Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi “Gürcü Arzusu” MPQ-nin sədrinin hədələyici bəyanatlarına cavab verdi
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi “Gürcü Arzusu” MPQ-nin sədri İrakli Kobaxidzenin Xalq Müdafiəçisinin və onun dəvət etdiyi həkimlərin mümkün məsuliyyətindən danışan bəyanatına, cavab verib. Bu ritorika hüquqi çərçivədən kənara çıxır, müstəqil konstitusiya qurumuna və onun ekspertlərinə hücum və qorxutmaq cəhdidir və insan hüquqları ilə bağlı milli və beynəlxalq öhdəliklərə ziddir.
“Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi haqqında” Üzvi Qanun Xalq Müdafiəçisinə ekspertiza fəaliyyətini həyata keçirmək üçün ekspert və mütəxəssisləri dəvət etmək səlahiyyəti verir. Bu səlahiyyətdən Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi 2021-ci il noyabrın 16-da istifadə edib və Mixail Saakaşvilinin tibbi xidmətlərini qiymətləndirmək üçün multidissiplinar ekspertlər qrupu yaradıb. Bundan sonra “Gürcü Arzusu” MPQ sədri bəzi mücərrəd səbəblərdən heç bir hüquqi arqument olmadan Xalq Müdafiəçisinin və ekspertlərin “gələcək mümkün məsuliyyətindən” danışmağa çalışır. Bu, Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələrinə/ekspertlərinə peşəkar baxışlarına görə təzyiq etmək cəhdidir ki, bu da həm Gürcüstan Konstitusiyasına, həm də beynəlxalq prinsiplərə ziddir.
Biz Birləşmiş Millətlər Təşkilatını, Avropa Şurasını, ATƏT/DTİHB-ni, Gürcüstanda akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəlikləri və ombudsmanı/Milli İnsan Hüquqları Assosiasiyasını bu məsələni araşdırmağa və öz mandatı çərçivəsində qiymətləndirməyə çağırırıq. Paris Prinsiplərinə (https://bit.ly/3HzC8NK) zidd olaraq, Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarına dair tövsiyəsi (https://bit.ly/3DuL1G1) və Venesiya prinsipləri (https://bit.ly/30ve39L) Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi mandatının həyata keçirilməsində maneələrlə üzləşir və gələcəkdə ekspertlərin Xalq Müdafiəçisi ilə əməkdaşlıqdan imtina etməsi riski var.
Qiymətləndirməni qısıtlı vaxtda hazırlamağı bacaran ixtisaslı və vicdanlı tibb mütəxəssislərinə bir daha təşəkkür etmək istəyirik. Biz də müvafiq peşə birliklərini onlara dəstək olmağa çağırırıq.

Public Defender Responds to Threatening Statements Made by Georgian Dream Chairman
The Public Defender of Georgia would like to respond to the statement made by Irakli Kobakhidze, Chairman of the Georgian Dream political movement of citizens, in which he speaks about the possible responsibility of the Public Defender and doctors invited by her. This rhetoric goes beyond the legal framework, represents an attempt to attack and intimidate an independent constitutional body and its experts, and contradicts national and international human rights obligations.
The Organic Law on the Public Defender of Georgia gives the Public Defender the authority to invite experts and specialists to perform expert activities. This very authority was used by the Public Defender of Georgia on November 16, 2021 and a multidisciplinary group of experts was set up to evaluate Mikheil Saakashvili's medical services. Since then, the Chairman of the Georgian Dream political movement has been referring to "possible future responsibility" of the Public Defender and the experts invited by her without any legal arguments, for some abstract reasons. The above represents an attempt to put pressure on representatives/experts of the Public Defender of Georgia due to expression of their professional views, which is contrary to both the Constitution of Georgia and international principles.
We call on the United Nations, Council of Europe, OSCE/ODIHR, diplomatic missions accredited in Georgia and ombuds/NHRI associations to study the above issue and assess it within their mandates. Contrary to the Paris Principles (https://bit.ly/3HzC8NK), the Recommendation of the Committee of Ministers on national human rights institutions (https://bit.ly/3DuL1G1) and the Venice Principles (https://bit.ly/30ve39L), the Public Defender of Georgia encounters obstacles in the implementation of her mandate, while experts may refuse to cooperate with the Public Defender in the future.
Once again, we would like to thank the qualified and conscientious medical professionals who managed to make an assessment in a short time. We also call on the relevant professional associations to support these persons.