin zorakılıq üzündən tutulması barədə xəbərlərə əlavə olaraq, ictimaiyyət Daxili İşlər Nazirliyinin inkişaflarda qrup zorakılığının təşkil edilməsi əlamətlərini görüb görmədiyi barədə hələ də tam məlumata malik deyil.
Daxili İşlər Nazirliyinin 5-6 İyul hadisələri ilə əlaqədar verdiyi açıqlamalar göstərir ki, istintaq yalnız jurnalistin peşə fəaliyyətinə zorakılıq təhdidiylə qanunsuz maneə törətmə faktları, zorakılıq və zorakılıq təhdidləriylə təqib, qrup zorakılığı və qəsdən başqalarının əmlakına zərər ilə əlaqədar aparılır. Lakin, istintaq orqanlarının bu zorakı hadisələrin mümkün təşkilini araşdırıb araşdırmadığı barədə bir şey deyilmir.
5-6 İyul hadisələrindən əvvəl, konkret şəxslər tərəfindən zorakılığa çağırılan və bu məqsədlə cəmiyyətdəki müəyyən qrupların səfərbər olunmasına çağırışlar edildi. Ruhanilər də daxil olmaqla birbaşa 5-6 iyul tarixlərində çoxsaylı zorakılıq çağırışları edildi.
Qrup şiddəti nəzərdə tutulsa da, Daxili İşlər Nazirliyi zorakılığın qarşısını almaq üçün təsirli profilaktik tədbirlər görməyib və cinayət faktlarına hələ tam və adekvat cavab verməyib.
5-6 iyul 2021-ci il tarixlərində zorakı qrupların koordinasiyalı şəkildə necə hərəkət etdiyini, ayrı-ayrı şəxslərin yerlərini bildiyini və təşkilatçılardan zorakı qrupları idarə edə biləcəkləri (dayandırmaq və ya müəyyən bir istiqamətdə hərəkət etmək) barədə müxtəlif çağırışları eşitdik.
Şiddətli hadisələrin miqyası, hərəkətlərin şiddəti və şiddəti, qrup zorakılığının mahiyyəti, konkret şəxslərin çağırışları, təsirlənmiş vətəndaşların və cinayətkarların sayı mütəşəkkil qrup zorakılığının əlamətlərinin olduğunu açıq şəkildə göstərir. Buna görə, istintaq digər maddələrlə birlikdə Cinayət Məcəlləsinin 225-ci maddəsinin şiddət, soyğunçuluq, başqasının əmlakına ziyan vurulması və ya məhv edilməsi ilə müşayiət olunan qrup hərəkətinin təşkili və ya rəhbərliyini əhatə edən birinci hissəsi ilə davam etdirilməlidir.
Daxili İşlər Nazirliyini və Prokurorluğu, ən qısa müddətdə, prioritet olaraq, iddia edilən zorakı qrupların hərəkətlərinin əsas günahkarlarını müəyyənləşdirməyə və onlara qarşı cinayət işi başlatmağa çağırırıq. İstintaqın gedişi barədə ictimaiyyəti proaktiv şəkildə məlumatlandırın.
Həmçinin, Xalq Müdafiəçisi, Daxili İşlər Nazirliyini, 5-6 İyulda baş verən şiddətli hücumların qurbanlarından biri olan TV Pirveli'nin operatoru Aleksandr Laşkaravanın ölümü ilə əlaqədar təsirli bir araşdırma aparmağa və Aleksandr Laşkarava'nın bədən xəsarətləri, psixoloji-emosiyonal streslə ortaya çixan nəticə arasındakı əlaqəyi müəyyən etməyə çağırır.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı 5 və 6 iyul hadisələri ilə bağlı istintaqı izləməyə davam edəcək, Daxili İşlər Nazirliyinin hərəkətlərini daha da təhlil edəcək və qiymətləndirmənin nəticələrini ictimaiyyətə təqdim edəcəkdir.

Public Defender’s Statement on Investigation of Actions of Organizers of July 5-6 events
As of July 12, 2021, no criminal proceedings have been launched against any person by the Ministry of Internal Affairs or the Prosecutor General's Office of Georgia for organizing violent, hate crimes that took place on July 5 and 6 in Tbilisi. Moreover, except for the reports about the arrests of certain individuals for violence, the public still does not have full information on whether the Ministry of Internal Affairs sees signs of organized group violence in the recent developments.
The statements issued by the Ministry of Internal Affairs regarding the events of July 5-6 show that the investigation is ongoing only into illegal interference with the journalist's professional activities, persecution of people with the use of violence and threats of violence, group violence and intentional damage to other people's property. However, nothing is said about whether the investigative agencies are investigating the possible organization of these violent events.
The events of July 5-6 were preceded by the public calls for violence by specific individuals and the mobilization of certain groups in society for this purpose. Numerous calls for violence were made on July 5-6 as well, including by the clergy.
Although group violence could be foreseen, the Ministry of Internal Affairs did not take effective preventive measures to prevent violence, neither has it responded fully or adequately to the criminal facts so far.
On July 5-6, 2021, we saw how violent groups moved in a coordinated manner, we saw that they were informed about various locations of individuals and we heard various statements by organizers that they could control the violent groups (stop or move them in a certain direction).
The scale of the violent events, the intensity and severity of the actions, the nature of the group violence, the calls of specific individuals, the number of affected citizens and offenders are clearly possible signs of organized group violence. Accordingly, the investigation, along with other articles, should be continued under the first part of Article 225 of the Criminal Code, which pertains to the organization or leadership of a group action that involves violence, raid, damage or destruction of property, etc.
We call on the Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor's Office to identify the main persons responsible for the actions of the alleged violent groups as soon as possible, as a matter of priority, and to launch criminal proceedings against them, as well as to proactively inform the public about the progress of the investigation.
The Public Defender also calls on the Ministry of Internal Affairs to conduct an effective investigation into the death of TV Pirveli cameraman Alexandre Lashkarava, who was one of the victims of the July 5-6 violent attacks, and to establish a causal link between his bodily injuries and the fatal result.
The Public Defender’s Office will continue to monitor the investigation into the events of 5 and 6 July, further analyze the actions of the Ministry of Internal Affairs and present the results of the assessment to the public.