Gürcüstan Parlamentinin 29 iyun 2020-ci il tarixli qərarı haqqında Gürcüstanın xalq müdafiəçisinin bəyanatı
9 iyul 2020-ci il tarixində Gürcüstan Parlamentinin Gürcüstanın xalq müdafiəçisi Hesabatına dair “2019-cu ildə Gürcüstanda İnsan Hüquqları və Azadlıqlarının Qorunmasının Vəziyyəti haqqında” Qərarı qüvvəyə mindi. Gürcüstan Parlamenti qərarla dövlət qurumlarına cari ilin mart ayında dərc olunmuş Parlament Hesabatında verilmiş bəzi tövsiyələrin yerinə yetirilməsini tapşırdı.
Gürcüstan Parlamenti xalq müdafiəçisinin tövsiyələrinin 80%-ni bölüşdü (bunların təxminən 7% -i isə qismən paylaşılır). Tövsiyələrimizin qətnamədə əks olunması tövsiyələrin həyata keçirilməsi üçün birbaşa ilkin şərt deyil. Parlament tərəfindən tapşırıqların verilməsi, xalq müdafiəçisi tərəfindən verilən tövsiyələrin icrasını parlament nəzarəti altına qoyur və bu, təbii olaraq onların yerinə yetirilmə ehtimalını artırır.
Bir tendensiya olaraq, Gürcüstan Parlamenti tərəfindən paylaşılmayan tövsiyələrin əsas hissəsinin məqsədi evsizlərin və LGBT + cəmiyyətinin hüquqi statusunun yaxşılaşdırılmasına, cinsi və reproduktiv sağlamlıq və hüquqlar mövzusunda təhsil verilməsinə, məktəb şagirdlərinin dini təlqinlərdən qorunması qorunmasına və s. yönəldiyini söyləmək olar. Qətnamədə xalq müdafiəçisinin hüquq-mühafizə orqanlarını yüksək dərəcədə şəffaflığı təmin etməyə çağıran tövsiyələri də əks olunmayıb. Məsələn, hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşlarının xüsusi əməliyyatlarda iştirak edən sinə kameraları ilə təchiz edilməsi, saxlanılan şəxs, şahid və görüşə könüllü dəvət olunan şəxsin iştirakı lazım olan bütün yerlərdə polis şöbələrində, idarə və bölmələrdə müşahidə kameralarının quraşdırılması və s.
Gürcüstanın xalq müdafiəçisi 2019-cu il parlament hesabatında Gürcüstan Parlamentinə 35 təklif ünvanladı. Təkliflərin Gürcüstan Parlamenti ilə paylaşılmasını müzakirə etmək üçün Parlamentin qərarına uyğun olaraq vaxtında işçi qrupunun yaradılması vacibdir.
Xalq müdafiəçisi Gürcüstan Parlamentini verdiyi tapşırıqların icrasına nəzarət prosesində parlament nəzarəti mexanizmlərini gücləndirməyə çağırır və öz növbəsində parlament tərəfindən verilmiş tapşırıqların tam yerinə yetirilməsi üçün dövlət qurumları ilə bütün formatlarda əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirir.

Public Defender’s Statement on Resolution of Parliament of 29 June 2020
The resolution of the Parliament of Georgia relating to the 2019 report of the Public Defender of Georgia on the situation of human rights and freedoms took effect on July 9, 2020. According to the resolution, the Parliament of Georgia instructed the state agencies of Georgia to implement certain recommendations offered in the parliamentary report published in March.
The Parliament of Georgia endorsed 80% of the Public Defender's recommendations (7% of them have been partially endorsed). The reflection of our recommendations in the resolution is not an aimmedaite precondition for their implementation. The assignment of tasks by the Parliament subjects the implementation of Public Defender's recommendations to the parliamentary oversight, which naturally increases the probability of their implementation.
The main part of the recommendations not endorsed by the Parliament of Georgia were aimed at improving the rights situation of homeless persons and LGBT+ community, education on sexual and reproductive health and rights, protection of schoolchildren from religious indoctrination, etc. The resolution also did not endorse the recommendations, which calls on the law enforcement agencies to ensure a high degree of transparency by equipping law enforcement officers participating in special operations with body cameras, installing CCTV cameras in police stations, divisions and departments, where detainees, witnesses and persons voluntrily interviewed are placed, etc.
The Public Defender of Georgia addressed the Parliament of Georgia with 35 proposals in the 2019 parliamentary report. It is important that a working group be set up in a timely manner in accordance with the Parliament's resolution to consider the above proposals.
The Public Defender calls on the Parliament of Georgia to strengthen the parliamentary oversight mechanisms in the process of monitoring the implementation of binding tasks issued by it. At the same time, the Public Defender expresses its readiness to cooperate with state agencies in all formats to fully implement the tasks issued by the Parliament.