Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Baldi Kanyonu ilə bağlı etiraza səslənir
Sakinlər və fəallar aylardır ki, Martvili Bələdiyyəsinin Baldı kəndi Kanyonu ilə bağlı dövlətin qəbul etdiyi qərarlara etiraz edir, onların arasında aksiya iştirakçıları Baldı Kanyonu kəndi yaxınlığında çadır qurublar.
Təəssüf ki, onsuz da gərgin olan vəziyyət son günlər son dərəcə gərginləşib. İyunun 11-i axşam saatlarında çadırda olan şəxslər silahlı şəxslərin hücumuna məruz qalıb. Hücum nəticəsində çadırda olan iki vətəndaş yaralanıb, onlardan biri çoxsaylı yaralar alıb və cərrahi müdaxilə tələb olunub. Vətəndaşların sözlərinə görə, hücum zamanı çadırda azyaşlılar da olub. Məlum olduğu kimi, hücum edənlər hazırda saxlanılır. Aksiya iştirakçılarının sözlərinə görə, hücum edənlər Baldi Kanyonu üçün planlaşdırılan layihənin icraçı şirkətinin tərəfdarları olub. Həmçinin iyunun 12-də aksiya iştirakçılarından birinin həbs olunması ilə bağlı məlumat yayılıb.
Xalq Müdafiəçisi Baldi kəndində baş verənlərdən narahatdır və hesab edir ki, hazırkı vəziyyət günü-gündən gərginləşir və təhlükəli xarakter alır. Beləliklə, dövlətin vəziyyəti yüngülləşdirmək üçün bütün təsirli addımları atması və böhrandan çıxış yolları tapması zəruridir; Buna nail olmaq üçün aksiya iştirakçıları ilə dialoq və vasitəçilikdən başqa alternativ yoxdur.
Martvili bələdiyyəsinin Baldi kəndindəki böhran vəziyyətini, eləcə də müzakirə olunan məsələnin özünün xüsusi əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstanın Ətraf Mühitin Mühafizəsi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin və Mühafizə olunan Təbiətlər Agentliyinin rəhbərlərini Gürcüstan Dövlətinin bütün mövcud resurslardan istifadə etməsi və yaxın günlərdə maraqlı ictimaiyyətlə görüşü təmin etmək, mümkün qədər əhalinin üstünlük verdiyi görüşün formatını nəzərdən keçirmək və etimada əsaslanan və nəticəyə yönəlmiş dialoqu təşviq etməyə çağırır.

Population and activists have been protesting the decisions made by the State regarding the canyon in the village of Balda, Martvili municipality, for months. Inter alia, the participants in the protest have pitched a tent near the canyon.
Unfortunately, the already tense situation has become extremely aggravated in recent days. On the evening of June 11, the people staying in the tent were attacked by armed men. As a result of the attack, two citizens in the tent were injured, one of whom received multiple wounds and underwent surgery. According to the citizens, minors were also in the tent at the time of the attack. As it is known, the attackers have been detained. According to the participants in the protest, the attackers were supporters of the company implementing the project related to the canyon. In addition, on June 12, information was spread about the arrest of one of the protesters.
The Public Defender is concerned about the events in the village of Balda and believes that the current situation is becoming more and more tense and dangerous day by day. Thus, it is necessary for the State to take all effective steps to ease the situation and find ways out of the crisis; To achieve the above, there is no alternative to dialogue and mediation with the participants in the protest.
Taking into account the crisis situation in the Balda village, as well as the special importance of the issue, the Public Defender of Georgia calls on the heads of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the Agency of Protected Areas of Georgia to use all available resources and ensure a meeting with the interested party in the coming days, consider the format of the meeting preferred by them and promote trust-based and results-oriented dialogue as much as possible.