Xalq müdafiəçisi istintaq orqanlarını son vaxtlar iddia edilən həddindən artıq güc və düzgün olmayan rəftarla bağlı qanuni tədbirlər görməyə çağırır
Xalq Müdafiəçisi vaxtaşırı mitinqlərdə həbs edilmiş şəxslərə baş çəkmənin nəticələri, o cümlədən həddindən artıq güc tətbiq edilməsi və düzgün rəftar edilməməsi barədə məlumatları ictimaiyyətə təqdim edir.
Bu dəfə müxalifətin siyasi liderlərinə, partiya üzvlərinə, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələrinə, KİV nümayəndələrinə və mitinq iştirakçılarına qarşı zorakılıq hərəkətləri faktları ilə bağlı ictimaiyyətə media tərəfindən tanınan əlavə məlumat vermək istərdik.
Bir sıra oxşar faktlarla bağlı Baş Prokurorluq tərəfindən müvafiq istintaq-əməliyyat orqanlarına - Xüsusi İstintaq Xidmətinə, Baş Prokurorluğa, Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət edilib.
Xüsusən də, Xalq Müdafiəçisi Aparatı istintaq orqanlarına müraciət edərək, vaxtında və effektiv cavab tədbirlərinin görülməsi üçün Levan Xabeişvili, Sofo Caparidze, Aleko Elisaşvili, Gia Caparidze, Giorgi Mumladze, Boris Chele Kurua, Nodar Çaçanidze, Dimitri Çikovani, Bayker Laşa Qvinianidze, DJ Giorgi Şengelia, fəal Anna Subelianinin atası, ABŞ və Gürcüstan vətəndaşı Teodor Conas, müəllim Lado Abxazavaya qarşı zorakılıq faktları üzrə mülki; Həmçinin, “Publica”nın jurnalisti Aleksandre Keşelaşvili və həmin KİV-in jurnalistləri, “Tabula”nın jurnalisti Giorgi Badridze, “Apreli”nin jurnalisti Giorgi Basxajauli, “TV First” televiziya şirkəti və həmin teleşirkətin çəkiliş qrupunun fəaliyyəti, İnkişaf İnstitutunun (IDFI) icraçı direktoru Giorgi Klidiaşviliyə və "Formula"nın çəkiliş qrupuna hücum faktları ilə bağlı "Məlumat azadlığı"; Həmçinin, mayın 13-də və ondan əvvəlki günlərdə, mayın 13-də və ondan əvvəlki günlərdə zorakılıq hərəkətləri, o cümlədən Leonidze küçəsində vətəndaşa qarşı zorakılıq halları, Qəhrəmanlar meydanında bir qrup gəncə hücumu əks etdirən çoxsaylı videogörüntülərdə.
Qeyd edək ki, müxalifət partiyalarının nümayəndələrinə, jurnalistlərə və mitinq iştirakçılarına qarşı hücumlar faktlarında insanların konstitusiya və beynəlxalq aktlarla təmin edilmiş fərdi hüquqlarına qəti şəkildə zidd olan siyasi, fəallıq və fikir zəminində insanların təqib edilməsi əlamətləri, o cümlədən demokratik cəmiyyətin və hüquqi dövlətin əsas prinsipləri var.
Xalq müdafiəçisi istintaq orqanlarını mümkün qədər tez bütün iddia edilən günahkarların məsuliyyətini müəyyən etməyə və həm qanunu pozan polisləri, həm də zorakılıq edən şəxsləri və ya qrupları, onların təşkilatçılarını və/və ya müəyyən etmək üçün müvafiq qanuni tədbirlər görməyə çağırır. təhrikçilər. Burada Xalq Müdafiəçisi qəti şəkildə hesab edir ki, istintaq orqanları müxtəlif baxışlarına, peşə fəaliyyətlərinə və ya siyasi mövqelərinə görə təqiblərlə bağlı qeyd olunan nalayiq hərəkətlərin motivini nəzərdən qaçırmamalıdırlar.

Public Defender Calls on Investigative Agencies to Take Legal Measures in Response to Recent Cases of Alleged Excessive Use of Force and Ill-treatment
The Public Defender periodically presents information to the public about the results of visits made to the persons arrested at the rallies, including information about alleged ill-treatment and use of excessive force against them.
This time, we would like to provide aditional information about the actions taken in response to the violent incidents against opposition political leaders, members of parties, representatives of non-governmental organizations, media outlets and protesters, which were covered by the media.
The Public Defender’s Office has responded to a number of similar cases and addressed the relevant investigative agencies - the Special Investigation Service, the Prosecutor's Office, the Ministry of Internal Affairs.
In particular, the Office urged the investigative agencies to implement a timely and effective response to the violence carried out against Levan Khabeishvili, Sopo Japaridze, Aleko Elisashvili, Gia Japaridze, Giorgi Mumladze, Boris Chele Kurua, Nodar Chachanidze, Dimitri Chikovani, biker Lasha Gvinianidze, DJ Giorgi Shengelia, civil activist Ana Subeliani’s father, US and Georgian citizen Theodore Jonas and teacher Lado Abkhazava; as well as Publica journalist Aleksandre Keshelashvili and other journalists of the same media, Tabula journalist Giorgi Badridze, Aprili journalist Giorgi Baskhajauli, interference with the activities of TV Pirveli crew, assault on IDFI Executive Director Giorgi Klidiashvili and Formula TV crew; the violent incidents shown in a number of video footage on May 13 and the previous days, including the violence against a citizen on Leonidze Street, the attack on a group of young people in Heroes' Square.
It should be noted that the attacks on representatives of opposition parties, journalists and participants in the rally show signs of persecution on the grounds of political views, activity and opinion, which categorically contradicts the individual rights of a person guaranteed by the constitution and international acts, as well as the basic principles of a democratic society and the rule of law.
The Public Defender calls on the investigative agencies, as soon as possible, to identify the responsibility of all the alleged perpetrators and to take appropriate legal measures in order to identify both law-breaking police officers and violent individuals/groups, their organizers and/or instigators. At the same time, the Public Defender definitely believes that the investigation agencies should not ignore the motive of the mentioned improper actions, which is related to the persecution on the grounds of dissent, professional activities and political opinions.