Tsintsabadze qrupu işi üzrə Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin qərarlarının icra vəziyyəti ilə bağlı Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinə məlumat
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə Tsintsabadze qrupunun işlərinin icrasının vəziyyəti ilə bağlı növbəti məlumat təqdim edib.
Kommunikasiya Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin 2024-cü il mart qərarı və Gürcüstan hökumətinin Fəaliyyət Planı ilə səsləşir. Bu sənəd Tsintsabadze qrupunun işlərinin icrası üçün hökumətin gördüyü ümumi tədbirlərin qiymətləndirilməsini təqdim edir.
Rabitə zamanı aşağıdakı məsələlər müzakirə olunur:
• Xüsusi İstintaq Xidmətinin səlahiyyətlərinin təkmilləşdirilməsi zərurəti və aksiyalar zamanı hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən yol verildiyi iddia edilən qanun pozuntuları faktları üzrə aparılan araşdırmalar zamanı yol verilmiş nöqsanlar;
• Hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları ilə vətəndaşlar arasında qarşılıqlı əlaqələrin videoçəkilişi və polis müəssisələrində video çəkilişlərin təmin edilməsi ilə bağlı problemlər;
• Təqsirləndirilənlərə/məhkumlara qarşı iddia edilən pis rəftarın sənədləşdirilməsində çatışmazlıqlar;
• Məhbusların deeskalasiya otaqlarında yerləşdirilməsi təcrübəsi və normativ tənzimləmə ehtiyacı.
Kommunikasiyada hökumətə Tsintsabadze qrupunun işlərinin icrasını asanlaşdırmaq üçün tövsiyələr var.

Communication to CoE Committee of Ministers on Execution of ECHR Judgments in Tsintsabadze Group Cases
The Public Defender of Georgia submitted to the Committee of Ministers of the Council of Europe another communication on the execution of judgements relating to the cases of the Tsintsabadze Group.
The communication responds to the March 2024 decision of the Committee of Ministers of the Council of Europe and the Action Plan of the Government of Georgia. The document presents an assessment of the general measures taken by the Government to execute the cases of the Tsintsabadze Group.
• The need to improve the mandate of the Special Investigation Service and the shortcomings in the investigation ongoing into the cases of alleged violations committed by law enforcement officers during the protests;
• Problems related to the video recording of interactions between law enforcement officers and citizens, as well as ensuring video recording in police institutions;
• Shortcomings in documenting alleged ill-treatment of defendants/convicts;
• The practice of placing prisoners in de-escalation rooms and the need for normative regulation.
The communication provides recommendations to the authorities to facilitate the execution of the cases of the Tsintsabadze Group.