Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin Beynəlxalq Homofobiya, Transfobiya və Bifobiya ilə Mübarizə Günü ilə bağlı bəyanatı
17 May zorakılığı pisləmək və LGBT+ insanlarla həmrəylik ifadə etmək məqsədi daşıyan Beynəlxalq Homofobiya, Transfobiya və Bifobiyaya qarşı Mübarizə Günüdür. Lakin LGBT+ insanlar və onların tərəfdarları zorakılıq riskləri və dövlətin qorunma təminatlarının olmaması səbəbindən illərdir bu günü açıq qeyd edə bilmirlər.
Ötən il Tiflis Qürur Həftəsi zamanı baş verən hadisələr, ifrat sağçı qrupların liderləri və digər üzvlərinin birbaşa və açıq şəkildə LGBT+ icmasının üzvlərinə qarşı zorakılığa və onların dəstəyinə çağırışları xüsusilə narahatedici idi. 2021-ci il iyulun 5-də, Ləyaqət Marşı günündə hüquq-mühafizə orqanları bu zorakı qrupların jurnalistlərə və hüquq müdafiəçilərinə qarşı genişmiqyaslı hücumunun qarşısını ala bilməyib, nəticədə bir sıra insanlar fiziki cəhətdən ağır xəsarət alıb.
İllər keçdikcə LGBT+ icmasının görünürlüyü artsa da, cəmiyyətdə ayrı-seçkilikçi yanaşmalar azalsa da, bu proses ardıcıl və düşünülmüş dövlət siyasəti ilə müşayiət olunmur. Bundan əlavə, dövlətin hüquqi fəaliyyətsizliyi LGBT+ insanlar arasında ictimai həyatın demək olar ki, bütün sahələrində bərabərsizliyi təşviq edir, onların həyat keyfiyyətini yaxşılaşdıra bilmir və onları zorakılıq və ayrı-seçkiliyə qarşı həssas edir.
Mühüm problem nifrət cinayətlərinin vaxtında, effektiv və məsuliyyətli araşdırılması məsələsidir. Dövlət hələ də nifrət cinayətləri ilə mübarizə üçün vahid strategiya hazırlamayıb və dövlətin homo/transfobik cinayətlərə reaksiyası hələ də səmərəlilik, vaxtında və qərəzsizlik standartlarına cavab vermir.
Xalq Müdafiəçisi bir daha aidiyyəti dövlət qurumlarını və ictimai xadimləri LGBT+ insanlara qarşı törədilmiş cinayətlərə qarşı effektiv qabaqlayıcı və reaktiv tədbirlər görməyə və bərabərlik mövzusunda ictimaiyyətin maarifləndirilməsinə kömək edəcək ictimai bəyanatlar verməyə çağırır.

Public Defender’s Statement on International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia
May 17 is International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia, which aims to condemn violence and express solidarity with LGBT+ people. However, LGBT+ people and their supporters have not been able to celebrate this day publicly for years due to the risks of violence and lack of state guarantees of protection.
The events developed last year during the Tbilisi Pride Week were particularly alarming, when the leaders and other members of the far-right groups directly and publicly called for violence against members of the LGBT+ community and their supporters. On July 5, 2021, when the March of Dignity was to be held, the law enforcement failed to prevent large-scale attacks on journalists and human rights activists by the above violent groups, resulting in a number of people being seriously injured.
Although the visibility of the LGBT+ community has increased over the years and the discriminatory attitudes in the society have decreased, this process is not accompanied by a consistent or thoughtful state policy. Moreover, the legal inaction of the State encourages inequality towards LGBT+ people in almost all areas of public life, fails to improve their quality of life and leaves them vulnerable to violence and discrimination.
An important challenge is timely, effective and accountable investigation of hate crimes. The State has not yet developed a unified strategy to combat hate crimes and its response to homo/transphobic crimes still fails to meet standards of effectiveness, timeliness and impartiality.
The Public Defender once again calls on the relevant state agencies and public figures to take effective preventive and reactive measures against alleged crimes targeting LGBT+ people and to make public statements that will help raise public awareness of equality.