Blogger və jurnalist Uça Abaşidzenin həbsi ilə bağlı Xalq Müdafiəçisi Aparatının bəyanatı
Xalq Müdafiəçisi Aparatı blogger və hərbi jurnalist Uça Abaşidze ilə bağlı cari hadisələri, onun evində bir neçə saatlıq axtarış aparılması və sonradan həbs olunması faktını izləyir.
Hazırkı mərhələdə Xalq Müdafiəçisinin nümayəndəsi məhbusla görüşmək üçün Tbilisidəki müvəqqəti saxlama təcridxanasına gedir. Bundan əlavə, aparat istintaq orqanını Uça Abaşidzenin vəkillərinə onların himayəsində olan şəxslə dərhal görüşmək imkanı verməyə çağırır.
Baş verənlərlə bağlı Xalq Müdafiəçisi Aparatının reaksiyası ilə bağlı dolğun məlumatı ictimaiyyətə çatdıracağıq.
Təəssüflər olsun ki, hal-hazırda Xalq Müdafiəçisi Gürcüstanda yoxdur, baxmayaraq ki, onun nümayəndələri bütün gün ərzində saxlanılanların yerini müəyyənləşdirir, saxlanılan şəxslərlə görüşürlər və onların fiziki vəziyyətini və saxlanma şəraitini öyrənirlər.
Aparat 24 saat işləyir və heç bir hüquq pozuntusunun cavabsız qalmaması üçün bütün komanda səfərbər olunub.
Nəzərinizə çatdırırıq ki, hüquq pozuntuları ilə bağlı məlumat vermək üçün İctimai Müdafiə İdarəsinin 14 81 qaynar xətti 24 saat işləyir.

Statement of Public Defender’s Office on Blogger and Journalist Ucha Abashidze’s Arrest
The Public Defender’s Office is monitoring the ongoing developments relating to the blogger and military journalist Ucha Abashidze, the several-hour search of his house and his subsequent arrest.
At this stage, a Public Defender's representative is going to the Tbilisi temporary detention center to meet the detainee. In addition, the Office calls on the investigative agency to immediately give Ucha Abashidze’s lawyers the opportunity to meet with the person under their defence.
We will provide the public with complete information about the response of the Public Defender's Office regarding the ongoing events.
Unfortunately, at the moment, the Public Defender is not present in Georgia, although his representatives have been establishing the location of the detainees throughout the day and meeting with the detained persons to get information about their physical state and detention conditions.
The Office works 24 hours a day and the entire team is mobilized so that no violation of rights remains without a response.
We remind you that the hotline of the Public Defender's Office - 14 81 - works 24 hours a day to receive messages about rights violations.